Російська тактична ядерна зброя є небезпечною як для України, так і путіна - NYT

Російська тактична ядерна зброя є небезпечною як для України, так і путіна - NYT

Незважаючи на усі погрози обстріляти українські міста тактичною ядерною зброєю, президент росії владімір путін робить зрештою такі самі висновки, які зробили Сполучені Штати багато років тому: невелику ядерну зброю важче використовувати, важче контролювати, але набагато легше задіювати задля терору та залякування, ніж будь-яку іншу зброю війни. Про це пише The New York Times, цитуючи впливових західних аналітиків.

Аналітики в американському уряді та за його межами, які намагалися знайти гідну відповідь погрозам путіна, почали сумніватися, наскільки корисною може бути така зброя — "доставлена ​​артилерійським снарядом або кинута в кузов вантажівки" — для досягнення його цілей.

Єдиною користю від цього виду зброї, на думку американських чиновників, є остання відчайдушна спроба путіна зупинити український контрнаступ, погрожуючи зробити деякі частини України непридатними для проживання.

На умовах анонімності, чиновники описати деякі з найбільш делікатних дискусій всередині американської адміністрації.

Сценарії того, як це може бути, дуже різні. Росіяни можуть випустити снаряд калібром 155 мм з артилерійської гармати з окупованої території або завдати ракетного удару півтонною боєголовкою з території росії чи Білорусі. Цілями можуть бути як військова частина ЗСУ, так і невелике місто. Те, наскільки руйнівою буде цей удар і наскільки тривалою буде радіація, залежить від факторів, зокрема від розміру снаряду та напрямку вітру. Але навіть невеликий ядерний вибух може спричинити тисячі смертей і зробити будь-який центр міста непридатними для життя на роки вперед, пише NYT.

Разом з тим, ризики для путіна можуть легко переважити будь-які здобутки. Його країна може стати міжнародним ізгоєм як КНДР. Крім того, Захід спробує отримати вигоду від вибуху, примусивши Китай та Індію та інші країни, які все ще купують російську нафту та газ, піти на жорсткі санкції, яким вони чинили раніше опір. Крім того, існує проблема переважаючих вітрів: радіація може легко повернутися на територію росії.

Уже кілька місяців комп’ютерне моделювання Пентагону, ядерних лабораторій США та розвідувальних агенцій намагається змоделювати те, що може статися, якщо путін "натисне кнопку", а Сполучені Штати змушені будуть реагувати. Це непросте завдання, тому що тактична зброя буває багатьох розмірів і різновидів, більшість з яких має невелику частку руйнівної сили бомб, в порівнянні з тими, які Сполучені Штати скинули на Хіросіму та Нагасакі у 1945 році.

У палкій промові минулого тижня, сповненій висловлювань і погроз, путін сказав, що ці вибухи «створили прецедент».

Результати моделювання, як сказав один чиновник Пентагону, знайомий із цими дослідженнями, різко різняться — залежно від того, чи є метою путіна "віддалена українська військова база", невелике місто чи «демонстраційний» вибух над Чорним морем.

Велика таємниця оточує російський арсенал тактичної зброї, але він різниться за розміром і потужністю. Європейців найбільше хвилює важка боєголовка, що встановлюється на ракету «Іскандер-М» і може досягати міст Західної Європи. Російські дані стверджують, що найменший ядерний вибух від корисного навантаження ракети «Іскандер» становить приблизно одну третину вибухової потужності бомби, скинутої на Хіросіму.

"Тактична ядерна зброя росії, швидше за все, буде використана проти зосередження сил противника, щоб запобігти звичайній поразці», - вважає Майкл Вікерс, колишній вищий чиновник Пентагону з питань стратегії боротьби з повстанцями, кий у 1970-х "був навчений проникати на радянські об'єкти з ядерною бомбою розміром з рюкзак".

При цьому Вікерс каже, що його досвід показує, що «стратегічна корисність від такого вибуху буе дуже сумнівною, враховуючи наслідки, з якими майже напевно зіткнеться росія після їх використання».

Аналітик згадав також події, що сталися в Чорнобилі у 1986 році, коли один із чотирьох атомних реакторів зазнав аварії та вибунув, зруйнувавши будівлю комплекса ЧАЕС. У той час переважаючі вітри дули з півдня та південного сходу, посилаючи хмари радіоактивного сміття на Білорусь та росію, хоча радіацію було виявлено також в інших частинах Європи, особливо у Швеції та Данії.

Радіаційна небезпека від тактичної ядерної зброї, швидше за все, буде меншою, ніж від великих реакторів, таких як 4-й енергоблок Чорнобиля. Його радіоактивні опади отруїли рівнини на багато кілометрів і перетворили села на міста-привиди. Зрештою радіація спричинила тисячі випадків раку, хоча скільки саме — предмет дискусій.

Чорнобиль, звичайно, був випадковістю. Підрив тактичної зброї був би предметом вибору — і, ймовірно, актом відчаю6 пише NYT . Хоча неодноразові ядерні погрози путіна можуть стати шоком для американців, які майже не думали про ядерну зброю в останні десятиліття, вони мають довгу історію. У деяких відношеннях путін слідує підручнику, написаному Сполученими Штатами майже 70 років тому, оскільки він планував, як захистити Німеччину та решту Європи у разі широкомасштабного радянського вторгнення.

Ідея полягала в тому, щоб використати тактичну зброю, щоб уповільнити сили вторгнення. Колін Пауелл, колишній держсекретар і голова Об’єднаного комітету начальників штабів, пригадував, як його молодим командиром взводу відправили до Німеччини у 1958 році, де його основним обов’язком було піклуватися про те, що він описав у своїх мемуарах як «280-міліметрова атомна гармата, що перевозиться на двох вантажівках-тягачах, схожа зброю часів Першої світової війни».

