Протистояння Молдови з «Газпромом» може обмежити прибутки України від транзиту

Між Молдовою і "Газпромом" стрімко розгорається конфлікт, що має усі шанси перерости у повноцінну "газову війну", яка вплине і на економічні інтереси України. Про це пише Depo.ua.
У сусідній Молдові парламент відмовився обговорювати новий контракт із "Газпромом". І це незважаючи на те, що головна молдовська газотранспортна компанія на 50% та одну акцію належить російському газовому монополісту.
Причина конфлікту полягає у тому, що російський газопостачальник вимагає від Молдови не тільки оплати за сам газ, але й за блакитне паливо, яке використовували мешканці Придністров'я. Використовували і не сплачували за нього десятиліттями. В результаті утворився борг у розмірі семи з половиною мільярдів доларів.
Така сума для Молдови, де мешкає всього 3,5 млн осіб, виглядає абсолютно фантастичною. Навіть проросійський очільник країни Ігор Додон не платив Росії ці гроші. А нова президентка Молдови Майя Санду взагалі публічно заявила, що не збирається сплачувати ні копійки за газ, спожитий сепаратистами на окупованих Росією територіях.
Наразі у Молдови з "Газпромом" є контракт, чинний до кінця 2021 року. Можливо Кишинев розраховує на те, що невдовзі буде підписано ще одну річну угоду на "кабальних" для Кишинева умовах, а до кінця 2022 року буде добудована необхідна інфраструктура для постачання газу з Румунії, адже газогін Ясси-Унгени-Кишинів вже добудований.
Можна було б побажати сусідам усіх гараздів у справі звільнення Молдови від газової залежності, але у цій історії декілька моментів, на якій варто звернути увагу.
Якщо Молдова не домовиться з "Газпромом", це у значній мірі скоротить транзит газу Трансбалканським газовим коридором, який проходить через територію України, і відповідно, скоротить українські прибутки від транзиту.
Небезпека для України полягає в тому, що якщо Молдові доведеться збирати усі можливі газові надлишки на європейському ринку, перекуповуючи їх на вході в українську ГТС, то цілком можливим може бути загострення конкуренції у цій своєрідній сфері між двома дружніми країнами. Особливо на тлі того, що Угорщина, після нової угоди з РФ, вже не зможе здійснювати реекспорт російського газу в нинішніх масштабах, оскільки отримуватиме значно менші обсяги за пільговими цінами.
Український Дощ писав раніше, що в Європі рекордно злетіли ціни на газ через те, що Газпром відмовився від транзиту через Україну.