Різдвяний піст-2020: дата і традиції

 Різдвяний піст-2020: дата і традиції

Щороку Різдвяний піст у православних розпочинається 28 листопада і закінчується 6 січня – у переддень Різдва.  У католиків же цей піст називається адвент. Дата події унікальна для кожного року. У 2020 році ця дата - 29 листопада і завершується 24 грудня.

Православний Різдвяний піст, або Пилипівка, встановлений на честь Різдва Христового триває рівно 40 днів і є останнім у році багатоденним постом.

Цей пост вважається не таким суворим, як Великий або Успенський. Про те, в чому його суть, що можна і що не можна вживати в їжу, читайте далі в матеріалі

Мета Різдвяного посту

Різдвяний піст у православних християн починається 28 листопада і закінчується в переддень Різдва 6 січня. Триває він рівно 40 днів. Його ще називають Пилипівка, оскільки заговини на нього випадають на Пилипів день 27 листопада.

Мета Різдвяного посту – духовне очищення через покаяння, молитву, стриманість у їжі та зустріч свята Різдва з чистою душею.

Календар харчування в Різдвяний піст

Протягом 40 днів посту до вживання суворо забороняються продукти тваринного походження: молоко, м'ясо, яйця, вершкове масло, сир і страви з них.

Попри всі заборони, ваш раціон під час Різдвяного посту може бути доволі багатим і різноманітним та містити наступні продукти: каші, хліб, сухарі, овочі, гриби, зелень, ягоди, фрукти, сухофрукти, горіхи, насіння, мед.

Під час Різдвяного посту можна вживати сирі, варені, тушковані, запечені, квашені страви. Це можуть бути різноманітні салати, соління та консервація, супи, рагу, запіканки, вареники, пироги та інша випічка, соки, морси, киселі, чай.

За винятком середи і п'ятниці, а також Святвечора 6 січня, вірянам дозволяється трохи риби й морепродуктів, а на вихідних – вина.

Католицький піст називається адвент

Адвент (від лат. Adventus - прихід) - чотиритижневий період підготовки і час очікування, що передує святу Різдва Христового, широко поширений в західній християнській культурі. Тривалість Адвента близько чотирьох тижнів, що включає, як правило, 4 неділі, іншими словами, 3 повні тижні з додаванням від 1 до 6 днів в залежності від того, на який день тижня припадає Різдво.

Традиції Адвента

Найвідомішими традиціями Адвента є Вінок Адвента (Різдвяний вінок), Календар Адвента (Різдвяний календар) і Різдвяна сходи. 

Вінок Адвента - це найбільш поширена по всьому світу традиція. Зазвичай він робиться з ялинових гілок, сплетених в коло дротом або волосінню, в які вплетені чотири свічки, кожна з яких має свій символічний духовний сенс.

Друга традиція, пов'язана з періодом Адвента - це сходи. Але незвичайна. Найчастіше її влаштовують у класах недільних шкіл. В ідеалі - це кілька сходинок, відповідних днях Адвента. У самій верхньої сходинки розміщується Віфлеємська зірка, а у самій нижній - порожні ясла з сіном. А на сходах фігурка немовляти Христа, яка з кожним днем, у міру наближення Різдва, опускається на сходинку нижче, щоб 25 грудня виявитися в яслах.

І сама у нас поширена традиція, яка доставляє радість дітям це Адвент Календар, що допомагає їм дочекатися чарівну Різдвяну ночі. Це може бути досить хитромудрий пристрій з 24 дверцятами, за кожною з яких ховаються маленькі солодощі. Кожен день дітям дозволено відкривати по одній дверцятах. Черга останньої настає 24 грудня.

Завершуться Адвент Різдвяною ялинкою і святковою вечерею. В різдвяну ніч католики відвідують храми та костьоли аби взяти участь в святковій літургії.

Що можна робити в Різдвяний піст

  • Робити добро і присікати негативні емоції та вчинки.

  • Пробачати образи.

  • Сплачувати борги, що накопичилися, і віддячити за надану колись допомогу.

  • Допомагати нужденним, хворим, тим, хто потрапив у біду.

  • Молитися всією сім'єю і регулярно відвідувати храм.

  • Проаналізувати свої діяння, подумати про гріхи і про їх спокуту.

  • Приділити час читанню духовної літератури.

У Різдвяний піст варто приділити час духовному

Що не можна робити в Різдвяний піст

  • Різдвяний піст передбачає відмову від м'яса, яєць, молока і страв з них. Однак у деяких випадках заборону на цю їжу дозволяється послабити: наприклад, у разі хвороби, важкої фізичної праці, похилого віку, подорожі, військових обов'язків. Також від обмежень у їжі звільняються вагітні жінки та малі діти.

  • Укладати шлюб, грати весілля, за церковними канонами, в Різдвяний піст не можна. Якщо виникла гостра потреба одружитися, найкращим варіантом буде розписатися, а обвінчатися й відгуляти весілля – після закінчення посту.

  • У період Різдвяного посту православна церква не передбачає жорстких обмежень для вірян, однак важливо уникати спокус, таких як азартні ігри, фривольні розваги, лихослів'я.

Теги
Схожi
Папа Франциск помолився за жертв війни під час історичного візиту до Іраку
Релігія
Папа Франциск помолився за жертв війни під час історичного візиту до Іраку
Мало хто міг би подумати, що це можливо: під час свого надзвичайного візиту до Іраку Папа Римський Франциск відправився у спустошене війною іракське місто Мосул, де Ісламська Держава вперше оголосила свій халіфат...
Папа Римський відвідав Ірак і подякував аятолу аль-Сістані за захист християн країни
Релігія
Папа Римський відвідав Ірак і подякував аятолу аль-Сістані за захист християн країни
Представник аятоли аль-Сістані, духовного лідера мільйонів мусульман-шиїтів, заявив, що на переговорах особливу увагу було приділено питанням миру у регіоні і світі в цілому...
Папа Франциск попереджає, що світ чекає «великий потоп»
Релігія
Папа Франциск попереджає, що світ чекає «великий потоп»
Людству загрожує новий всесвітній потоп, схожий на той, що описує Біблія, заявив Папа Римський Франциск у своїй щойно виданій книжці «Про пороки і чесноти»...
2000-літню унікальну фреску, виявлену в Помпеях, вдалося реставрувати
Релігія
2000-літню унікальну фреску, виявлену в Помпеях, вдалося реставрувати
Важливою особливістю фрески є те, що вона не обмежується сценами римського полювання. Археологи вважають, що власник вілли, де знайшли фреску, був пов’язаний з давньоєгипетським культом Ісіди...
У цей день Християнство стало державною релігією Римської імперії
Релігія
У цей день Християнство стало державною релігією Римської імперії
Одноосібно врутившись у справи Церкви, імператор Феодосій 27 лютого 380 року перетворив християнську релігію на державну, а саме християнство на політичний фактор реалізації державних інтересів...