Провал під Вугледаром: росія зазнала тяжкої поразки у «найбільшій танковій битві»

Провал під Вугледаром: росія зазнала тяжкої поразки у «найбільшій танковій битві»

Під Вугледаром упродовж трьох тижнів тривала найбільша танкова битва за рік повномасштабної війни. У цій битві росія зазнала нищівної поразки, втративши не менше ніж 130 одиниць бронетехніки.

Журналісти видання The New York Times розповіли, як проходила танкова битва між українськими та російськими військами. Ключовою причиною нищівної поразки рф вони назвали нездатність російського командування робити висновки з колишніх помилок та наполегливе їх повторення.

Росія зазнала тяжкої поразки у ''найбільшій танковій битві'' війни з Україною: у NYT вказали на провал військ Путіна під Вугледаром

Видання зазначило, що останні місяці війни росії в Україні проходили під знаком цієї нищівної військової техніки. Росія розконсервувала свої танки, що були на зберіганні з часів Холодної війни. А Україна порушувала "танкове питання" на дипломатичному рівні – і досягла-таки згоди західних партнерів на постачання західних сучасних танків для української армії.

Так росія та Україна готувалися до весняного наступу. І якщо західних танків українські військові поки ще не мають, то перекинуті Росією важкі бронемашини вже практично втрачені, як зазначили в NYT, під час першого ж широкомасштабного розгортання.

"Тритижневий бій на рівнині недалеко від шахтарського містечка Вугледар на сході України призвів до того, що, за словами українських офіційних осіб, стало найбільшою танковою битвою за всю війну і завдало серйозного удару по росії. У бою обидві сторони кинули в бій танки, які гуркотіли по ґрунтових дорогах і маневрували навколо лісових масивів, при цьому росіяни просувалися вперед колонами, а українці маневрували в обороні, стріляючи здалеку або з укриттів, коли російські колони виходили на їхню територію. Коли все закінчилося, Росія не тільки не змогла захопити Вугледар, а й припустилася тієї ж помилки, яка коштувала Москві сотень танків на початку війни: наступала колонами прямо в засідки", – пише видання.

Росія зазнала тяжкої поразки у ''найбільшій танковій битві'' війни з Україною: у NYT вказали на провал військ Путіна під Вугледаром

Кореспонденти NYT на власні очі побачили наслідки епічної танкової битви завдовжки у три тижні. Безпілотники українських воїнів зафіксували вистелені обгорілими кістяками російських танків поля навколо Вугледара. Російські танкісти підривалися на мінах, ставали мішенню для українських гармат артилерійських або протитанкових ракет. Рахунок перевищив сотню одиниць бронетехніки.

"Українські військові заявили, що Росія втратила в бою щонайменше 130 танків та бронетранспортерів. Цю цифру не вдалося перевірити незалежно. Україна не розкриває, скільки озброєнь вона втрачає", – зазначає видання.

Журналісти також наводять слова одного з українських танкістів, який заявив, що захисники України ретельно вивчали маршрути пересування російських танків, а потім – влаштовували вздовж них засідки та знищували ворогів.

Погано підготовлені російські танкісти легко потрапляли у розставлені ними "тенета".

"Брак досвіду також заважав росіянам. Багато хто з найелітніших підрозділів залишився в руїнах після попередніх боїв. Їхні місця було заповнено нещодавно призваними солдатами, не навченими українській тактиці нападу на колони із засідок. Як одна з ознак того, що росії не вистачає досвідчених командирів танків, – українські солдати захопили медика, якого перевели керувати танком", – пише видання.

У NYT зазначили: у росії десятиліттями після закінчення Другої світової формувався культ танкових боїв. Росіяни міфологізували перемоги СРСР у танкових протистояннях, російські військові заводи на Уралі випускали тисячі одиниць цієї важкої бронетехніки. Але Україна змогла протягом року війни та зокрема – у боях під Вугледаром за останні тижні – завдати "танковому кулаку" окупантів відчутної шкоди.

