[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/images\/8-48452299.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]

Режим надвичайного стану по всій Україні можуть ввести вже у вівторок

Режим надвичайного стану по всій Україні можуть ввести вже у вівторок

У неділю, 22 березня збереться засідання Ради національної безпеки і оборони України. Головним питанням термінового скликання РНБО буде введення надзвичайного стану по всій Україні. Причому, надзвичайний стан можуть ввести в країні вже з наступного вівторка, 24 березня.

Якщо рішення засідання РНБО буде підписано президентом країни Зеленським, його повинні будуть прийняти у Верховній Раді. Таким чином, ймовірно, що наступного тижня депутати Верховної Ради зберуться на позачергове засідання. Тоді рішення про введення режиму НС почне діяти на території всієї України

На сьогодні в Україні діє посилений карантин. Причому в семи областях запроваджено режим надзвичайної ситуації: в Чернівецькій, Житомирській, Харківській, Київській (і місті Києві), Івано-Франківській, Тернопільській та Дніпропетровській областях.

Надзвичайна ситуація і надзвичайний стан: у чому різниця?

Існує чотири рівні функціонування державної системи цивільного захисту:

 • режим повсякденного функціонування;
 • у ситуації підвищеної готовності;
 • надзвичайної ситуації;
 • надзвичайного стану.

Надзвичайна ситуація, яка є зараз в деяких областях, знаходиться між підвищеною готовністю і надзвичайним станом.

Надзвичайна ситуація – порушення нормальних умов життя та діяльності людей на об'єкті або території, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом або іншими чинниками, що призвело (може призвести) до загибелі людей та/або значних матеріальних втрат. В Україні режим надзвичайної ситуації передбачає інформування населення, створення організаційної структури, яка координує дії всі органи влади та реагування, моніторинг та визначення зони поширення, цього разу – коронавірусу.

Чому режим надзвичайної ситуації не підходить для України?

Україна запровадила тимчасові певні обмежувальні заходи, зокрема, про заборону роботи кінотеатрів, театрів, ресторанів, барів, дискотек, всіх магазинів, торгових точок, крім продуктових, аптек і автозаправок. Також закриті дитячі садки, школи, університети, зупинено авіа-, залізничне та автомобільне сполучення.

Однак потрібно розуміти, що всі обмежувальні заходи є неефективними без відповідного контролю і залучення до відповідальності. Не вирішує ці питання навіть режим надзвичайної ситуації обласного характеру. Наприклад, у Чернівецькій області – так званому епіцентрі за кількістю підтверджених випадків коронавірусу в Україні – був запроваджений режим надзвичайної ситуації, але до останнього в область можна було в'їхати і виїхати, зокрема на особистих автомобілях.

Проблема в тому, що саме режим надзвичайної ситуації не передбачає можливості перекриття доріг і інших обмежень на пересування. Для цього необхідний режим надзвичайного стану.

«Надзвичайна ситуація – це не означає, що є комендантська година (це передбачає вже надзвичайний стан), не означає, що у всіх почнуть забирати машини. Просто це чітко визначений спосіб взаємодії органів державної влади. У принципі, із запровадженням карантину ми і так отримали масу обмежень», – коментує кандидат юридичних наук Геннадій Дубов.

На думку юриста, не зрозуміло, чому в Україні одразу не оголосили надзвичайний стан на рівні всієї країни. З іншого боку, якщо брати все законодавство, у тому числі й протиепідемічне, воно описує ті самі заходи.

«Наприклад, у рамках захисту населення від епідеміологічної загрози центральні й навіть місцеві органи влади можуть змінювати режим роботи підприємств. Київський метрополітен – це підприємство. Його закриття начебто теж можна вважати зміною режиму роботи», – зазначив Дубов.

