Помер Борис Патон

Помер  Борис Патон

На 102 році життя помер видатний український науковець Борис Євгенович Патон.

Президент України Володимир Зеленський вже відреагував на смерть вченого:

«Є багато слів, якими можна описати Бориса Євгеновича Патона. Однак немає слів, які повною мірою могли б розкрити масштаб його особистості. Це була грандіозна особистість. Важко писати про нього в минулому часі. Мої щирі співчуття родині та близьким Бориса Євгеновича».

 

Формується державна комісія з поховання, яка вирішуватиме основні питання, оскільки в науковця фактично немає родичів.

Борис Патон – незмінний з 1962 року президент Національної академії наук України і Інституту електрозварювання (імені свого батька) з 1953 року, вченому у галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів, доктор технічних наук (1952).

Патон є автором і співавтором понад 720 винаходів (500 іноземних патентів), більше 1200 публікацій, в тому числі 20 наукових монографій.

Довідка:

Народився 14 листопада 1918 року в місті Києві в сім'ї відомого вченого Євгена Оскаровича Патона (1870—1953), пізніше директора та засновника Інституту електрозварювання, та Наталії Вікторівни Патон (у дівоцтві Наталія Будде, 1885—1971), домогосподарки. Мав старшого за нього на рік брата Володимира.

Род Патонів – стародавній і відомий настільки, що виник навіть напрям досліджень – патонознавство. Пращури Євгена Патона — дворяни Російської імперії, вони обіймали чільні посади як на військовій, так і на цивільній службі.

Вчитися пішов на інженера-електрика. У воєнний 1941-й рік закінчив Київський політех, захистив кандидатську і докторську, вступив в КПРС.

Під час Другої світової працював інженером на заводі "Красное Сормово" в Горькому, через десять років обійняв посаду директора Інституту електрозварювання.

Все життя Борис Патон займається наукою. Наприклад, саме завдяки розробкам Бориса Патона був проведений перший експеримент зварювання в космосі. Він зробив величезний внесок в розробку ракети Н1, яка призначалася для освоєння Місяця.

Він є автором ідеї та одним з розробників методу електрозварювання м'яких тканин. Завдяки цьому вдалося досягти скорочення тривалості операцій, зниження ймовірності післяопераційних ускладнень і втрати крові.

Цікаві факти про Бориса Патона:

  • Одного разу в середній школі Борис Патон отримав 9 двійок за семестр.

  • Не отримав червоний диплом тому що не зміг скласти іспит з філософії (про марксизм-ленінізм). Спочатку йому поставили "незадовільно", і як не зубрив на канікулах граніт марксизму-ленінізму нещасний студент, перескласти він зміг тільки на "добре".

  • Коли він захищав дипломну роботу, почалося бомбардування міста. Але диплом Патон все одно захистив в цей день і на "відмінно".

  • Після операції на стегні в 1995 році, дізнавшись, що кістку хірурги різали механічною пилкою, Патон зібрав команду, яка взялася за розробку лазерних методик.

  • За активного сприяння Бориса Патона було побудовано масив "Академмістечко" в Києві.

  • Його гасло: "Треба отримувати задоволення від своєї праці і від свого життя! А якщо ти тільки ниєш і скиглиш, то нічого доброго не буде"

  • Народження Патона день у день збігається з днем створення Академії наук України. Їй сьогодні також виповняється сто років.

  • В 2014 році 96-річний Патон завів собі сторінку у Фейсбуці.

  • Секретом свого довголіття академік називав невтомну працю. Над своїми новими ідеями він працював по 12 годин на день.

Патон був найстаршим за віком і за терміном перебування на посаді президентом державної Академії наук в світі. Також він був єдиним главою державної Академії наук, який був її ровесником (день заснування Академії і день народження Патона збігаються — 27 листопада 1918 року). Він опублікував понад 1000 праць, в тому числі 20 монографій і понад 400 винаходів. Борис Патон був першим в історії Героєм України і найстаршим українським академіком, гордістю української і світової науки.

Без перебільшення можна сказати: пішла епоха.

Теги
Новини партнерiв
Схожi
Назад в 1991? НАЗК закриває реєстр е-декларацій через рішення КСУ
Україна
Назад в 1991? НАЗК закриває реєстр е-декларацій через рішення КСУ
КСУ скасував всі механізми запобігання корупції, вибудовані за роки незалежності...
Попри низьку явку, місцеві вибори є дійсними - КВУ
Україна
Попри низьку явку, місцеві вибори є дійсними - КВУ
Незважаючи на низьку явку, місцеві вибори в Україні будуть визнані дійсними, а результати не можуть оскаржені або бути поставленими під сумнів...
Кабмін передав гроші з онкофонду на будівництво доріг
Україна
Кабмін передав гроші з онкофонду на будівництво доріг
Кабмін передав на дороги 62 мільйони із програми МОЗ по онкозахворюванням...
В Україні «перепишуть» Червону книгу
Україна
В Україні «перепишуть» Червону книгу
Остання редакція Червоної книги України вийшла в 2009 році...
Окупанти не пускають в ОРДЛО спостерігачів ОБСЄ, - штаб ООС
Україна
Окупанти не пускають в ОРДЛО спостерігачів ОБСЄ, - штаб ООС
Російські війська не дозволяють СММ ОБСЄ потрапити на тимчасово окуповані території...