Сербська церква обрала нового патріарха. Чи визнає він Православну церкву України?

Сербська церква обрала нового патріарха. Чи визнає він Православну церкву України?

Собор Сербської православної церкви обрав митрополита Загребсько-Люблінського Порфирія патріархом Сербським. Вибори відбулися через три місяці після смерті попереднього предстоятеля церкви: в листопаді минулого року патріарх Іриней помер від коронавірусу, передає ВВС.

Сербська православна церква традиційно вважається сателітом Московської: вони обидві не визнали обдарування Константинопольським патріархатом автокефалії Православної церкви України у 2019 році.

Представники РПЦ, які коментували обрання Порфирія, не забули нагадати про його критичні заяви з українського питання. У той же час, обережний оптимізм з приводу особи нового предстоятеля висловлюють і в Православній церкві України. 

Првослав Періч, майбутній патріарх Порфирій, народився в 1961 році в місті Бечей на півночі Сербії. У 1985 році він прийняв чернечий постриг, а через рік закінчив богословський факультет Белградського університету. Наступні чотири роки Порфирій провів в аспірантурі у Афінах.

У 1990 році він повернувся до Сербії і став настоятелем монастиря Святих Архангелів у місті Ковилья у рідній для себе Воєводині. При цьому монастирі Порфирій заснував терапевтичне співтовариство "Земля живих", визнане одним з найуспішніших у Сербії проєктів з лікування наркозалежних. 

У 1999 році Порфирій був висвячений в єпископи, а в 2004-муі захистив докторську дисертацію в Афінському університеті.
Порфирій входив до складу Республіканського радіомовного агентства і навіть деякий час очолював його. У 2010-2011 роках він був першим архієреєм, який займався облаштуванням церкви в сербській армії: при ньому в багатьох військових частинах з'явилися храми.

У 2014 році Порфирій став митрополитом Загребсько-Люблінським. Служіння в переважно католицькій Хорватії після кровопролитних балканських воєн спостерігачі називали серйозним викликом, проте, за загальним визнанням, Порфирій з ним впорався.

У 2016 році монастир в Ковилья відвідав принц Чарльз.

Балканська преса відзначає привітність і спокійний характер Порфирія. Йому пригадують цитування притчі Артура Шопенгауера: відносини між сербами і хорватами Порфирій порівняв з поведінкою дикобразів в холодну ніч - вони не можуть спати занадто близько один до одного, щоб не вколоти товаришів своїми голками, а й далеко один від одного перебувати не можуть, адже в такому випадку вони замерзнуть.

Порфирій є великим меломаном і каже, що в його квартирі часто звучать композиції Майлса Девіса, Еріка Клептона або культової югославської рок-групи Bijelo dugme.

З середини минулого століття сербських патріархів обирають за допомогою жереба. Спочатку всі ієрархи, які мають право голосу, визначають трьох кандидатів в предстоятелі: для цього кожен з них повинен отримати підтримку більше половини єпископів. Потім листи з трьома іменами запечатуються у конверти, а конверти вкладаються в Євангеліє. У певний момент богослужіння монах дістає один з конвертів і показує присутнім ім'я нового патріарха.

Згідно з повідомленнями сербської преси, в першому турі голосування, що визначав трійку фіналістів, Порфирій набрав більше голосів, ніж двоє інших кандидатів: 74-річний єпископ Бачський Іриней і 76-річний єпископ Баня-Лукскій Єфрем.

Згадка про вік претендентів на патріаршество не випадково. Джерела ВВС в київських церковних колах, які брали участь в процесі отримання ПЦУ томосу про автокефалію, розповідали, що для традиційно близької до РПЦ Сербської церкви характерні помітні відмінності між старшим і молодшим поколінням єпископів: старше покоління більш налаштоване на зближення з РПЦ, ієрархи ж молодшого віку, як правило, які здобули освіту в грецьких і взагалі західних вузах, мають більше сентиментів до Константинополю. Тож Україна чекає від нового патріарха скорого визнання ПЦУ.Наразі відносини між Москвою і центром світового православ'я розірвані. Сербська церква традиційно вважається близькою до РПЦ. 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Папа Франциск зустрівся у Римі з делегацією Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій
Релігія
Папа Франциск зустрівся у Римі з делегацією Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій
Папа Франциск запевнив у своїй близькості до України, зазначивши, що регулярно приймає посланців президента Володимира Зеленського...
Папа Франциск згадав про «мученицький український народ, який багато страждає»
Релігія
Папа Франциск згадав про «мученицький український народ, який багато страждає»
У неділю, 15 січня, зустрічаючись з паломниками, Папа Франциск повторив свій заклик до солідарності з Україною...
У РПЦ побажали російським дітям «бути готовими настільки любити батьківщину, щоб встати на її захист»
Релігія
У РПЦ побажали російським дітям «бути готовими настільки любити батьківщину, щоб встати на її захист»
Ватажок «духовної» секти ФСБ піідтримав вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року. Твердив, що війну росія проти України почала «справедливо»
...
Православна церква України вперше провела службу в головному храмі Києво-Печерської лаври
Релігія
Православна церква України вперше провела службу в головному храмі Києво-Печерської лаври
Історична для українського народу подія: у визначній святині України – Свято-Успенській Києво-Печерській лаврі – лунала молитва рідною українською мовою...
Успенський собор та Трапезна церква Києво-Печерської лаври перейшли під контроль України
Релігія
Успенський собор та Трапезна церква Києво-Печерської лаври перейшли під контроль України
Раніше повідомлялося, що Свято-Успенську Києво-Печерську лавру було зареєстровано як монастир у складі Православної церкви України...