Перша куля Майдана: в День Соборності України загинув Сергій Нігоян

Слідство у справі вбивства Героя України Сергія Нігояна має докази того, що його застрелили з далекої відстані, з рушниці, яка перебувала на озброєнні «Беркуту». Правоохоронці встановили точне місце його загибелі, та знайшли свідка, який переносив Нігояна з місця поранення.
Про це йдеться у матеріалі, присвяченому розслідуванню вбивств Сергія Нігояна та Михайла Жизневського - перших вбивств на Євромайдані у 2014 році.
Зазначається, що у слідства з’явилася нова версія вчинення злочину правоохоронцями. Натомість міліція, розслідуючи справу, розглядала тільки версії, згідно з якими злочини вчинили мітингувальники або хтось із цивільних.
За словами слідчого Департаменту спеціальних розслідувань Родіона Достатнього, цього року експертиза встановила, що стріляли з далекої відстані. Якщо раніше йшлося про те, що стріляли з відстані до трьох метрів, то тепер — від семи до двадцяти одного метра.
Слідчий розповів, що на місці злочину працювали 11 підрозділів «Беркуту». Усіх співробітників допитали, у частини провели обшуки та вилучили документи щодо розміщення підрозділів.
Начальник департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, в свою чергу, розповів журналістам, що стосовно одного з убивств встановили конкретний підрозділ «Беркуту», бійців якого перевіряють на причетність до скоєння злочину.
Правоохоронці, крім того, вилучили додаткові відеозаписи з місця подій. Після опрацювання наявних записів версію про те, що чоловіків принесли на місце вже мертвими, відкинули (таку версію висували попередньо в міліції). На відео чітко зафіксовані моменти їхнього вбивства на Грушевського, встановлено точні місця їх загибелі.
Слідство встановило й допитало нових свідків. Один з них — медик-волонтер, який переносив Нігояна з місця поранення. На його одязі залишилися плями крові. Експертиза засвідчила, що це дійсно кров Нігояна. Окрім цього, слідчі знайшли свідка-потерпілого, який отримав поранення свинцевою картеччю на тому ж місці й за тих же обставин, що й Сергій Нігоян. Калібр патронів, якими вчинені вбивства в січні 2014-го, як стверджується, відповідають калібру помпової рушниці «Форт-500», що тоді були на озброєнні в МВС України.
На озброєнні у підрозділів міліції була помпова рушниця 12-го калібру. Ці ж рушниці також можуть стріляти набоями для примусової зупинки транспортних засобів, саме від таких поранень загинули Михайло Жизневський і Роман Сеник.
Сергія Нігояна, за словами слідчого, також вбито патроном 12 калібру (свинцевою картеччю), що також свідчить про причетність до злочину тодішніх правоохоронців. Слідчий не виключає, що вони могли придбати патрони самостійно й не звітувати про їхнє використання.
Сегій Нігоян народився та проживав у селі Березнуватівці. Батько та мати — вірмени, був єдиною дитиною в сім'ї. Родина Сергія Нігояна переїхала жити в Дніпропетровську область з прикордонного з Азербайджаном села Навур, рятуючись від війни в Нагірному Карабасі (Арцасі). Родина вважалася благополучною, Сергій у селі користувався повагою, вважався спокійним, працьовитим і справедливим.
У 2011 році вступив до Дніпродзержинського коледжу фізичного виховання, навчався за фахом «вчитель фізкультури», але був відрахований 2013 року. Активно займався карате, в 2012 році посів третє місце на чемпіонаті Дніпродзержинська з кіокушинкай карате. Захоплювався радіотехнікою. Мріяв вступити до Дніпропетровського театрально-художнього коледжу та вчитися на актора.
Україномовний. Патріот України і Вірменії. Був ідейним, мав активну життєву позицію та переконання, що Україна мусить бути демократичною. Учасник Євромайдану з 8 грудня 2013 року. Приїхав з власної ініціативи, попередньо не повідомивши батьків. Не підтримував жодного з партійних лідерів, а свій приїзд пояснив так: «зрозумів, що повинен бути за Майдан». На Майдані був охоронцем, жив у наметах разом з протестувальниками з Львівщини та Івано-Франківщини, а також у Будинку профспілок. Приїжджав додому на початку січня, проте, попри вмовляння родини, вирішив повернутися на Майдан.
Загалом в епізоді щодо 19-22 січня розслідується 291 злочин.Розслідування проводиться слідчим ГПУ та двома працівниками територіального підрозділу.
Нагадаємо, сім років тому на Майдані в Києві стались перші вбивства. Вранці 22 січня на вулиці Грушевського застрелили активіста самооборони Майдану Сергія Нігояна, а за три години було вбито ще одного майданівця – білоруса Михайла Жизневського. Розслідування цих резонансних вбивств триває вже сім років.