Росія шукає та не знаходить воду для Криму

Росія шукає та не знаходить воду для Криму

Росія продовжує шукати прісну воду для постачання анексованого Криму. За прогнозами підконтрольних Кремлю чиновників, гострий дефіцит води і жорсткі графіки її подачі в Сімферопольському і Бахчисарайському районах збережуться до весни 2021 року. Українська ж влада наполягає, що запуск води в Крим через Північно-Кримський канал можливий тільки після деокупації.

У цих умовах російська влада Криму покладає надії на експерименти стимуляції опадів штучним чином і на будівництво в майбутньому опріснювальних установок в Азовському морі. Тим часом, для забезпечення Сімферополя спустошують водосховища по всьому Криму, а в Севастополі готують проект по забору води з річки Коккозка, щоб за рахунок стоків Бахчисарайського району наповнити Чорноріченське водосховище. Про те, які альтернативи є у Росії для постачання анексованого півострова в посушливий рік, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реаліі.

Російські чиновники і вчені під час обговорення кримських проблем регулярно посилаються на досвід Ізраїлю в опріснення і економному використанні води.

Кримчанин Юрій Вайнбрун, який живе в Ізраїлі, розповів Крим.Реаліі, як ця країна впоралася з нестачею води в ще більш жорстких умовах, ніж у Криму.

"В Ізраїлі є тільки один великий водний джерело - озеро Киннерет на півночі, а в решті регіонів немає великих річок, країна оточена пустелями. Ще в 1950-і роки зробили перший канал, дуже схожий на Північно-Кримський, але населення росло, потрібно було забезпечувати промисловість і сільське господарство. Почали використовувати крапельне зрошення, крім того, до 95% стічних вод направили на вторинну обробку і потім - на потреби фермерів. Уже потім були побудовані великі заводи з опріснення води. Вони дуже дорогі, це серйозні інвестиції. Зараз люди вважають за краще купувати для пиття бутильовану воду, її у нас дуже багато. Інші використовують мінеральні джерела глибоко під землею. Для домашнього господарства беремо звичайну водопровідну воду, вона відмінної якості. Для сільського господарства, промисловості є опріснення і перероблена.Коли я порівнюю Ізраїль з Кримом в плані води, то розумію одне: проблему вододефіциту на півострові неможливо вирішити за один рік."

Юрій Вайнбрун зазначає, що Ізраїлю також вдалося домогтися економного використання води, в тому числі за рахунок скорочення її втрат - в той час як в Криму вони складають до 50%.

"Все труби у водопровідній системі пластикові, а не чавунні, так що втрати складають близько 3%. Підземні джерела не викачують насухо - дивляться, як вони заповнюються. З дитинства громадян виховують в тому дусі, що треба дбайливо ставитися до води. До того ж скрізь стоять лічильники, і в Ізраїлі вона дуже недешева. Ось у нас в родині рахунок за два місяці становить понад сто доларів. Звичайно, коли я порівнюю Ізраїль з Кримом в плані води, то розумію одне: проблему вододефіциту на півострові неможливо вирішити за один рік. Потрібні час, інвестиції, технології. Зараз у нас планують побудувати додаткові опріснювальні заводи і довести частку опріснення води в загальному споживанні до 40%." - ділиться досвідом Вайнбрун.

Тим часом в російському Держкомітеті з водного господарства та меліорації Криму шукають виконавця «експериментальних авіаційних робіт з метою штучного збільшення опадів для припливу води в водні об'єкти Криму».

За це підконтрольна Росії влада Криму готова заплатити більше 25 мільйонів рублів. Виконавець повинен надати спеціалізований літак, оснащений піропатронами з йодистим сріблом і рідким азотом, з постійним базуванням в Сімферополі на час виконання контракту.

Російська влада також висувають таку вимогу: «виконавець забезпечує штучне збільшення опадів на території Криму не менше 15% від місячної (сезонної) суми опадів».
Завідувач відділом фізики атмосфери Українського гідрометеорологічного інституту і Національної академії наук України Віталій Шпиг вказує на те, що раніше подібні технології в Криму використовували зовсім не для штучного створення дощу.