"За словами українських командирів, у Вугледарі до початку минулого тижня Росія втратила так багато машин для підтримки бронетанкових атак, що змінила тактику – і тепер вдається лише до атак піхоти. Глибину поразки Росії підкреслювали й російські військові блогери, які стали впливовими прихильниками війни в країні. Часто критично налаштовані щодо військових, вони публікували гнівні репортажі про невдачі неодноразових танкових атак, звинувачуючи генералів у хибній тактиці з використанням легендарної російської зброї", – пише видання.

Один із пов'язаних із ПВК "Вагнер" пабліків навіть заявив, що "родичі загиблих схильні ледве не до вбивства та кровної помсти генералу", відповідальному за штурми під Вугледаром.

Росія зазнала тяжкої поразки у ''найбільшій танковій битві'' війни з Україною: у NYT вказали на провал військ Путіна під Вугледаром

NYT поговорив із заступником командира 1-го механізованого батальйону 72-ї окремої механізованої бригади ЗСУ Владиславом Баяком, який розповів, як українським воїнам вдалося завдати росії тяжких втрат під час "найбільшої танкової битви" російсько-української війни.

"Засідки були фірмовою тактикою України проти російських бронетанкових колон із перших днів війни. Працюючи з бункера у Вугледарі, лейтенант Баяк за відеозаписом із безпілотника помітив першу колону, що наближається, з приблизно 15 танків і бронетранспортерів. "Ми були готові", – сказав він. "Ми знали, що щось подібне станеться". Вони підготували зону ураження далі по ґрунтовій дорозі, якою гуркотіли танки. Командиру залишалося тільки віддати наказ по рації "До бою!" – пише видання.

Тоді у справу вступили протитанкісти, які засіли в лісосмугах уздовж полів і були озброєні американськими ПТРК Javelin з інфрачервоним наведенням та українськими ПТРК "Стугна-П" із лазерним наведенням. Після того, як вони зробили перші постріли, до бою долучилися артилеристи.

"Ґрунтова дорога була очищена від мін, а всі поля навколо були засіяні ними, щоб спонукати росіян просуватися вперед і не дати танкам розвернутися, щойно пастка закриється", – розповіли в NYT.

Після відкриття вогню по ворожій колоні танкісти армії противника починають панікувати. І, намагаючись розвернутися, аби втекти, виїжджають на заміноване поле. Російські танки, що підірвалися, своєю чергою, стають перешкодою на шляху вцілілої бронетехніки. І поки машини зупинилися чи сповільнили хід – українська артилерія розносить їх разом із екіпажами та окупантами, які намагаються врятуватися з підбитих танків та БТРів.

Росія зазнала тяжкої поразки у ''найбільшій танковій битві'' війни з Україною: у NYT вказали на провал військ Путіна під Вугледаром

NYT наводить думку Баяка, який переконаний: російське командування відправило бронетанкові колони вперед через відсутність інших варіантів проти добре укріплених позицій України, хоч би якою дорогою ця тактика була.

"Протягом приблизно трьох тижнів танкового бою неодноразові атаки російської бронетехніки захлиналися. В одному випадку українське командування викликало удар керованими ракетами HIMARS; вони зазвичай використовуються по стаціонарних цілях, таких як склади боєприпасів або казарми, але також виявилися ефективними проти стаціонарної танкової колони. Українці також стріляли з американських M777 та французьких гаубиць Caesar, а також з іншої західної зброї, такої як Javelin", – пише видання.

Знищувати російські танкові колони, уточнює NYT, протягом трьох тижнів танкової битви за Вугледар українські танкісти виїжджали по 3-4 рази на день.

Журналісти розповіли історію одного з українських танкістів, 20-річного командира танка Вадима Гребінка. До повномасштабного вторгнення він практично не мав бойового досвіду, а в боях під Вугледаром воїн, за його словами, "здобув усі свої знання в цій галузі".