Десятиліттями пізніше він згадував, що «було божевіллям» думати, що стратегія збереження Західної Європи полягає в тому, щоб Сполучені Штати та їхні союзники по НАТО ризикнули б використати десятки чи сотні одиниць ядерної зброї на європейській землі проти наступаючих сил супротивника.

Сама назва «тактична зброя» призначена для того, щоб відрізнити цю стрілецьку зброю від гігантських «руйнівників міст», які Сполучені Штати, Радянський Союз та інші ядерні держави встановлювали на міжконтинентальних ракетах і спрямовували одна на одну з бункерів, підводних човнів і бомбардувальників. Саме величезна зброя — набагато потужніша, ніж та, що зруйнувала Хіросіму, — викликала страх перед Армагеддоном і одним ударом, який міг би знищити Нью-Йорк чи Лос-Анджелес. Тактична ж зброя, навпаки, може зруйнувати кілька міських кварталів або зупинити наступаючу колону військ, але не знищити світ.

Зрештою, великі «стратегічні озброєння» стали предметом договорів про контроль над озброєннями, і наразі Сполучені Штати та росія обмежені 1550 розгорнутими одиницями ядерних озброєнь кожна. Але менша тактична зброя ніколи не регламентувалася.

Після терактів 11 вересня адміністрація Джорджа Буша побоювалася, що терористична організація, така як Аль-Каїда, може отримати ядерну зброю та використати її для знищення нью-йоркського метро або опромінення центру Вашингтона.

ЦРУ доклало чимало зусиль, щоб визначити, чи Аль-Каїда та Талібан вже мають технологію для малих ядерних бомб, чи ні, а адміністрація Обами провела навіть серію «ядерних самітів» зі світовими лідерами, щоб зменшити кількість вільного ядерного матеріалу, який міг би бути перетворений на стрілецьку зброю, брудну бомбу, або на радіоактивні відходи, які можна розкидати навколо кількох міських кварталів.

Але питання тільки в тому, чи скористається путін тактичною ядерною зброєю!

Останнім часом Москва використовує свій тактичний арсенал як фон для погроз, знущань і балаканства. Ніна Танненвальд, політолог з Університету Брауна, яка вивчає ядерну зброю, нещодавно зазначила, що путін вперше висловив загрозу використання ядерної зброї ще у 2014 році під час вторгнення росії в український Крим. Вона додала, що в 2015 році росія погрожувала данським військовим кораблям ядерним знищенням, якщо Данія приєднається до системи НАТО для відбиття ракетних ударів. Наприкінці лютого путін закликав ядерні сили рф привести у бойову готовність, проте немає жодних доказів, що вони це взагалі коли-небудь робили.

Минулого тижня Інститут вивчення війни дійшов висновку, що «використання ядерної зброї росією, таким чином, буде великою спекуляцією для обмежених вигод».

Завдяки цій зброї путін ніколи не досягне заявлених військових цілей. У кращому випадку використання ядерної зброї росією заморозило б лінії фронту в їх нинішньому положенні і дало б Кремлю змогу зберегти за собою окуповану територію України, пише NYT.

Але, за висновком інституту, «це не дозволить російським наступальним операціям захопити всю Україну», що було початковою метою російського диктатора.

Поза тим, наразі США не бачать реальних ознак швидкого застосування росією ядерної зброї. Крім ядерної риторики Кремля Сполучені Штати не мають жодних даних про те, що росія готується застосувати ядерну зброю, навіть якщо її путін прагне справити враження, заявляють у Білому домі.

За словами прес-секретаря президента США Карін Жан-П'єр, США «дуже серйозно» ставляться до будь-якої згадки про використання ядерної зброї, але «не бачать причин коригувати власний ядерний потенціал через відсутність будь-яких ознак того, що рф готується до застосування ядерної зброї». 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
 Черговий фейк з путіним: диктатор нібито зустрівся з матерями військових, яких упізнали
Світ
Черговий фейк з путіним: диктатор нібито зустрівся з матерями військових, яких упізнали
Телеграм-канал «Можемо пояснити» упізнав серед учасниць зустрічі чиновниць, депутатку-єдинороску, функціонера ОНФ, та авторку пропагандистського кіно...
Мобілізація в рф: путін підписав указ про підготовку єдиної зведеної бази усіх російських чоловіків
Світ
Мобілізація в рф: путін підписав указ про підготовку єдиної зведеної бази усіх російських чоловіків
Влада у регіонах росії разом із міноборони та мінцифри рф зобов'язані перевести «документи військового обліку» в електронно-цифрову форму...
Пентагон організував на території Польщі ремонтну базу для артилерії з України – NYT
Світ
Пентагон організував на території Польщі ремонтну базу для артилерії з України – NYT
Стан української зброї є предметом пильної уваги з боку американських військових чиновників, відзначає The New York Times...
Алієв виступив проти участі Франції у мирному процесі між Вірменією та Азербайджаном
Світ
Алієв виступив проти участі Франції у мирному процесі між Вірменією та Азербайджаном
До сенату Франції було внесено «абсолютно неприйнятну та образливу» резолюцію, в якій парламентарі закликали владу країни визнати незалежність Нагірного Карабаху...
В Естонії прийняли рішення знести 244 радянські пам'ятки, 56 уже демонтовано
Світ
В Естонії прийняли рішення знести 244 радянські пам'ятки, 56 уже демонтовано
З решти пам'ятників робоча група визнала нейтральними 74, а чотири, на думку фахівців, вимагають окремого аналізу...