Права українців під час надзвичайної ситуації:

 • отримання інформації про надзвичайну ситуацію або небезпечні події;
 • забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту та їх використання;
 • звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань захисту від надзвичайних ситуацій;
 • участь у роботах із запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у складі добровільних формувань цивільного захисту;
 • отримання зарплати за роботу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації в разі залучення до таких робіт згідно з трудовими договорами;
 • соціальний захист і відшкодування відповідно до законодавства шкоди, заподіяної їх життю, здоров'ю та майну внаслідок надзвичайних ситуацій або проведення робіт із попередження й ліквідації наслідків;
 • медичну допомогу, соціально-психологічну підтримку та медико-психологічну реабілітацію в разі отримання фізичних і психологічних травм.

Обов'язки під час дії режиму надзвичайної ситуації:

 • дотримуватися заходів безпеки в побуті та повсякденній трудовій діяльності, не допускати порушень виробничої та технологічної дисципліни, вимог екологічної безпеки, охорони праці, які можуть призвести до надзвичайної ситуації;
 • повідомляти службі екстреної допомоги населенню про виникнення надзвичайних ситуацій і вживати заходів для порятунку і майна до прибуття аварійно-рятувальних підрозділів;
 • дотримуватися протиепідемічного режиму, режимів радіаційного захисту;
 • виконувати правила пожежної безпеки.

Які обмежувальні заходи надзвичайного стану вже діють в Україні

Як зазначив Геннадій Дубов, надзвичайна ситуація не настільки жорстка, як надзвичайний стан. При тому, що надзвичайний стан в Україні не оголошено, багато з того, що передбачає цей режим, вже запровадили в рамках карантинних заходів.

Зокрема, надзвичайний стан передбачає обмеження в'їзду/виїзду, а також свободи пересування. Усе це вже діє на території всієї України, а не тільки трьох областей. 

«З одного боку, виходити з дому ще можна, але обмеження щодо виїзду за кордон і транспортного сполучення вже є», – уточнив юрист.

Частково вже діють обмеження руху транспортних засобів та їх огляд. Хоча огляд не проводять та особистий транспорт ще їздить, але метро закрито, в маршрутках можна їздити у групі до 10 осіб, хоча фактично вони забиті, до громадського транспорту можна зайти тільки в масках.

Передбачена надзвичайним станом заборона на проведення масових заходів вже діє, також формально під забороною мітинги і протести, зважаючи на те, що не можна збиратися більше 10-200 чоловік.

Також уже змінений режим роботи підприємств усіх форм власності і запроваджено карантин у всіх навчальних закладах.

Поки не запровадили примусове вилучення майна у фізичних і юридичних осіб, особливий порядок поділу та поставки продуктів, посилену охорону підприємств і комендантську годину.

У свою чергу, зазначив юрист, що на відміну від надзвичайного стану, який передбачає для населення трудову повинність, при надзвичайну ситуацію нічого подібного немає.

Що передбачає режим надзвичайного стану та чому його можуть запровадити в Україні?

Режим надзвичайного стану дає повноваження правоохоронцям обмежувати рух транспорту, встановлювати блок-пости, стежити за дотриманням карантинного режиму, залучати до відповідальності недобросовісних підприємців, які не закривають магазини на період дії карантину, у буквальному сенсі слова дає можливості оточувати міста, щоб обмежувати пересування.

Крім цього, надзвичайні заходи дають можливість перепрофілювати підприємства під потреби боротьби з епідемією, наприклад, як французькі парфумерні заводи, які зараз виробляють антисептичні засоби. Допускається також екстрено виділяти кошти на медицину та взагалі все необхідне для того, щоб перешкодити поширенню епідемії.

Режим надзвичайного стану дає можливість створити ієрархію чітких відповідальних і виконавців у владних структурах у питаннях протидії поширенню пандемії.

«Режим надзвичайного стану передусім повинен допомогти в тому, щоб зменшити негативні наслідки епідемії та знизити навантаження на медичну систему. У разі подальшого поширення вірусу в Україні нові обмежувальні заходи, такі як режим надзвичайного стану, неминучі», – підсумував керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко

Олександр Мусієнко переконаний, що запровадження режиму надзвичайної ситуації в такому разі не допоможе боротися з ризиками, які тягне за собою розповсюдження коронавірус. Експерт не виключив, що країна перейде в режим надзвичайного стану.