"Основною метою кримської воєнізованої протиградової служби було запобігання, власне, градобою. При цьому на території, яку таким чином захищали, випадало і більшу кількість дощу. Адже вплив на градові хмари якраз і полягає в тому, щоб розтопити в них лід. Таким чином ми отримували подвійний ефект. Якщо відштовхуватися від заявлених окупантами в Криму коштів і сил, які планується залучити для штучного збільшення опадів, то про істотний вплив на ситуацію говорити не доводиться. За попередніми оцінками, вони зможуть збільшити природні опади на якісь відсотки, і показника в 15% їм навряд чи вдасться досягти. Справа в тому, що всі ці технології засновані на втручання в природне протягом атмосферних процесів, тобто вони можуть працювати тільки з дощовими хмарами, які і так є."


Раніше в Севастополі тимчасово виконуючий обов'язки губернатора Михайло Развожаев звернувся до президента Росії Володимира Путіна з пропозицією побудувати ковшевой водозабір на гірській річці Коккозки, щоб наступної весни наповнити Чорноріченське водосховище. Вартість проекту - 3,8 мільярда рублів. Російський президент вже дав доручення уряду на цей рахунок, а тим часом «Нова газета» випустила матеріал про те, як на ініціативу реагують місцеві жителі, які беруть воду з річки Коккозка. Його автор, журналістка з Севастополя Надія Ісаєва передбачає, що невдоволення може виплеснутися в акції протесту.

"Цей проект насправді розглядали вже двічі, але відкладали через протести як жителів Бахчисарайського району, так і севастопольців. Люди розуміють, що можуть просто залишитися без води, і зараз вже готові виходити на акції, як і в 2016 році. Насправді дивно, що проект забору води на Коккозки дістали з-під сукна - хоча проектом це назвати теж складно, оскільки ніде, ні в яких джерелах немає інформації про проведення додаткових досліджень, про виділення грошей на них. Як стверджують мої джерела, мова йде ще про старому радянському проекті, який розробляли тоді, коли не було таких проблем з водою, як зараз. Від нього відмовилися якраз через великі екологічних ризиків. Дійсно, в цьому регіоні прекрасна природа, багато заповідних зон, унікальна фауна в самій річці. Природно, люди побоюються, що все це перетвориться на безводну пустелю."

За словами Надії Ісаєвої, вона зверталася до російського уряду Севастополя з проханням показати актуальний проект для обговорення з експертами, однак їй відмовили, а сам Михайло Развожаев гостро реагує на публічну критику цього проекту і всіляко наполягає на його реалізації. Російський губернатор Севастополя стверджує, що альтернатива забору води з Коккозки - її відключення у всьому місті.

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення грунту на півострові. Влада Криму регулярно закликають жителів півострова економити воду.

Теги
Новини партнерiв
Схожi
В Україні запустили ДЖЕК - сервіс для вирішення всіх ЖКГ-проблем онлайн
Україна
В Україні запустили ДЖЕК - сервіс для вирішення всіх ЖКГ-проблем онлайн
В Україні офіційно запустилася ЖКГ-платформа ДЖЕК, яка позиціонується як «пульт управління домом»....
Через коронавірус на Чернігівщині помер переобраний мер
Україна
Через коронавірус на Чернігівщині помер переобраний мер
Від ускладнень, спричинених коронавірусом, помер мер Новгорода-Сіверського Чернігівської області Олег Бондаренко, якого переобрали на другий термін...
Росія доставила черговий «гумконвой» в ОРДЛО
Україна
Росія доставила черговий «гумконвой» в ОРДЛО
Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест МЗС РФ через черговий «гумконвой», доставлений в ОРДЛО...
У Каховці відновили комуністичний пам'ятник
Україна
У Каховці відновили комуністичний пам'ятник
На відкритті пам'ятного знака на честь командного пункту радянського маршала Василя Блюхера були присутні комуністи і представники партій «Слуга народу» і ЄС...
Завод «Азот» відновить випуск медичного кисню
Україна
Завод «Азот» відновить випуск медичного кисню
Сєверодонецький «Азот» готується до випуску кисню медичної якості...