Підневільна праця уйгурів: США обмежили імпорт з китайського Сіньцзяну

Президент США Джозеф Байден днями підписав закон про заборону імпорту будь-яких товарів, вироблених у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі Китаю, якщо не доведено, що для їх виготовлення не використовувалася примусова праця, передає The Washington Post. Те, що відбувається в Сіньцзяні, у Вашингтоні кваліфікують як геноцид.
США стали першою у світі країною, яка заборонила імпорт продукції з Синьцзян-Уйгурського автономного району (The Uyghur Forced Labor Prevention Act) як відповідь на політику КНР щодо етнічних меншин.
Новий закон забороняє імпорт будь-яких товарів, повністю або частково вироблених у Сіньцзяні, за винятком випадків, коли подано «чіткі та переконливі» докази того, що для їх виробництва не використовувалася підневільна праця.
Законодавча ініціатива об'єднала і демократів, і республіканців у Конгресі.
«Сполучені Штати повинні спрямовувати гучний і недвозначний сигнал проти геноциду та рабської праці, де б це зло не виникало», - заявив співавтор законопроєкту сенатор-демократ Джефф Мерклі.
Тепер, коли закон підписаний президентом, «ми нарешті можемо гарантувати, що американські споживачі та бізнеси можуть купувати товари без ненавмисної співучасті у жахливих порушеннях прав людини в Китаї», - додав він.
Прийняття цього закону викликало гнів та обурення китайської сторони. МЗС Китаю звинувачує Вашингтон у «наклепі», «порушенні міжнародного права» та «грубому втручанні у внутрішні справи Китаю», а також загрожує заходами у відповідь.
У січні цього року США запровадили заборону на імпорт бавовни та помідорів із Сіньцзян-Уйгурського автономного району. Проте реалізація цих обмежень виявилося складним завданням, зазначає The Washington Post.
Вашингтон кваліфікує політику КНР щодо мусульман-уйгурів як геноцид.
У 2018 році в ООН повідомляли, що отримали безліч повідомлень, що заслуговують на довіру, про те, що в «таборах перевиховання» в Сіньцзяні містять мільйон етнічних уйгурів. У Комітеті ООН з ліквідації расової дискримінації навели оцінки, згідно з якими два мільйони мусульман-уйгурів та представників інших меншин відправили до «політичних таборів для ідеологічної обробки». Є також свідоцтва про стерилізацію цигарок та представниць інших меншин.
У Китаї неодноразово заперечували порушення прав людини в Сіньцзяні, хоч визнають існування там «центрів професійного навчання». Як офіційно пояснює Пекін, ці центри відкриті в рамках боротьби з бідністю та низьким рівнем професійної освіти в регіоні, що влада КНР пов'язує з впливом «екстремістських поглядів» на жителів Сіньцзяну, цитує «Радіо Азаттик» китайську доповідь.
У минулорічній доповіді американського Джеймстаунського фонду говорилося, що влада Китаю переводить сотні тисяч селян Тибету в воєнізовані навчальні центри, де їх навчають «трудовій дисципліні» та подолання «відсталого мислення» — за аналогією з «таборами перевиховання» для мусульман у Сіньцзяні.