Сербська церква обрала нового патріарха. Чи визнає він Православну церкву України?

Собор Сербської православної церкви обрав митрополита Загребсько-Люблінського Порфирія патріархом Сербським. Вибори відбулися через три місяці після смерті попереднього предстоятеля церкви: в листопаді минулого року патріарх Іриней помер від коронавірусу, передає ВВС.
Сербська православна церква традиційно вважається сателітом Московської: вони обидві не визнали обдарування Константинопольським патріархатом автокефалії Православної церкви України у 2019 році.
Представники РПЦ, які коментували обрання Порфирія, не забули нагадати про його критичні заяви з українського питання. У той же час, обережний оптимізм з приводу особи нового предстоятеля висловлюють і в Православній церкві України.
Првослав Періч, майбутній патріарх Порфирій, народився в 1961 році в місті Бечей на півночі Сербії. У 1985 році він прийняв чернечий постриг, а через рік закінчив богословський факультет Белградського університету. Наступні чотири роки Порфирій провів в аспірантурі у Афінах.
У 1990 році він повернувся до Сербії і став настоятелем монастиря Святих Архангелів у місті Ковилья у рідній для себе Воєводині. При цьому монастирі Порфирій заснував терапевтичне співтовариство "Земля живих", визнане одним з найуспішніших у Сербії проєктів з лікування наркозалежних.
У 1999 році Порфирій був висвячений в єпископи, а в 2004-муі захистив докторську дисертацію в Афінському університеті.
Порфирій входив до складу Республіканського радіомовного агентства і навіть деякий час очолював його. У 2010-2011 роках він був першим архієреєм, який займався облаштуванням церкви в сербській армії: при ньому в багатьох військових частинах з'явилися храми.
У 2014 році Порфирій став митрополитом Загребсько-Люблінським. Служіння в переважно католицькій Хорватії після кровопролитних балканських воєн спостерігачі називали серйозним викликом, проте, за загальним визнанням, Порфирій з ним впорався.
У 2016 році монастир в Ковилья відвідав принц Чарльз.
Балканська преса відзначає привітність і спокійний характер Порфирія. Йому пригадують цитування притчі Артура Шопенгауера: відносини між сербами і хорватами Порфирій порівняв з поведінкою дикобразів в холодну ніч - вони не можуть спати занадто близько один до одного, щоб не вколоти товаришів своїми голками, а й далеко один від одного перебувати не можуть, адже в такому випадку вони замерзнуть.
Порфирій є великим меломаном і каже, що в його квартирі часто звучать композиції Майлса Девіса, Еріка Клептона або культової югославської рок-групи Bijelo dugme.
З середини минулого століття сербських патріархів обирають за допомогою жереба. Спочатку всі ієрархи, які мають право голосу, визначають трьох кандидатів в предстоятелі: для цього кожен з них повинен отримати підтримку більше половини єпископів. Потім листи з трьома іменами запечатуються у конверти, а конверти вкладаються в Євангеліє. У певний момент богослужіння монах дістає один з конвертів і показує присутнім ім'я нового патріарха.
Згідно з повідомленнями сербської преси, в першому турі голосування, що визначав трійку фіналістів, Порфирій набрав більше голосів, ніж двоє інших кандидатів: 74-річний єпископ Бачський Іриней і 76-річний єпископ Баня-Лукскій Єфрем.
Згадка про вік претендентів на патріаршество не випадково. Джерела ВВС в київських церковних колах, які брали участь в процесі отримання ПЦУ томосу про автокефалію, розповідали, що для традиційно близької до РПЦ Сербської церкви характерні помітні відмінності між старшим і молодшим поколінням єпископів: старше покоління більш налаштоване на зближення з РПЦ, ієрархи ж молодшого віку, як правило, які здобули освіту в грецьких і взагалі західних вузах, мають більше сентиментів до Константинополю. Тож Україна чекає від нового патріарха скорого визнання ПЦУ.
Наразі відносини між Москвою і центром світового православ'я розірвані. Сербська церква традиційно вважається близькою до РПЦ.
...