Росія і Україна оголосили свої плани щодо Донбасу, слово за ОБСЄ

Росія і Україна оголосили свої плани щодо Донбасу, слово за ОБСЄ

Голова делегації України в Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук днями представив "План спільних дій" - бачення української сторони, як повернути Донбас. 5 листопада цей план української сторони направлено координатору ТКГ, спецпредставникові чинного голови ОБСЄ Хайді Грау.

За кілька днів до цього Росія запропонувала свій план врегулювання ситуації на Донбасі. Тепер вона вимагає відповідну постанову українського парламенту про його закріплення як дорожньої карти. Прив'язує до цього обмін полоненими, сказав представник окупованого Донбасу від України в політичній підгрупі ТКГ Сергій Гармаш.

За його словами, на жаль, російська сторона спочатку заблокувала переговори щодо цього питання. Вона вимагала скасування постанову Верховної Ради про місцеві вибори. Але зараз, коли місцеві вибори минули, ця постанова стала неактуальною.

"Черговий ультиматум – неприйнятний для України. Тому можливість обговорення альтернативного нового плану дає можливість розблокувати переговорний процес, зокрема й щодо обміну полоненими," – зазначив Гармаш.

"План спільних дій", який запропонував голова української делегації в Мінську Леонід Кравчук, навряд буде втілений у життя. На нього не погодиться Росія. Це, імовірніше, акцентування нашої позиції. Москва запропонувала свій план.

Про це в інтерв'ю говорить представник окупованого Донбасу від України в політичній підгрупі ТКГ Сергій Гармаш.

Україна представила свій план дій по Донбасу: повне роззброєння, вибори в березні 2021 і вільна економічна зона. Перший крок припинити конфлікт і демілітаризувати ОРДЛО на початку 2021 року, щоб 31 березня 2021 року провести там місцеві вибори. Таку пропозицію містить підготовлений українською стороною "План спільних кроків" для Тристоронньої контактної групи, повідомив глава делегації України в ТКГ, перший президент України Леонід Кравчук.

"У Парижі Україна в особі президента Зеленського вже взяла на себе зобов'язання імплементувати "формулу Штайнмаєра" в закон про особливий статус Донбасу, - каже Сергій Гармаш. - Основна задача "формули Штайнмаєра" полягає в тому, що цей закон починає діяти у перший день після виборів на тимчасовій основі. Постійного характеру набуде, коли ОБСЄ опублікує свою підсумкову доповідь та визнає вибори законними та демократичним.

Тож питання полягає в тому, як саме виглядатиме цей особливий статус Донбасу. Пан Кравчук бачить це насамперед в економічній площині. Мова про вільну економічну зону. Леонід Кравчук озвучив основні принципи українського плану. Сам він ще навіть не відправлений представникам ОБСЄ, тож його ще можуть видозмінити певною мірою."

"План спільних дій" з'явився саме зараз через те, що Україна повинна була щось запропонувати у відповідь на російську ініціативу. Кілька днів тому РФ оприлюднила своє бачення імплементації Мінських угод. Ця позиція неприйнятна для України. Вона не враховує безпековий компонент. Тож росіяни не планують шукати якісь компроміси з українською стороною. Їх мета - дестабілізація внутрішньої ситуації в державі. Вважаю, що його поява, паралельно з конституційною кризою, - це складові одного ланцюжка. 

Тож у контексті цих планів оговорюються пропозиції сторін, які має узагальнити представник ОБСЄ пан Марель. На основі цього може утворитись якийсь компромісний документ, який обговорюватимуть у Мінську.

Гармаш також розробив свій план щодо Донбасу і має намір його предтавити на обговорення.

"Передбачає (план. - ред.)  введення міжнародної тимчасової адміністрації, яка має бути сформована з представників країн-підписантів Будапештського меморандуму. Мова не про миротворців. Ця адміністрація повинна займатись акумуляцією фінансових та ресурсних потоків з України, Росії чи іншого джерела. Та перерозподілу їх на соціальні потреби населення без права фінансування незаконні збройні формування чи самопроголошені органи влади. У такий спосіб можна буде створити умови для проведення безпечних виборів." - каже Гармаш.

Вибори на нині окупованих територіях повинні відбутися не пізніше 31 березня 2021 року відповідно до Конституції та законів України, і з дотриманням стандартів ОБСЄ, ідеться в плані. Стандарти ОБСЄ передбачають контроль держави над територією, де проходять вибори.

Як відомо, в окупованому донбаському регіоні вже фактично немає економіки. Росія цілеспрямовано нищила конкуруючий регіон. Адже на Донбасі була зосереджена вугільна та металургійна промисловість. Росії як такий Донбас не потрібен, розуміє, що колись доведеться повернути його Україні. Коли повернемось туди, будемо вирішувати питання з інфраструктурою, станом підприємств, професійними кадрами. Останні Росія теж дуже старанно вимиває.

"Україна самостійно не зможе взяти на себе тягар відновлення Донбасу. Тож вільна економічна зона є розумною альтернативою" - вважає Гармаш.

Теги
Схожi
«Порошенко - не ворог України. Порошенко - це наша внутрішня політика» - Арсен Аваков
Україна
«Порошенко - не ворог України. Порошенко - це наша внутрішня політика» - Арсен Аваков
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що не хотів би, щоб щодо п'ятого президента України і лідера «Європейської Солідарності» вводилися санкції...
ДАБІ дозволила додати прибудову до пам'ятки архітектури у Києві
Україна
ДАБІ дозволила додати прибудову до пам'ятки архітектури у Києві
ДАБІ видала дозвіл на реставрацію будинку з додаванням добудовои для пристосування під адміністративний будинок по вулиці Сагайдачного, 19 на Подолі...
У Миколаєві затримали банду фальшивомонетників
Україна
У Миколаєві затримали банду фальшивомонетників
Співробітники СБУ встановили, що учасники системно виготовляли і збували через особисті зв’язки підроблені банкноти номіналом 100 доларів...
У Львові застрелився патрульний
Україна
У Львові застрелився патрульний
У Львові під час служби співробітник патрульної поліції вистрілив собі в голову і помер на місці...
171 новий вид тварин буде внесено до Червоної книги України
Україна
171 новий вид тварин буде внесено до Червоної книги України
Міністерство юстиції затвердило новий перелік видів тварин, яких занесуть до четвертої редакції Червоної книги України...