NYT констатує: багато українських танкістів проходять підготовку за кордоном. Росія ж кидала в атаки на Вугледар "новобранців, які не брали участі у бойових діях".

Росія зазнала тяжкої поразки у ''найбільшій танковій битві'' війни з Україною: у NYT вказали на провал військ Путіна під Вугледаром

"В останній великій битві тиждень тому надійшов наказ у передсвітанкові сутінки підготувати засідку для колони з 16 російських танків і бронетранспортерів, що просувається до українських позицій. Екіпаж помолився, поплескав по танку і поїхав вперед. "Ми сховали танк у лісі та чекали на них, – сказав рядовий Гребінок. "Це завжди страшно, але нам треба їх знищити". У цьому випадку вони зупинилися приблизно за три милі від місця засідки, поза досяжністю вогню у відповідь, і стріляли в координації з пілотом безпілотника, який передав по радіо координати цілей, які вони не могли бачити безпосередньо", – описує один з епізодів боїв за Вугледар видання.

Коли російська танкова колона "забуксувала" на мінах, танк Гребінка відкрив вогонь. Як зазначив сам український воїн, оскільки російські танкісти опинилися у зоні ураження, шансів вижити у них практично не було.

"Ми знищили багато російської техніки. Що вони зробили не так, то це те, що прийшли в Україну", – процитували у NYT слова молодого командира українського танка.

Росія зазнала тяжкої поразки у ''найбільшій танковій битві'' війни з Україною: у NYT вказали на провал військ Путіна під Вугледаром

Нагадаємо, раніше британська розвідка показала розбиту техніку елітної піхоти окупантів під Вугледаром. У МО Великої Британії зазначили, що перед "елітною" піхотою окупантів командування рф поставило одні з найскладніших тактичних завдань на війні, і вони зазнали надзвичайно великих втрат. Посилений потенціал російських бригад тепер майже напевно значно погіршився, тому що вони були доукомплектовані недосвідченим мобілізованим персоналом.

Втім, втрати рф під Вугледаром показують не тільки західні розвідки. Наприклад, один з окупантів передав "привіт" з-під Вугледара на тлі пораненого товариша та танка рф, що горить. Загарбник, який отримав поранення, за словами автора відео, лежить там уже два дні.

Український Дощ писав раніше, що російські кораблі бояться заходити в «сіру зону» в Чорному морі .

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
На фронті загинув чотириразовий чемпіон світу з кікбоксингу Віталій Мерінов
Україна
На фронті загинув чотириразовий чемпіон світу з кікбоксингу Віталій Мерінов
 помер Віталій Мерінов - чотириразовий чемпіон світу з кікбоксингу, чемпіон України з універсального бою, майстер спорту з боксу...
В Україні можуть мобілізувати чоловіків старших 60: кого торкнеться
Україна
В Україні можуть мобілізувати чоловіків старших 60: кого торкнеться
У рамках загальної мобілізації під час воєнного стану призивають усіх придатних для проходження служби чоловіків віком від 18 до 60 років...
У Верховній Раді розглядають можливість вручення повісток через месенджери
Україна
У Верховній Раді розглядають можливість вручення повісток через месенджери
Верховна Рада працює над вдосконаленням законодавчих підстав для вручення повісток, ...
У навчальних закладах Києва дітей захисників України годуватимуть безкоштовно
Україна
У навчальних закладах Києва дітей захисників України годуватимуть безкоштовно
До цього право на безоплатне харчування мали тільки діти з київською реєстрацією, чиї батьки-захисники також були прописані в столиці. Тепер пільгу розширили...
Головування росії в Радбезі ООН з першого квітня це невдалий жарт - Дмитро Кулеба
Україна
Головування росії в Радбезі ООН з першого квітня це невдалий жарт - Дмитро Кулеба
1 квітня росія на місяць обійме посаду голови в Раді безпеки ООН. Глава МЗС України Дмитро Кулеба назвав це поганим першоквітневим жартом...