Що думають жителі Східної Європи про Зеленського, путіна, війну в Україні та НАТО

Абсолютна більшість українців впевнена у військовій перемозі України — такі результати показало загальнонаціональне соціологічне опитування громадської думки на тему зовнішньополітичної орієнтації країни, проведене соціологічною групою «Рейтинг». Проте частка тих, хто вважає, що війна затягнеться, збільшилась. Водночас, за даними європейських опитувань, опублікованих раніше, у країнах ЄС немає єдності щодо підтримки України, а респондентів все більше турбують негативні економічні наслідки війни.
За результатами проведеного групою «Рейтинг» дослідження, 75% опитаних українців вважають, що справи в країні йдуть у правильному напрямку. 93% упевнені у перемозі країни у війні з росією. 57% вважають, що для перемоги Україні потрібно від півроку до півтора року. 87% опитаних підтримують вступ України до ЄС, 76% – до НАТО.
Опитування проводилося 18-19 червня на всій території України за винятком окупованих територій та тих частин країни, де відсутній мобільний зв'язок.
«Рейтинг» проводить такі опитування щомісяця, що дозволяє стежити за динамікою зміни громадської думки на тлі поточних військових дій. Незважаючи на те, що відсоток впевнених у перемозі України залишається стабільно високим (у березні цей показник становив 90%), зростає кількість тих, хто вважає, що конфлікт буде тривалим. Так, на початку війни 75% респондентів вважали, що перемогу буде досягнуто в строк від тижня до декількох місяців. Нині в Україні такої думки дотримується лише 31% від числа опитаних.
Підтримка вступу України до ЄС та НАТО також значно зросла на початку цього року. Тоді вступ до цих організацій підтримували 68% та 62% опитаних відповідно. Наразі вступ України до ЄС підтримують 87% респондентів, у НАТО – 76%. При цьому підтримка вступу до НАТО зазнала різкого злету на початку березня — до 76% і зниження до 68% до кінця місяця.
Результати опитування «Рейтинга» було опубліковано невдовзі після оприлюднення підсумків соціологічних досліджень, проведених у Східній та Західній Європі у травні аналітиками Globesec та Європейської ради із закордонних справ (European Council on Foreign Relations, ECFR).
Результати цих опитувань показують, що хоча громадяни країн Західної та Східної Європи підтримують Україну в її боротьбі за незалежність і свободу, думка західних європейців про те, чого мають прагнути їхні країни, розколота — одні бажають досягнення в Україні «миру за будь-яку ціну» , інші - «покарання росії», а треті поки що не визначилися.
При цьому жодна група не має суттєвої переваги. І східні і західні європейці готові до розширення санкцій, відмови від російського палива та розриву відносин із країною-агресором, але не готові до участі власних армій у війні в Україні. Водночас опитаних непокоїть можливе погіршення умов життя внаслідок негативних економічних наслідків конфлікту.
Найменша підтримка України та найбільше прагнення до «миру за будь-яку ціну» спостерігаються в Угорщині та Болгарії. Автори дослідження ECFR зазначають, що стійкість європейських демократій залежатиме від здатності урядів зберегти громадську підтримку політики, яка може завдати шкоди різним соціальним групам.
Політолог, керівник київського «Центру сприяння реформам» Георгій Чижов зазначив, що результати опитування «Рейтинга» демонструють консолідацію суспільства навколо президента України Володимира Зеленського, якого багато громадян країни до початку війни «всерйоз не сприймали».
«Цікаво, що зросла частка українців, які підтримують вступ до НАТО. Це демонструє, що громадська думка рухається за риторикою влади. У березні, на тлі переговорів росії та України та заяв Зеленського про те, що Україна отримає гарантії безпеки, не вступаючи в альянс, ця підтримка знизилася, а зараз знову виросла слідом за владою, яка знову заговорила про вступ до НАТО», — зазначає Георгій Чижов.
На його думку, важливо враховувати і той факт, що зараз українська громадська думка стоїть на позиції звільнення всієї території України, включаючи в перспективі Крим та Донбас: «будь-які територіальні поступки будуть зустрінуті громадською думкою в багнети».
У той же час, результати опитувань у Західній Європі, на його думку, демонструють деяку «втому» європейців від війни.
«Для деяких європейців схід та південь України – це щось абстрактне. Вони вважають важливішим уникнути подальшої ескалації насильства та загибелі людей», — вважає український політолог.
Георгій Чижов також зазначає, що позиція суспільства у різних європейських країнах найчастіше корелює з позицією політичного керівництва цих країн, зокрема в Угорщині та Болгарії.
«Однак, якщо Болгарія ніколи не була серйозною проблемою для консолідованих рішень ЄС спрямованих проти росії, то Угорщина традиційно є слабкою ланкою, і фактично зараз Орбан є власником „золотої акції“ у таких випадках», — вважає експерт.
Чижов вважає, що позиції урядів західноєвропейських країн у сфері підтримки України залежатимуть від позиції тих, хто «не визначився».
"А вона залежатиме від розвитку конфлікту: коли він принесе нові повідомлення про злочини проти людяності з російської сторони, позиції прихильників покарання росії можуть посилитися", - сказав Чижов.
Український Дощ писав раніше, що напередодні саміту в Брюсселі 23-24 червня, на якому європейські лідери визначаться з наданням Україні статусу кандидати в члени ЄС Володимир Зеленський провів розмову з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном та запросив його відвідати Україну.