[]

Рада Європи має намір допомогти проведенню тюремної реформи в Україні

Рада Європи має намір допомогти проведенню тюремної реформи в Україні

Рада Європи оголосила тендер на консультаційні послуги для реалізації програми, спрямованої на реформування пенітенціарної системи України. Подібним чином Рада Європи планує виправити ситуацію, що склалася в області захисту прав людини в країні. Однак експерти сумніваються, що ініціатива європейської сторони буде успішно втілена, і вказують на брак фінансування для таких перетворень.

Рада Європи планує найняти фахівців, які будуть сприяти проведенню української тюремної реформи. Відповідний тендер РЄ оголосила в рамках спільного з Євросоюзом проекту «Зміцнення захисту прав людини в Україні». Один з його компонентів спрямований на підтримку реформування української пенітенціарної системи.

Зазначається, що втілення ініціативи посприяє удосконаленню методів системи управління в'язницями в країні і поліпшення якості надання медичних послуг ув'язненим, які відбувають покарання у виправних установах.

«Рада Європи оголошує набір виконавців (максимум 30) з метою підтримки в реалізації проекту... Загальний бюджет проекту становить: € 1 173 200, і загальна вартість об'єкта справжнього конкурсу не повинна перевищувати € 55 000, не включаючи податки протягом усієї дії даного рамкового договору», - йдеться в описі тендера.

Учасникам проекту належить працювати в трьох напрямках:

  • Перший передбачає зміцнення спроможності Києва імплементувати рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), що стосуються пенітенціарної системи країни.
  • Другий включає розробку сучасних методів управління в'язницями з метою створення режимів, орієнтованих на реабілітацію громадян.
  • Мета третього - підвищення відповідності медичного обслуговування європейським стандартам. Особлива увага повинна приділятися ув'язненим з психічними розладами, ВІЛ/СНІД, а також інфекційними захворюваннями.

Претенденти на отримання гранту повинні відповідати ряду критеріїв, у тому числі мати вищу освіту, володіти відповідним досвідом роботи, а також досконало володіти англійською та українською мовами.

Реформа в стагнації

Про реформування пенітенціарної системи в Україні замислились ще в 2016 році. Тоді Міністерство юстиції представило концепцію, згідно з якою в країні повинні були з'явитися пробаціонні центри для здійснення контролю за умовно засудженими. Крім того, пропонувалося «демілітаризувати» всю пенітенціарну службу, тобто зменшити число атестованих співробітників системи з 77% до 28%.

Також планувалося будівництво нових слідчих ізоляторів, поліпшення умов утримання ув'язнених і проведення психологічної роботи з громадянами, які відбувають покарання, перед їх звільненням. 

Підприємства, що знаходяться у відомстві пенітенціарної служби, Мін'юст України запропонував перевести в єдиний виробничий холдинг і, таким чином, налагодити підзвітність виробництва. Крім цього, пропонувалося реформувати сам орган - Державну пенітенціарну службу України. Замість масштабного відомства Мін'юст рекомендував створити три нових департаменти: департамент пробації, режимний департамент і департамент ресурсного забезпечення.

Концепцію міністерства одноголосно підтримав Кабмін, а в 2017 році група народних депутатів представила в Верховну Раду законопроект «Про пенітенціарну систему». Мін'юст рекомендував прийняти цей документ за основу, але в серпні 2019 року проект було відкликано.

Пізніше, в листопаді минулого року, міністр юстиції України Денис Малюська розповів про можливості «масового закриття» в'язниць в країні через брак фінансування установ пенітенціарної системи. За його словами, це може виявитися болючим процесом, але «іншого виходу немає».

Директор Центру політичного маркетингу Василь Стоякін пояснив, що відсутність грошових коштів - причина уповільненої темпу тюремної реформи в Україні.

«У зв'язку з цим обговорювалися дивні проекти, включаючи передачу існуючих СІЗО в приватні руки, як у випадку з Лук'янівським ізолятором ... Тому що його реконструкція і ремонт обійдуться дорожче, ніж будівництво нової будівлі», - сказав експерт.

Свавілля за гратами

Тим часом увагу з ситуацією навколо пенітенціарної системи України звертають не тільки в Раді Європи, а й в інших міжнародних організаціях, включаючи ООН. Згідно з даними доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини за період з 16 листопада 2019 року по 15 лютого 2020 року, в деяких в'язницях України ув'язнені піддаються тортурам з боку співробітників виправних установ.

Подібне неодноразово відбувалося в Олексіївській виправній колонії №25 в Харківській області.

