Російські силовики проводять репресії у відповідь на антивоєнні акції та висловлювання

У березні 2022 року в російських адміністративному та кримінальному кодексах з'явилися статті про «дискредитацію» та «фейки» щодо російських збройних сил. За минулі з того часу тижні було порушено сотні адміністративних та кримінальних справ за цими новими статтями. Який загальний розмах репресій щодо громадян з антивоєнними поглядами та які подробиці найрезонансніших справ, з'ясувало RFI.
12 квітня суд заарештував співробітника мерії столиці Калмикії Елісти за поширення "фейків" про російську армію. Чоловіка звинувачують у розповсюдженні «неправдивої інформації» про збройні сили рф з використанням свого службового становища, повідомляє РІА Калмикія з посиланням на регіональне УФСБ. У свою чергу, видання «Кавказький вузол» уточнює, що заарештованого на два місяці громадянина звуть Алтан Очіров, а «фейки» він, ймовірно, поширював у своєму телеграм-каналі «Вільний Улус», на який підписано всього 200 осіб.
Усього, за даними РБК, трохи більше ніж за місяць, що минув з моменту запровадження адміністративної відповідальності за дискредитацію Збройних сил росії, до судів надійшло 610 справ за відповідною статтею КоАП (ст. 20.3.3). З них у понад 330 справах суди вже винесли обвинувальні вироки та призначили адміністративні покарання.
У свою чергу, ОВС-Інфо — НКО, яка займається моніторингом порушень прав громадян на свободу слова та свободу зборів, повідомляє про щонайменше 949 адміністративних справ за цією статтею станом на 12 квітня. Кримінальних справ менше – за останніми даними - 26, включаючи кримінальну справу проти українського журналіста Дмитра Гордона.
Нові справи — як адміністративні, так і кримінальні — виникають практично щодня в різних регіонах рф, тож, звичайно, таке застосування можна вважати інтенсивним, враховуючи кількість справ та час, який минув з моменту їхнього включення до кодексів. Зрозуміло, це свідчить про серйозне погіршення ситуації з правами на свободу слова і на свободу зборів, тому що приводом для переслідування стають фактично будь-які заклики до миру і поширення будь-якої інформації, що не збігається з офіційними зведеннями міноборони рф стан військової агресії проти України.
13 квітня суд Санкт-Петербурга відправив у СІЗО до 1 червня художницю та музичну виконавицю Олександру Скочиленко - за версією слідства, вона заміняла в магазині цінники на "недостовірну інформацію про використання збройних сил рф".
Того ж дня в Абакані було затримано головного редактора інтернет-видання «Новий фокус» Михайла Афанасьєва. На початку квітня «Новий фокус» опублікував матеріал, у якому розповів про 11 бійців місцевого ОМОНу, які відмовилися брати участь у каральній операції в Україні.
Ще одним фігурантом кримінальної справи за звинуваченням у поширенні «фейків» про російську армію став відомий журналіст Олександр Невзоров. В інтерв'ю Meduza він розповів, що перебуває не в Росії, але відчуває "велику спокусу повернутися, щоб показати цим дебілам, що не всі їх бояться".