Перше олімпійське золото незалежної України

Перше олімпійське золото незалежної України

26 лютого 1994 року на XVII зимових іграх в Ліллехаммері 16-річна Оксана Баюл завоювала золоту олімпійську медаль з фігурного катання, першу і єдину в історії незалежної України.

Це були перші роки незалежності. Молода незалежна держава навіть не мала свого власного Національного олімпійського комітету.  Він був заснований 22 грудня 1990 року і до його остаточного визнання у вересні 1993 року Міжнародним Олімпійським Комітетом українські спортсмени вперше взяли участь в Олімпійських іграх у складі Об'єднаної команди колишніх республік СРСР .

Через два роки Україна отримала право виступати під власним прапором і на XVII Олімпійських зимових іграх в норвезькому місті Ліллехаммер була представлена 37-ма спорсмена, що брали участь у змаганнях з 10 видах спорту. Першим успіхом України стала бронзова медаль у спринтерській гонці на 7,5 кілометри в біатлоні, завойована 23 лютого 1994 року житомирянкою Валентиною Цербе.

Цього ж дня розпочались змагання з одиночного фігурного катання серед жінок. Україну на них представляли Людмила Іванова, Олена Ляшенко та 16-річна Оксана Баюл.

Оксана народилася в Дніпрі (тоді Дніпропетровськ) у 1977 році, закінчила Південноукраїнський педагогічний університет імені К. Д. Ушинського. Мати хотіла, щоб Оксана займалася балетом, але її не взяли до балетної школи через комплекцію. У неповних чотири роки бабуся відвела її на ковзанку. Спочатку тренери не розгледіли талант Оксани, і перший час вона займалася в групі «Здоров'я». Через шість років, у 1987-му, стала брати участь в чемпіонатах СРСР, але вище 10-го місця їй піднятися не вдавалося. Її батько, Сергій Баюл, залишив сім'ю, коли Оксані було три роки і участі у вихованні доньки не брав. У віці тринадцяти років Оксана залишилася сиротою — померла від раку її мама Марина Баюл, а через місяць і бабуся

У 13 років вона залишилась круглою сиротою і, не маючи близьких родичів, за порадою свого колишнього наставника переїхала до Одеси, де жила спочатку в гуртожитку, а згодом — у квартирі свого нового тренера Галини Змієвської.

У січні 1993 року 15-річна Баюл дебютувала на чемпіонаті Європи в Гельсинкі, зайнявши друге місце, того ж року сенсацйіно перемогла на чемпіонаті світу в Празі, а у січні 1994-го вдруге виборола срібну медаль на чемпіонаті Європи в Копенгагені.

Після виконання короткої програми на Олімпійських іграх у Ліллехаммері в змаганнях з одиночного фігурного катання серед жінок лідирувала американка Ненсі Керріган, на другому місці була Оксана Баюл.

Попри травму, отриману напередодні другого дня олімпійських змагань, через яку довелось накладати на гомілку три шви і виходити на лід під знеболюючим, Оксана відмінно виконала програму змагань. 

26 лютого 1994 року Оксана Баюл стала першою Олімпійською чемпіонкою незалежної України.

Її перемога стала великою несподіванкою для всіх, у тому числі й організаторів змагань, у яких не виявилось запису українського гімну. Це привело до 45-хвилинної затримки церемонії нагородження, доки керівник української делегації фігуристів Людмила Михайловська не привезла власний запис із олімпійського селища.

Після перемоги на Олімпійських іграх в 1994 році Оксана Баюл прийняла рішення емігрувати в США. Про неї знято багато документальних і художніх фільмів. Через свій юний вік, важку долю і блискучу неочікувану перемогу, Оксана стала в Америці сенсацією. Деякий час у неї була, як зізнається сама Оксана, «зіркова хвороба» і проблеми з алкоголем. Але Оксана перемогла цю пристрасть, довго лікувалась і була на реабілітації.

Сьогодні на сайті Оксани Баюл можна купити фото з її персональним автографом. Ще кілька років тому такий набір коштував 50 доларів. Зараз ця сума перекреслена, навпроти стоїть нова – 39.95 долара. Але те, що автографи Баюл подешевшали, не означає, що її справи пішли на спад. Навпаки, як раз в останні роки життя українки, що давно перебралася в США, налагодилося.

Тепер у першої олімпійської чемпіонки незалежної України – вже більш довге прізвище. Зараз вона – Оксана Баюл-Фаріна. У США фігуристка знайшла щастя, вийшовши заміж за мільйонера італійського походження Карло Джей Фаріну – менеджера, який свого часу співпрацював зі Стінгом і Майклом Джексоном.

Їхня донька, народилася в Лас-Вегасі, куди пара перебралася в 2014 році з Пенсільванії. Останнім часом Баюл буквально засипає підписників в соцмережах фотографіями і відео зі своєю донькою, якій цього літа виповнилося чотири роки. Що цікаво, з трьох років Баюл-молодша стоїть на ковзанах, займається балетом. Так що не виключено, в її особі світ коли-небудь отримає ще одну олімпійську чемпіонку з фігурного катання.

 

"Я трохи шкодую, що я пішла в професійний спорт. Коли мені було 16-18 я не усвідомлювала того дару, який був мені даний. Я вважала, що якщо виграла Олімпійську медаль, то куди вище вже можна стрибнути. Може, якби я залишилася в Україні, якби не перейшла в професійний світ спорту, я б виграла і другий, і третій, і четвертий Олімпіаду. Але відсутність умов для розвитку фігурного катання в Україні визначили мій вибір ", - пояснила причину свого розставання з Україною олімпійська чемпіонка.

Та жінка пам’ятає і любить свою батьківщину досі.

"Коли мені виповнилася 25 років, я знайшла в собі сили і приїхала в Україну. Дуже багато людей, російськомовних людей, що живуть тут в Америці вмовляли не робити цього. Я знайшла свого батька і про це не шкодую. Я зрозуміла - батьківщина одна і батьківщину не вибирають. Для мене це - Україна ", - розповіла Баюл.

До сьогодні Оксана Баул залишається власницею єдиного «золота» з фігурного катання, яке Україна здобула на зимових олімпійських іграх.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Україна обіграла Ісландію та вийшла на Євро-2024 (відео)
Спорт
Україна обіграла Ісландію та вийшла на Євро-2024 (відео)
У вівторок, 26 березня, збірна України перемогла Ісландію у фінальному матчі плей-офф кваліфікації Євро-2024...
«Нейтральні» спортсмени з рф та Білорусі не братимуть участі у параді на відкритті ОІ-2024
Спорт
«Нейтральні» спортсмени з рф та Білорусі не братимуть участі у параді на відкритті ОІ-2024
У МОК пояснили, що спортсмени з рф та Білорусі братимуть участь у змаганнях у нейтральному статусі та «як приватні особи»...
Довбик зацікавив німецький топ-клуб
Спорт
Довбик зацікавив німецький топ-клуб
Німецький «Лейпциг» стежить за ситуацією довкола нападника іспанської «Жирони» Артема Довбика...
Тренер одеського «Чорноморця» не повернувся зі зборів до України і втік за кордон
Спорт
Тренер одеського «Чорноморця» не повернувся зі зборів до України і втік за кордон
Тренер з фізпідготовки одеського «Чорноморця» Ігор Касьяненко не повернувся до України з тренувальних зборів у Туреччині....
В ЮНЕСКО обговорили дискримінацію жінок у футболі
Спорт
В ЮНЕСКО обговорили дискримінацію жінок у футболі
Спортивна сфера залишається однією з найрозбалансованіших з точки зору рівноправності статей...