«УВКПЛ отримало повідомлення, в яких стверджувалося, що ув'язнених піддають інтенсивному побиттю, зокрема, різними предметами, удушенню, згвалтуванню і загрозам згвалтування, а також інших форм сексуального насильства, в тому числі примусового роздягання догола», - йдеться в тексті.

На порушення в тюрмах вказується і в доповіді Державного департаменту США про дотримання прав людини в Україні за 2019 рік. Зокрема, згадуються «незадовільні умови утримання» ув'язнених, «становлять загрозу їхньому життю та здоров'ю». У документі також повідомляється про випадки «фізичного насильства» з боку співробітників виправних установ, про те що «не відповідає стандартам рівні надання медичних послуг», низьку якість продуктів харчування і антисанітарії.

Проблему відношення до ув'язнених в Україні зачіпають і в Раді Європи. Так, в описі тендера йдеться про «погані умови утримання громадян під вартою і ненадання їм належної медичної допомоги в різних виправних установах». Крім того, засуджені змушені відбувати покарання в умовах «жахливої тісноти».

«Головна проблема, з якою стикаються ув'язнені, - це жахлива тіснота. Споруди перевантажені, і потрібно чи їх розширення, то чи пом'якшення законодавства, але, з огляду на загальну ситуацію в країні, як політичну, так і економічну, ніяких ознак того, що навантаження на систему буде знижуватися, немає», - підкреслив Василь Стоякін.

У свою чергу, глава Українського аналітичного центру Олександр Охрименко відзначив, що подібне ставлення до громадян просто нелегітимно:

«Відбувається порушення всіх прав, більш того, установи живуть за рахунок рабської праці ув'язнених. Це суперечить усім європейським законам».

До кращих часів

Робота найманих фахівців над реформою пенітенціарної системи України триватиме до липня 2021 року, відзначається в документі Ради Європи. 

Однак, на думку політолога Олександра Дудчака, ініціатива європейського інституту навряд чи допоможе досягти значних результатів, зокрема, щодо прав людини.

«Україна - рекордсмен серед країн, громадяни яких подали позови до держави за недотримання прав людини. Дотримання прав людини і українська влада знаходяться в різних всесвітів. Рада Європи прекрасно знає про це ... РЄ виділяє гроші не Україні, а своїм фахівцям», - вважає аналітик.

Василь Стоякін також переконаний, що тюремну реформу, швидше за все, не вдасться здійснити найближчим часом.

«Допомоги Європи недостатньо. Вся справа в тому, що Україна - країна небагата і у неї завжди є якісь особливі, гостро необхідні витрати. Зараз у зв'язку з епідемією і загальною економічною кризою, я думаю, ситуація стане ще більш важкою і про можливості реконструкції пенітенціарної сфери доведеться взагалі забути», - сказав він.

Раніше Український дощ писав, що Міністертсво юстиції роз'яснило, що під час карантину в Україні діє особливий порядок видачі листків непрацездатності ("лікарняних"). 

[]
Теги
Схожi
 Бойовик «ЛНР» влаштувався на роботу в держоргани: СБУ викрила «перевертня» терористів у МВС
Право
Бойовик «ЛНР» влаштувався на роботу в держоргани: СБУ викрила «перевертня» терористів у МВС
СБУ викрила колишнього співробітника спецслужби МДБ терористів ЛНР, який працевлаштувався у структуру Міністерства внутрішніх справ України...
Брата судді Вовка відправили під варту
Право
Брата судді Вовка відправили під варту
Розмір застави - понад 35 мільйонів гривень...
Замість документів: у Львові нетверезий водій пригощав поліцейських ковбасою
Право
Замість документів: у Львові нетверезий водій пригощав поліцейських ковбасою
У Львові патрульні зупинили водія, який перебував за кермом у стані алкогольного сп’яніння. Чоловік замість документів запропонував поліцейським ковбасу...
П'яний ексдепутат-очільник комісії з сім'ї і спорту підпалив квартиру з дружиною та дітьми
Право
П'яний ексдепутат-очільник комісії з сім'ї і спорту підпалив квартиру з дружиною та дітьми
2014-го підпалювач очолював комісію Київради з питань сім'ї, молоді й спорту. Свої дії пояснив тим, що дружина йому зраджує...
Мільйони доларів та антикваріат: НАБУ виявило таємне сховище скандального судді Вовка
Право
Мільйони доларів та антикваріат: НАБУ виявило таємне сховище скандального судді Вовка
Безпеку Вовка забезпечував його брат – заступник начальника управління Служби зовнішньої розвідки України...