Сербська церква обрала нового патріарха. Чи визнає він Православну церкву України?

Сербська церква обрала нового патріарха. Чи визнає він Православну церкву України?

Собор Сербської православної церкви обрав митрополита Загребсько-Люблінського Порфирія патріархом Сербським. Вибори відбулися через три місяці після смерті попереднього предстоятеля церкви: в листопаді минулого року патріарх Іриней помер від коронавірусу, передає ВВС.

Сербська православна церква традиційно вважається сателітом Московської: вони обидві не визнали обдарування Константинопольським патріархатом автокефалії Православної церкви України у 2019 році.

Представники РПЦ, які коментували обрання Порфирія, не забули нагадати про його критичні заяви з українського питання. У той же час, обережний оптимізм з приводу особи нового предстоятеля висловлюють і в Православній церкві України. 

Првослав Періч, майбутній патріарх Порфирій, народився в 1961 році в місті Бечей на півночі Сербії. У 1985 році він прийняв чернечий постриг, а через рік закінчив богословський факультет Белградського університету. Наступні чотири роки Порфирій провів в аспірантурі у Афінах.

У 1990 році він повернувся до Сербії і став настоятелем монастиря Святих Архангелів у місті Ковилья у рідній для себе Воєводині. При цьому монастирі Порфирій заснував терапевтичне співтовариство "Земля живих", визнане одним з найуспішніших у Сербії проєктів з лікування наркозалежних. 

У 1999 році Порфирій був висвячений в єпископи, а в 2004-муі захистив докторську дисертацію в Афінському університеті.
Порфирій входив до складу Республіканського радіомовного агентства і навіть деякий час очолював його. У 2010-2011 роках він був першим архієреєм, який займався облаштуванням церкви в сербській армії: при ньому в багатьох військових частинах з'явилися храми.

У 2014 році Порфирій став митрополитом Загребсько-Люблінським. Служіння в переважно католицькій Хорватії після кровопролитних балканських воєн спостерігачі називали серйозним викликом, проте, за загальним визнанням, Порфирій з ним впорався.

У 2016 році монастир в Ковилья відвідав принц Чарльз.

Балканська преса відзначає привітність і спокійний характер Порфирія. Йому пригадують цитування притчі Артура Шопенгауера: відносини між сербами і хорватами Порфирій порівняв з поведінкою дикобразів в холодну ніч - вони не можуть спати занадто близько один до одного, щоб не вколоти товаришів своїми голками, а й далеко один від одного перебувати не можуть, адже в такому випадку вони замерзнуть.

Порфирій є великим меломаном і каже, що в його квартирі часто звучать композиції Майлса Девіса, Еріка Клептона або культової югославської рок-групи Bijelo dugme.

З середини минулого століття сербських патріархів обирають за допомогою жереба. Спочатку всі ієрархи, які мають право голосу, визначають трьох кандидатів в предстоятелі: для цього кожен з них повинен отримати підтримку більше половини єпископів. Потім листи з трьома іменами запечатуються у конверти, а конверти вкладаються в Євангеліє. У певний момент богослужіння монах дістає один з конвертів і показує присутнім ім'я нового патріарха.

Згідно з повідомленнями сербської преси, в першому турі голосування, що визначав трійку фіналістів, Порфирій набрав більше голосів, ніж двоє інших кандидатів: 74-річний єпископ Бачський Іриней і 76-річний єпископ Баня-Лукскій Єфрем.

Згадка про вік претендентів на патріаршество не випадково. Джерела ВВС в київських церковних колах, які брали участь в процесі отримання ПЦУ томосу про автокефалію, розповідали, що для традиційно близької до РПЦ Сербської церкви характерні помітні відмінності між старшим і молодшим поколінням єпископів: старше покоління більш налаштоване на зближення з РПЦ, ієрархи ж молодшого віку, як правило, які здобули освіту в грецьких і взагалі західних вузах, мають більше сентиментів до Константинополю. Тож Україна чекає від нового патріарха скорого визнання ПЦУ.Наразі відносини між Москвою і центром світового православ'я розірвані. Сербська церква традиційно вважається близькою до РПЦ. 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Патріарх РПЦ Кирил підтримав мобілізацію в рф, заявивши, що вона сприяє «примиренню»
Релігія
Патріарх РПЦ Кирил підтримав мобілізацію в рф, заявивши, що вона сприяє «примиренню»
Патріарх також закликав росіян до «духовної мобілізації»...
Ватикан засудив російську агресію проти України після нищівної критики на адресу Папи Франциска
Релігія
Ватикан засудив російську агресію проти України після нищівної критики на адресу Папи Франциска
Як зазначає ABСNews, це перший випадок, коли Святий Престол прямо висловився проти росії у зв'язку з тим, що відбувається в Україні...
Папа Римський, говорячи про війну в Україні, назвав російську пропагандистку Дугіну «безневинною»
Релігія
Папа Римський, говорячи про війну в Україні, назвав російську пропагандистку Дугіну «безневинною»
Виступаючи в день, коли Україна відзначає свою Незалежність та через шість місяців після вторгнення російських військ, Франциск засудив війни як «божевілля»...
Зеленський розповів Папі Франциску про страшні злочини путіна і російських військ в Україні
Релігія
Зеленський розповів Папі Франциску про страшні злочини путіна і російських військ в Україні
Розмова стала нагодою, аби поінформувати Папу про перебіг агресії рф проти України та про пов’язані з з нею страшні злочини...
На Київщині московський піп погрожував зброєю селищному голові у супроводі охоронців
Релігія
На Київщині московський піп погрожував зброєю селищному голові у супроводі охоронців
Про це голова сільради розповів у Facebook та опублікував світлини події, на яких видно священника та чоловіків у камуфляжній формі з вогнепальною зброєю...