Представники ЮНЕСКО відвідали Лавру: окремі приміщення можуть віддати для реабілітації українських військових

У Києво-Печерській лаврі надаватимуть допомогу українським військовим. Про це розповів виконувач обов'язків гендиректора заповідника. Йдеться про реабілітацію наших захисників, які повертаються з передової. Формат допомоги бійцям ще на стадії обговорення з військовими, медиками та капеланами, зокрема з підрозділом волонтерки Юлії Паєвської, відомої як Тайра.
Троє монахів стоять біля келій. Поруч поліція та працівники монастиря. Всередині цієї будівлі працює комісія Мінкультури. Братські келії на Ближніх і Дальніх печерах, келії гостинного двору та свічковий завод – це перелік споруд, які доповнюють список того, що вже повернули в користування заповіднику. Віряни московського патріархату кажуть – комісія їм заважає молитися.
"Я би? бувши монахом, не пустила б узагалі. Це є святе місце для молитви. А не ходити отако сіяти ворожнечу. Моя би воля, тільки для молтив і все", – заявляє вірянка УПЦ мп.
Ще 29 березня Кабмін розірвав угоду про безоплатне користування майном національного заповідника. Але чоловічий монастир оскаржує це в суді.
"Поки що триває судова тяганина з монастирем. Є позови з обох боків. Щодо формату існування монастиря і тих ченців, які проживають в межах лаври, мають бути прийняті певні політичні рішення", – зауважив в.о. генерального директора Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" Максим Остапенко.
Новий очільник заповідника каже: ченці мають продемонструвати проукраїнську позицію. Частина це вже зробила і приєдналася до Православної церкви України. Решта – розмірковують.
"Треба від них чітка проукраїнська позиція, і тоді з ними має бути діалог. Якщо це структура фсб російської федерації – то з нею треба спілкуватися іншим способом", – сказав Остапенко.
Більшість священників та ченці монастиря, які звершують молитовне стояння, від камери тікають. Але у своїй проукраїнській позиції запевняють семінаристи, зокрема, Віталій. Але щойно хлопець заговорив про колаборантів в УПЦ мп, – його відводять у бік.
"Я думаю, що якщо такі зв'язки є, то не треба їх узагальнювати на всю релігійну організацію. Якщо такі зв'язки є з країною-агресором...", – каже хлопець.
У заповіднику кажуть – доки владика Павло хазяйнував у Лаврі, тут провели так звані реставрації, які знищили первинний зовнішній вигляд пам'яток.
Як це виправити – нині мізкують реставратори. До слова, в четвер Лавру відвідали представники київського офісу ЮНЕСКО. І доки віряни УПЦ мп мріють закрити Лавру для екскурсій, заповідник відкриває нову унікальну виставку – в церкві Спаса на Берестові – одній із найдавніших християнських пам'яток Києва початку XII століття. З неї розпочинається дорога до святинь Лаври. Історик та археолог Сергій Тараненко, який може розповідати про неї годинами, за секунду розвінчує міфи УПЦ мп.
"Приписують, що до останнього – що не пізніше Володимира Мономаха, коли він був великим князем. Тобто будував не московський патріархат? – Який? Тоді москви не було! Про що ми говоримо. Причому тут монастир, якщо те, чим вони володіли, їм дала в оренду держава, 1988 року, здається. Офіційно користуватись. Зараз цю оренду закінчили. Ну щось таке. Ми ж за цивілізовані відносини", – пояснює начальник науково-дослідного відділу археології Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" Сергій Тараненко.
І насамкінець у заповіднику трохи відкривають плани на майбутнє – корпуси Лаври після перевірок можуть передати для потреб реабілітації військових. Про це цього тижня тут спілкувалися з волонтеркою та військовослужбовицею Тайрою. А ще військовими капеланами.
"У межах монастиря завжди знаходилися шпиталі. І це була традиція з часів і Київської Русі, і козацької України, і зараз люди потребують не скількт тут фізичної допомоги, скільки психологічної. І поєднанні з культурними пам'ятками – це можливо", – наголосив в.о. генерального директора Національного заповідника "Києво-Печерська лавра".
Окремі приміщення Києво-Печерської лаври заповідник може віддати для реабілітації українських військових. Про це в коментарі "5 каналу" повідомив виконувач обов'язків гендиректора заповідника Максим Остапенко.