«Порушення Конституції та норм демократії»: Разумков щодо законопроєкта про мобілізацію

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 25 грудня пізно ввечері ініціював два законопроекти. Перший – про вдосконалення питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Другий – посилення відповідальності за військові правопорушення. З обмеженнями, штрафами та навіть перспективами сісти у в'язницю. Обидва законопроекти вже внесено до Верховної Ради.
У кабміні пропонують скасувати "термінову службу в армії". Усіх тих, хто вже служить, у законопроекті пропонується звільнити. Далі два шляхи: колишній терміновик укладає контракт за бажанням або через півроку його можуть мобілізувати. Замість термінової служби в Україні хочуть запровадити базову військову службу, пройти яку потрібно буде до 25 років.
Але на військовий облік, згідно з документом, мають стати усі чоловіки із громадянством України від 18 до 60 років. Жінок таке зобов'язання торкнеться, тільки якщо вони мають медичну освіту чи військова професія. У законопроекті також пропонується більше не використати термін "обмежена придатність". Залишаться лише придатні чи непридатні. Ті, хто був придатний частково, після ухвалення закону протягом півроку мають пройти комісію, яка визначить, чи придатний, чи не придатний.
Якщо закон ухвалять, повістки вручатимуть на вулицях, у магазинах – у будь-якому громадському місці, а ще за місцем роботи. Це можуть зробити як співробітники військкоматів, так і поліцейські. На роботі співробітникам порядок денний може дати і сам роботодавець. Крім того, повістки можуть надходити і електронною поштою.
Як йдеться в тексті законопроекту, сприяти і допомагати мобілізації зобов'яже місцева влада. Ще важливий пункт щодо українських чоловіків призовного віку, які перебувають за кордоном. Військовий облік в електронній формі торкнеться їх. А консульські послуги будуть доступні лише за наявності військового квитка.
У другому законопроекті пропонується внести зміни до Адміністративного та Кримінального кодексів. Зокрема значно збільшити штрафи. За порушення правил військового обліку пропонується запровадити штраф у розмірі від 8500 до 17000 гривень (від 220 до 450 доларів). Наразі максимальний штраф за такі порушення – близько $140. За ті ж правопорушення у особливий період, тобто коли в країні, наприклад, як зараз, оголошено військовий стан, покарання збільшується до двох з половиною разів. За неявку до військової частини вноситимуть до реєстру боржників. Тобто порушники призову та мобілізації не зможуть продати квартиру чи машину, взяти в банку кредит, отримати посвідчення водія і навіть керувати автомобілем.
Водночас, заявлені кабміном документи передбачають зміни для тих, хто вже служить. У документі йдеться про те, що після півроку безперервної служби військові мають бути виведені на відпочинок та відновлення на строк не менше двох місяців.
Мобілізовані зможуть звільнитися після 36 місяців служби, тобто через три роки.
Це далеко не повний перелік запропонованих змін. Обидва законопроекти ще не пройшли жодного читання у Верховній Раді. Нагадаємо, що минулого тижня під час прес-конференції Володимир Зеленський заявив, що військові просять додатково мобілізувати до півмільйона українців.
Нові законопроекти в ефірі цього часу прокоментував Дмитро Разумков, народний депутат України, голова міжфракційного об'єднання "Розумна політика".

– Програють ті, хто боронить нашу країну на фронті. Ми часто з командою буваємо на лінії фронту та спілкуємось із нашими захисниками. Вони вже морально і фізично виснажені, і далі воюватиме все важче і важче. Ми якраз пропонували демобілізацію тим, хто служить 24 місяці, якщо вони провели в зоні безпосередніх бойових дій щонайменше вісім місяців. Другий момент: цей законопроект не вирішує питання, яке потрібно було вирішувати протягом двох років – формування реального мобілізаційного резерву, який би дозволив сьогодні змінити наших захисників на лінії фронту.
Вирішити це кардинальними заходами в дуже короткий проміжок часу неможливо, ви не зможете підготувати людей, які зможуть якісно воювати, ви не зможете їх навчити, ви не зможете їх змотивувати на фронт. А те, що відбувається сьогодні, більше викликає негатив у суспільстві, ніж вирішує ті проблеми, які теоретично цей закон мав би вирішити. Плюс це не дасть змоги залучити необхідну кількість людей за короткий проміжок часу для заміни тих, хто сьогодні перебуває на фронті. Це безпосередня зона відповідальності президента, зона відповідальності Ставки верховного головнокомандувача. І чому вони не займалися цим протягом такого проміжку часу, починаючи з лютого 2022 року, мені важко відповісти. Також я не зовсім розумію, чому не президент зробив цей законопроект, а кабінет міністрів. З одного боку, ми маємо ситуацію, коли кабмін – це фактично один із важелів реалізації ухвалених в офісі президента рішень. Проте за фактом це якраз мало бути рішення президента як верховного головнокомандувача.
- Мабуть, ніхто не хоче брати на себе відповідальність.
– Абсолютно вірно, не хочуть брати на себе відповідальність, плюс намагаються перекласти її на військових. Це нагадує перекидання гарячої картоплі з одних рук до інших. Але все було б нічого, якби від цього не залежала доля держави.

