Перевершив Мао: Сі Цзіньпін втретє переобрався на пост очільника Китаю

Генеральний секретар Комуністичної партії Китаю 69-річний Сі Цзіньпін був переобраний на третій президентський термін — вперше в історії КНР. Ще жоден лідер комуністичного Китаю, включно з Мао Цзедуном, не обіймав формальний титул глави держави понад 10 років.
10 березня депутати Всекитайських зборів народних представників одноголосно переобрали 69-річного Сі Цзіньпіна на посаду голови КНР на третій п’ятирічний термін. Вибори глави держави відбулися на пленарному засіданні шляхом таємного голосування.
Кілька місяців тому, 23 жовтня 2022 року, Сі Цзіньпін був переобраний генеральним секретарем Комуністичної партії Китаю (КПК) — також на третій «безпрецедентний» термін. Він зберіг і посаду голови Центральної військової ради Китаю, яка здійснює керівництво та єдине командування всіма збройними силами країни.
Останнім, хто керував Компартією так довго, був Мао Цзедун, який обіймав посаду лідера Центрального комітету КПК з 1945 року і до своєї смерті у 1976 році. Однак головою КНР Мао був лише десять років — у 1949−1959 роках. Сі керує країною з березня 2013 року.
The Guardian нагадує, що рішення китайського парламенту продовжити президентські повноваження Сі Цзіньпіна є «церемоніальним доповненням до залізних лещат його влади» — після того, як восени він зберіг дві більш важливі ролі в китайській ієрархії влади, керівника Компартії КНР та головного воєначальника. «
Переобрання Сі є кульмінацією вражаючого злету від відносно маловідомого партійного апаратчика до лідера глобальної супердержави», — зазначає The Guardian.

Видання пише, що після диктаторського правління Мао Цзедуна Китай «десятиліттями уникав одноосібного правління» на користь більш консенсусної, хоча й автократичної моделі керівництва. Ця модель накладала обмеження на терміни переважно церемоніальної ролі президента: два попередники Сі, Цзян Цземінь і Ху Цзіньтао, пішли з влади після 10 років перебування на посаді.
Однак Сі Цзіньпін поклав край цим правилам, скасувавши обмеження термінів повноважень лідера країни в 2018 році. Його нинішня «коронація» означає, що Сі закладає підгрунтя для того, аби залишитися при владі найдовше з сучасних керівників КНР і керуватиме країною у віці понад 70 років, якщо дозволятиме здоров’я і якщо йому не кине виклик інший претендент на владу.
Серед головних проблем для Сі на початку його безпрецедентного третього терміну The Guardian називає виклики економіці Китаю, другій за обсягом у світі. Серед них — труднощі від уповільнення темпів зростання і боротьби з COVID-19 до проблемного сектору нерухомості і зниження народжуваності.
Відносини Китаю зі США також перебувають на найнижчому рівні за десятиліття, оскільки в центрі розбіжностей — найширше коло питань від прав людини до торгівлі і технологій. Крім того, наразі Сі стоїть між спробами підтримати свого стратегічного партнера Китаю росію в її вторгненні в Україну та спробами відновити зв’язки з Європою, щоб допомогти повернути економіку країни на шлях швидкого розвитку.
Досі підтримка Китаєм росії була суто політичною, однак чиновники США заявили, що Китай розглядає можливість забезпечувати росію летальною зброєю. Чимало аналітиків вважають, що це малоймовірно через економічні санкції, з якими зіткнеться Китай.
Український Дощ писав раніше, що Китай вважає тайванське питання червоною лінією у відносинах із США - МЗС КНР.