Терміни дії надзвичайної ситуації і надзвичайного стану

Як зазначив Москалюк, із надзвичайною ситуацією простіше, оскільки в Кодексі цивільного захисту не вказані чіткі терміни. Надзвичайний стан запроваджується на 60 днів в окремих місцевостях і на 30 днів – у разі його оголошення на всій території країни. Надзвичайний стан також можна продовжувати один раз на 30 днів.

«Правовий режим надзвичайного стану можна продовжувати лише одного разу. Діє на конкретний строк. Можна запровадити до 3 квітня, а потім, за потреби, продовжити. Сполучені Штати Америки та велика кількість європейських країн саме так і зробили», – підкреслив озвучив експерт з конституційного права Бондаренко.

На думку конституціоналіста, двох законопроектів, що були ухвалені парламентом щодо протидії пандемії, недостатньо.

«Є Конституція, конституційні права і свободи не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Основним законом. Це правовий режим надзвичайного стану і воєнного стану», – переконаний юрист.

Його колега Олександр Москалюк зауважив, що з юридичної точки зору всі ці необхідні для зупинення пандемії заходи можна ігнорувати.

«Такі обмеження, згідно з Конституцією, передбачені лише в умовах надзвичайного стану. Я не проти заходів, що вживаються, але є певна правова процедура і вона передбачена не просто так», – сказав Москалюк.

Обмежувальні заходи в Європі

В Європі не залишилося країн, в яких не було б зафіксовано випадків COVID-19. Вчені та експерти у світі, вивчаючи досвід китайської влади, дійшли до висновку що одним із найкращих інструментів в боротьбі з розповсюдження вірусу є превентивні заходи, а саме:

запровадження карантину;

обмежень пересувань по країні;

самоізоляція громадян у своїх будинках, виходити з яких дозволено лише за крайньої потреби, а інколи рекомендовано взагалі не покидати свої квартири до моменту закінчення карантину.

У Китаї налагодили доставку їжі, товарів та намагаються робити все, щоб у людей не було причин залишати свої будинки, а за порушення карантинного режиму передбачена в тому числі кримінальна відповідальність. Досвід Китаю цього разу наслідувала влада Італії, Іспанії, Франції, обмежувальних заходів ужито в Чехії та Польщі.

Режим надзвичайного стану ввели вже в Італії, Словаччини, Чехії, Ісландії, Естонії, Іспанії, Румунії, Сербії, Латвії, Болгарії, Швейцарії, Казахстані, США та Молдові. Правда, умови введених обмежень дуже різняться в залежності від країни.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/2\/273\/1196\/images\/8-7f2b7.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]
Теги
Схожi
У Сімферополі окупанти назвали вулицю іменем «легендарного» ватажка «ДНР» Захарченка
Україна
У Сімферополі окупанти назвали вулицю іменем «легендарного» ватажка «ДНР» Захарченка
Колаборанти проголосували за перейменування 29 вулиць на честь «знаменитих людей, котрі залишили великий слід в історії Криму та Росії»...
Скандал: Україна закупила неякісні тест-системи
Україна
Скандал: Україна закупила неякісні тест-системи
Іспанія повертає китайському виробнику велику партію швидких тестів, оскільки вони ненадійні. Завод не має ліцензії на продаж...
В «Дії» відкрили реєстрацію на бета-тест електронних паспортів
Україна
В «Дії» відкрили реєстрацію на бета-тест електронних паспортів
Команда розробників додатка «Дія» відкрила реєстрацію на публічний бета-тест цифрових копій закордонного паспорта і внутрішньої ID-карти...
Українці вимагають повернути Уляну Супрун
Україна
Українці вимагають повернути Уляну Супрун
За два дні петиція на сайті електронних звернень до президента з проханням знову повернути Уляну Супрун на посаду голови Міністерства охорони здоров’я набрала майже дві третини необхідних голосів...
Портников: вірус в Київ привезли найбагатші люди країни
Україна
Портников: вірус в Київ привезли найбагатші люди країни
Поки ми звинувачували гастарбайтерів, вірус до Києва занесли найбагатші люди країни. Куршевельський вірус безвідповідальності - так назвав це явище авторитений публіцист і письменник Віталій Портников ...