«Опитування Зеленського» в Раді назвали аферою і загрозою нацбезпеки України

«Опитування Зеленського» в Раді назвали аферою і загрозою нацбезпеки України

Вчора, 13 жовтня, за два тиждні до виборів, раптово, Володимир Зеленський оголосив про проведення всенародного опитування, яке має пройти 25 жовтня у день голосування на місцевих виборах. В своєму зверненні він попередив, що українцям буде запропоновано відповісти на п'ять питань. При цьому він не озвучив питання, які ставитимуть людям, пообіцявши повідомити про це згодом. 

"25 жовтня на виборчій дільниці я поставлю тобі п'ять важливих питань про те, що ми обговорюємо на вулиці, на кухні та в інтернеті, про що сперечаємося з друзями, батьками або таксистами, про те, про що раніше нас ніколи не питали. П'ять важливих питань, щоб дізнатися твою думку", - сказав Зеленський у відеозверненні, оприлюдненому в соцмережі Facebook у вівторок, 13 жовтня.

 

Така ініціатива Зеленського отримала бурхливу реакцію суспільства і Верховної Ради.

Так,  лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко заявила, що проведення в день виборів опитування, не передбаченого жодним законом, не матиме правових наслідків і довіри від людей, і назвала ініціативу президента України Володимира Зеленського "відвертою маячнею".

"У самий розпал пандемії, коли ситуація стає критичною, і в лікарнях уже не залишається вільних місць, коли бідність людей досягла критичної межі й валиться економіка, президент займається відвертою маячнею та оголошує якесь "потішне" опитування людей на дільницях у день виборів! "Опитування", яке не передбачено жодним законом, не матиме правових наслідків і довіри від людей. Спадає на думку кілька запитань: коли вже завершиться ця нескінченна дешева піарщина і почнеться реальне управління країною, та доки так принижуватиметься статус президента України?!" - написала Тимошенко на сторінці у Facebook.

Тимошенко додала, що якщо президентові хочеться "почути кожного", то "Батьківщина" пропонує ухвалити закон про референдум, а потім на референдумі поставити питання, які справді хвилюють людей.

"25 жовтня в Україні справді відбудеться референдум. Це буде референдум про недовіру президентові та його владі", - підсумувала вона.

Організація «Комітет виборців України» і партія «Голос» також  виступили проти опитування від президента Володимира Зеленського на місцевих виборах.

В Голосі вважають, що таке опитування може загрожувати національній безпеці і суперечить законодавству. Про це повідомляє пресслужба партії.

"Будь-яке загальне опитування людей - це або вибори, або референдум. «Опитування» в день виборів - це величезний ризик і загроза вплинути на думку людей. Це спосіб легітимізувати небезпечні рішення, які є в планах офісу президента. Зокрема, про особливий статус Донбасу, або про «зійтися посередині» з агресором. Важливо не саме опитування, а як буде сформульоване питання", - говорить нардеп від партії Роман Лозинський.

Депутат також зазначає, що спочатку таке опитування хотіли легалізувати і провести через зміни до Виборчого кодексу, але в Раді виступили проти і ця ідея навіть не пройшла комітет. У партії вважають, що опитування порушує міжнародні стандарти виборів.

Незаконним вважає опитування і організація «Комітет виборців України».

«Проведення опитувань в день голосування суперечить Виборчому кодексу, в тому числі, по роз'яснювальної роботи серед громадян. Виборці повинні мати достатньо часу для того, щоб зробити усвідомлений вибір щодо того чи іншого питання, а прихильники і опоненти різних варіантів відповідей повинні мати можливості для проведення агітаційної роботи серед громадян. В нинішніх умовах дотримання цих базових правил неможливо і може розглядатися як маніпулятивна технологія і спроба впливу на результати голосування», - відзначили в організації.

Журналіст Юрій Бутусов вважає, що опитування Зеленського – це афера, яку законослухняні громадяни України зобов'язані зірвати на всіх виборчих дільницях. Про це він написав в своєму facebook.

