Російські військові викрадають і катують людей на півдні України - Human Rights Watch

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) опублікувала доповідь про викрадення та тортури мирних жителів в окупованих росією Херсонській та Запорізькій областях. Крім того, правозахисники наводять свідчення тортур військовополонених.
Доповідь заснована на бесідах з 71 людиною з Херсона, Мелітополя, Бердянська, Скадовська та інших населених пунктів півдня України. Правозахисники описали 42 випадки викрадень та тортур цивільних осіб. Задокументовано кілька випадків тортур військовослужбовців херсонської тероборони, внаслідок яких померло двоє людей.
«Російські сили занурили окуповані регіони півдня України у вир страху і дикого беззаконня. Катування, нелюдське поводження, а також довільні затримання та незаконне позбавлення волі цивільних осіб входять до задокументованих нами очевидних військових злочинів. Російській владі необхідно негайно покласти край таким зловживанням і зрозуміти, що за це доведеться відповідати», — заявила старший дослідник Human Rights Watch по Україні Юлія Горбунова.
Як пишуть правозахисники, наприкінці березня російські військові викрали командира тероборони Херсона Віталія Лапчука, його заступника Дениса Миронова та ще одного добровольця. Після жорстокого побиття у полоні, Миронов та Лапчук померли. Неназваному добровольцю вдалося повернутись додому в рамках обміну полоненими.
У доповіді правозахисників зазначаються затримання журналістів, активістів, протестувальників, місцевих чиновників. Про місцезнаходження деяких із них родичам досі нічого не відомо.
У HRW заявили, що незаконні затримання та викрадення заборонені міжнародним гуманітарним правом та можуть бути прирівняні до військових злочинів.
Як раніше повідомляло ВВС, українці, які намагаються виїхати з окупованих російськими військами міст, змушені проходити перевірку у фільтраційних таборах. Якщо військові визнають їх підозрілими чи лояльними українській владі, їм загрожують тортури та побиття.
У міжнародній правозахисній організації Human Rights Watch раніше заявили, що закони війни дозволяють воюючій стороні в ході міжнародного збройного конфлікту інтернувати цивільних осіб, тобто обмежувати їх свободу, якщо їхні дії створюють серйозну загрозу безпеці сторони. Однак, як тільки потреба в інтернуванні відпадає, цивільні особи мають бути негайно звільнені.
Якщо під час міжнародного збройного конфлікту одна із сторін заперечує факт затримання цивільної особи або відмовляється повідомити про її місцезнаходження з наміром на тривалий час позбавити її захисту закону, такі дії з точки зору міжнародного права кваліфікуються як насильницьке зникнення. Насильницьке зникнення, згідно із статутом Міжнародного кримінального суду, є злочином проти людяності.