– До речі, про демобілізацію у законопроекті прописано, що у разі безперервної служби під час дії військового стану протягом 36 місяців, тобто після цього людина може звільнитися, піти. А 36 місяців, як ми розуміємо, це три роки. Чи можна розуміти під цим ту саму демобілізацію?
– Це і є демобілізація. Але, по-перше, ті, хто сьогодні реально воює, вони не готові до 36 місяців. Друге, 36 місяців несення служби на Західній Україні, наприклад у Львові, та 36 місяців несення служби на бахмутському, авдіївському, куп'янському, херсонському напрямках – це дві великі різниці. Ті, хто сидить у теплих кабінетах і пише ці закони, не мають жодного розуміння про цю різницю, на жаль.
Цей законопроект, на жаль, порушує норми Конституції, тому що він обмежує права та можливості громадян, у тому числі на розпорядження своїм майном, яке їм належить на законних підставах, без рішення суду. Наприклад, обмеження використання рахунків, обмеження користування та відчуження майна, виїзд за кордон для тих, хто має на це право, надання консульських послуг тим, хто вже знаходиться за межами нашої держави, використання права володіння та використання автомобілів та багато інших речей. До таких дурних рішень не дійшли навіть наші вороги, і це не було реалізовано у Росії. Але чомусь хтось вирішив це реалізувати у нас. Плюс це не просто порушення Конституції, це негативно вплине на економічну ситуацію в країні.
Люди просто почнуть знімати гроші з рахунків, про це вже сказали українські банкіри. Наступний момент: це може спричинити збільшення безробіття. Фактично люди офіційно звільнятимуться з місць роботи і переходитимуть у тіньовий режим для того, щоб у керівника чи власника підприємства не настали санкції, які передбачає цей законопроект у зв'язку з тим, що він когось не приведе та не відправить до центрів комплектації Збройних сил України. І ми маємо розуміти, що якщо ці люди звільнятимуться, то український бюджет не отримуватиме додаткового ресурсу, на який розраховує. А це, у свою чергу, вплине на виплати зарплат та утримання наших із вами захисників, це раз. Друге, фактично, це призведе до того, що ми не зможемо матеріально-технічно забезпечити українську армію. І це ще одна проблема, яка вважається за два-три-чотири кроки наперед.
На жаль, ті, хто писали цей закон, не вміють мислити такими категоріями, як планування та стратегічне бачення тих чи інших процесів. Тому ми зіткнулися з вами з проблемою, яка розділятиме українське суспільство, яку точно використовуватимуть у Росії як механізм контрпропаганди проти України. І порушення Конституції, норм демократії, верховенства права використовуватимуть у тому числі й російські агенти впливу або агенти впливу, які їм симпатизують, в державах, які не дуже підтримують Україну в боротьбі за незалежність і збереження нашої держави. Тому законопроект вважаю неякісно підготовленим, непродуманим, і це спроба перекласти відповідальність із хворої голови на здорову.

– Але ви матимете можливість як у депутата внести поправки. Ви в першому читанні голосуватимете проти чи все-таки наполягатимете на тому, що законопроект рамково в першому читанні приймаємо, а в другому допрацьовуємо і вносимо поправки?
– Ми не звикли просто критикувати, ми звикли вносити конкретні правильні речення, розумні речення. Цим і займемося. Ми вже готуємо і найближчим часом внесемо альтернативний законопроект, у якому запропонуємо нормальні норми, які сьогодні необхідні нашим захисникам, які захищають Україну на фронті, та запропонуємо своє бачення цих процесів. Плюс туди буде закладено багато інших ініціатив нашої команди, "Розумної політики", які, на жаль, з політичних мотивів просто не виносилися до зали. Це і прописування в рамках закону утримання наших захисників, так звана тарифна сітка, хто скільки має отримувати залежно від звання, місця несення служби. Тому що кабмін у нас дуже часто за командою з офісу президента ухвалює рішення про те, щоб забрати, припустимо, виплати у наших захисників, як це було з "тридцяткою".

– Хочеться обговорити як мінімум ще дві теми щодо цього законопроекту. По-перше, це покарання, яке там прописане другим законопроектом. Якщо чесно, то не дуже зрозуміло, кого за що каратимуть. А там від штрафу до кримінальної відповідальності. Ви розумієте, до кого застосовуватимуться якісь санкції?
– Запроваджується механізм, так званий електронний кабінет, у якому будуть зобов'язані зареєструватися всі громадяни України. При цьому забирається третя група інвалідності. І у нас, на жаль, не все суспільство таке цифровізоване для того, щоб реєструвати ці кабінети.

- Так, але питання: кому штраф, а кому кримінальна відповідальність до п'яти років позбавлення волі?
– У жодному разі за нереєстрацію такого кабінету ці санкції неприпустимі. І якщо ми говоримо з вами про електронний кабінет, то вони не мають доступу до цих баз. Або, наприклад, лист, який до вас прийде і буде носити форму повістки, потрапить у спам, то ви за це нестимете відповідальність, хоча ви не зможете його прочитати, не зможете дізнатися, що в ньому, але це вже матиме на увазі, що ви не виконали норми закону. Як уже багато колег, багато блогерів, багато учасників фейсбуку писали про те, що цей закон не про мобілізацію, а про рабство. Не за це воює українська армія. Так, дійсно, хлопці втомилися, вони хочуть зміни, але вони не хочуть, щоби ця зміна призвела до поразок на фронті. А, на жаль, зважаючи на те, що ми сьогодні бачимо, складається враження, що деяким це було б навіть вигідно.
Український Дощ писав раніше, що Юлія Тимошенко висловилася щодо закону про мобілізацію.