"До чого призведе опитування Зеленського?

1. Опитування Зеленського незаконне. Закони України такого не передбачають. За півтора року при владі "слуги народу" мали розробити й ухвалити закон про референдуми, але так цього і не зробили. Проводити на виборчих дільницях будь-які дії, окрім виборчого процесу, заборонено законом.

2. Опитування Зеленського – це корупція. Держава може проводити будь-які організаційні рішення тільки в тому разі, якщо на це виділено бюджет. А на опитування Зеленського в бюджеті грошей немає.

3. Отже, опитування можна провести тільки поза виборчими дільницями і тільки на гроші якихось приватних осіб. Але такі опитування і так проводять соціологи, для держави вони не можуть мати жодного значення, і не можна називати президентським опитуванням. Якщо це робитиме "Слуга народу", це буде незаконною агітацією за одну з політичних партій і приводом викликати поліцію або самому зірвати це неподобство.

4. Чим опитування Зеленського має відрізнятися від соціології? Тим, що президенту треба опитати не частину, а всіх громадян, хто прийде на дільниці, охоплення має бути повним. А тепер порахуймо, скільки людей і грошей треба для опитування Зеленського." - пише журналіст.


Голова політичної партії "Сила і Честь",  політичний діяч та кандидат у мери Києва Ігор Смешко також прокоментував дії Зеленського з точку зору юриста-державника.

На думку Смешка ця ініциатива президента  порушує одразу кілька  норм закону, а саме:

  • втручання Президента у виборчий процес;
  • очевидне порушення Конституції;
  • вимоги щодо всеукраїнського опитування та юридичні аспекти таких заходів та необхідність виконання положень Конституції;
  • основи демократії та законодавчі засади проведення владою будь-яких референдумів та опитувань;
  • загрози від популізму, який руйнує державний устрій під час агресії.

 

Як пояснили згодом в Офісі президента (ОП) України, ініційоване опитування не матиме, на відміну від референдуму, "прямих юридичних наслідків".

"Потреба у цій формі безпосередньої демократії зумовлена тим, що зміст політики у державі має визначати народ, а не виключно ті, хто має достатньо медійного впливу та грошей, щоб маніпулювати у своїх особистих інтересах враженням про суспільну думку", - зазначається у повідомленні на сайті президента України. 

У повідомленні стверджується, що під час опитування будуть поставлені "ті запитання, які ніхто й ніколи не хотів ставити напряму своїм співгромадянам у нашій країні". 

Теги
Схожi
У Білому домі назвали «нісенітницею» інфо про припинення військової допомоги Україні
Політика
У Білому домі назвали «нісенітницею» інфо про припинення військової допомоги Україні
Інформація про те, що США тимчасово призупинили пакет військової допомоги Україні, про що днями повідомило американське видання Politico, не відповідає дійсності...
Адвокати Петра Порошенка готують позов проти Дмитра Гордона
Політика
Адвокати Петра Порошенка готують позов проти Дмитра Гордона
Журналіст заявляв про змову пʼятого президента з Путіним...
Зеленський підписав указ про підвищення зарплат медикам
Політика
Зеленський підписав указ про підвищення зарплат медикам
Президент України Володимир Зеленський підписав указ про підвищення мінімальної зарплати для медичних працівників...
Нардепи Кива і Тищенко побилися під трибуною у Раді
Політика
Нардепи Кива і Тищенко побилися під трибуною у Раді
Депутат від «Опозиційної платформи – За життя» Ілля Кива побився під трибуною з нардепом від «Слуги народу» Миколою Тищенком під час засiдання Ради...
Посол України у  ФРН оголосив бойкот виставці про Другу Світову війну
Політика
Посол України у ФРН оголосив бойкот виставці про Другу Світову війну
У Штайнмаєра відреагували на демарш українського посла щодо заходів до 80-річчя нападу Німеччини на СРСР...