Покарання для Угорщини: ЄС готовий позбавити певних прав антизахідний уряд Орбана

Покарання для Угорщини: ЄС готовий позбавити певних прав антизахідний уряд Орбана

Численні порушення Угорщиною законодавства ЄС роблять її непридатною для головування у блоці у 2024 році, попередили депутати Європарламенту цього тижня у резолюції, яка має бути ухвалена наступного тижня.

Резолюція, яку підтримали три основні партії Європарламенту: правоцентристська ЄНП, Соціалістична та демократична та ліберальна «Оновлена Європа», а також групи зелених та лівих, не має обов'язкової юридичної сили, але вказує шлях до ще одного великого політичного конфлікту між Брюсселем і Будапештом, де Фідес править із 2010 року.

Про це повідомляє Еuractiv.

Угорський уряд мав би головувати у Раді міністрів протягом шести місяців з липня 2024 року, менш ніж за місяць після наступних європейських виборів.

Незважаючи на те, що ротаційне головування має значно менший політичний вплив на перебіг дебатів з моменту введення Лісабонським договором постійного голови Європейської ради, воно несе відповідальність за формування переговорів щодо законів ЄС.

«Є питання, чи зможе Угорщина надійно виконати це завдання у 2024 році з огляду на її недотримання законодавства ЄС та цінностей, закріплених у статті 2 TEU, а також принцип щирої співпраці» - йдеться у резолюції .

Потім вона закликає уряди ЄС «якнайшвидше знайти правильне рішення» і «нагадує, що парламент може вжити відповідних заходів, якщо таке рішення не буде знайдено».

У відповідь представник угорського уряду Золтан Ковач звинуватив депутатів Європарламенту в тому ж "старому, затертому звинуваченні в тому, що Угорщина порушує основні принципи ЄС і, отже, не може обіймати посаду президента".

«Але ми знаємо справжню причину: їм не подобається миролюбна позиція Угорщини, і вони прагнуть залучити нас до конфлікту», — додав він, маючи на увазі позицію Угорщини щодо вторгнення росії до України, коли Будапешт проголосував проти санкцій проти росії та воєнних дій, а також відправлення гуманітарної допомоги в Україну.

"Ми не дозволимо їм позбавити Угорщину такої можливості", - додала міністр юстиції Юдіт Варга.

В іншому місці резолюція звинувачує уряд Фідес у «системній корупції» та «засуджує комунікаційні кампанії угорського уряду проти ЄС, які є частиною стратегії уряду щодо відвернення уваги від його недотримання цінностей, закріплених у статті 2 TEU».

Уряд Фідес прем'єр-міністра Віктора Орбана останніми роками перебуває у майже постійному конфлікті з інститутами ЄС, насамперед через суперечки про незалежність судової системи, свободу преси та громадянського суспільства та верховенство закону.

Комісія також утримала мільярди євро із фонду відновлення блоку після пандемії, хоча Угорщина є одним із найбільших чистих одержувачів коштів ЄС.

А в умовах обмеженої свободи ЗМІ суспільство дедалі більше стає зануреним у пропаганду, що за своїм стилем нагадує російську. Як наслідок, угорські виборці підтримують цей вектор розвитку країни.

FAQ: 12 часто задаваемых вопросов про Европейский Союз - Quorum

ЄС опинився перед вибором: що робити з Угорщиною?

Ось короткий підсумок того, як ЄС може покарати Угорщину за її відхід від демократії.

  • По-перше, є можливість позбавити уряд Орбана права голосу в ЄС. Цей варіант, що досі був суто теоретичним, відтепер стає реальним.
  • По-друге, є можливість покарати Угорщину фінансово. Європейська комісія вже почала це робити. Причому йдеться про суми, достатньо великі для того, щоб угорський бюджет просто впав. А за ним може впасти і уряд.
  • І є третій шлях – ЄС лишає можливість того, що Орбан повернеться до демократії. Хоча б заради збереження грошей, які у нього інакше заберуть. Утім, ця можливість видається радше теоретичною, бо за роки брехні власному народу угорський уряд зайшов настільки далеко, що "перевзутися" йому буде непросто. А до того ж є ймовірність, що хрестовий похід проти європейських цінностей став надто персональним для Орбана, у якого, як стверджує угорська опозиція, єдиний син виявився геєм.

Договір ЄС у виняткових випадках дає право зупиняти будь-які права держави-члена ЄС, якщо усі інші держави Євросоюзу погодяться, що та "серйозно і постійно" порушує базові європейські цінності. Окремо підкреслюється, що порушника можна позбавити права голосу, тобто впливу на ухвалення рішень у рамках Союзу, якщо інші держави вирішать, що це покарання є пропорційним до порушення.

При цьому, додає договір, зобов’язання держави-порушника (наприклад, сплата внесків) лишаються для неї юридично обов’язковими. І та опиняється перед вибором – або виправлятися, або лишатися безправним членом ЄС, або виходити з Євросоюзу.

Український Дощ писав раніше, що угорський форинт втратив у вартості найбільше у світі після того, як прем'єр-міністр Віктор Орбан заявив, що його країна не поділяє позицію ЄС щодо України.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
В Європі люди не готові захищатися, в Польщі критично мало бомбосховищ - польський депутат
Світ
В Європі люди не готові захищатися, в Польщі критично мало бомбосховищ - польський депутат
Уповноважений польського уряду з питань відновлення України Павел Коваль розповів про те, як Європа готується до ймовірної атаки путіна на країни НАТО...
Фінляндія очолила світовий рейтинг щастя​ сьомий рік поспіль
Світ
Фінляндія очолила світовий рейтинг щастя​ сьомий рік поспіль
США і Німеччина вперше випали з першої двадцятки з часу публікації першого звіту більше 10 років тому....
Поляки почали масово скуповувати житло в Іспанії, щоб було куди тікати в разі війни – ЗМІ
Світ
Поляки почали масово скуповувати житло в Іспанії, щоб було куди тікати в разі війни – ЗМІ
Найбільше нерухомістю в Іспанії цікавляться польські пенсіонери, що відклали гроші, і молоді люди....
Виборчу кампанію спікера Джонсона спонсорував власник Тульського патронного заводу — Newsweek
Світ
Виборчу кампанію спікера Джонсона спонсорував власник Тульського патронного заводу — Newsweek
Виборчу кампанію спікера Палати представників США Майка Джонсона у 2018 році спонсорував власник Тульського патронного заводу Ніколаєв...
«Це найважчий удар по владі путіна»: чому рф стала ціллю атак ІДІЛ - RFI
Світ
«Це найважчий удар по владі путіна»: чому рф стала ціллю атак ІДІЛ - RFI
За останніми даними, в результаті атаки, відповідальність за яку взяло на себе угруповання «Ісламська держава», загинули щонайменше 139 росіян...