ООН звинуватила росію та Україну в тортурах військовополонених. Але є нюанс

ООН звинуватила росію та Україну в тортурах військовополонених. Але є нюанс

Управління Верховного комісаріату ООН з прав людини опублікувало 15 листопада доповідь, присвячену умовам утримання військовополонених під час війни в Україні. В його основу лягла робота експертів спеціальної Моніторингової місії, які провели конфіденційні інтерв'ю з військовополоненими, а також із членами їхніх сімей та зі свідками. Згідно з висновками експертів, катуванням у полоні зазнавали як українські, так і російські солдати. Однак у російському полоні вони мають системний характер, тоді як в Україні всі відомі випадки розслідуються, повідомляє RFI.

Експерти Моніторингової місії ООН опитали 159 колишніх українських військовополонених, у тому числі 20 жінок, та 175 російських військових, які перебувають у полоні в Україні. І з боку росії, і з боку України полонені скаржилися на жорстоке поводження: від побиття до загроз сексуального насильства та імітації страти.

«Важливо наголосити, що Україна надала нам конфіденційний доступ до військовополонених у місцях інтернування, де ми могли їх опитати. Оскільки російська федерація не надала нам такого доступу, ми опитували українських військовополонених після їхнього звільнення», — зазначила на початку свого виступу голова Моніторингової місії ООН з прав людини Матильда Богнер.

Військовополонені в росії

Говорячи про військовополонених, які перебували в російському полоні, Матільда ​​Богнер наголосила, що відразу після полону багато хто зазнавав побиття, у деяких відбирали особисті речі, потім їх відправляли до місць інтернування. Військовополонених часто «перевозили у переповнених вантажівках чи автобусах, іноді вони не мали доступу до води чи туалету більше доби, їхні руки були зв'язані, а очі заклеєні клейкою стрічкою так щільно, що залишалися рани на зап'ястях та обличчях».

Переважна більшість опитаних розповіли, що під час інтернування їх катували і піддавали жорсткому поводженню, в колонії їм влаштовували так звані «прийомки», під час яких вони зазнавали тривалих побиттів, погроз, цькування собаками та інших знущань. Найбільшою жорстокістю, йдеться у доповіді, вирізнялася колонія в Оленівці. Деякі військовополонені гинули у колоніях. Члени місії перевіряють відомості про вісім таких смертей у квітні 2022 року.

«Катування та жорстоке поводження застосовувалися не тільки для того, щоб змусити військовополонених надати військову інформацію або свідчити про можливі злочини. Їхні залякування та приниження були щоденною практикою. Військовополонені розповіли нам, як їх били, зокрема кийками, дерев'яними молотками та ногами, катували електричним струмом за допомогою шокерів та військового телефону, відомого як „ТАПік“», — повідомила голова Моніторингової місії.

Експерти ООН зібрали свідчення систематичних катувань над українськими військовими в росії, у тому числі тортур струмом, поранень ножем, поранень із травматичної зброї, імітації страти, підвішування за руки чи ноги та заподіяння опіків сигаретами, застосовувалися різні форми сексуального насильства, наприклад підтягування чоловіка за мотузку, прив'язану до його геніталій.

Правозахисники місії ООН опитали також 20 військовополонених жінок, звільнених з колонії в Оленівці та інших місць інтернування у Донецьку та росії. У Оленівці полонені «жінки не зазнавали фізичного насильства, але описували психологічні муки, коли чули крики полонених чоловіків». Декілька жінок, які перебували в інших місцях, розповіли, що їх «били, катували електричним струмом і загрожували сексуальним насильством, зазнавали приниження гідності».

Військовополонені в Україні

Говорячи про поводження з військовополоненими, інтернованими урядом України, експерти ООН «задокументували випадки тортур та жорстокого поводження, переважно під час взяття в полон, перших допитів чи переміщень до транзитних таборів та місць інтернування». У деяких випадках військовополонені російської армії та пов'язаних з нею озброєних груп заявляли, що представники ЗСУ «били їх кулаками та ногами по обличчю та тулубу одразу після потрапляння в полон та під час допитів».

Вона додала, що «в окремих випадках» українські правоохоронці чи військовослужбовці завдавали військовополоненим поранення чи били електричним струмом із використанням військового телефону «ТАПік». Багато хто повідомляв про погані і часто принизливі умови евакуації в транзитні табори та місця інтернування, коли їх «часто роздягнених, трамбували у вантажівки або мінівени, зі зв'язаними за спиною руками». Найбільше скарг експерти ООН отримали на звернення до виправної колонії на Дніпропетровщині.

Представник ООН наголосила, що уряд України порушив кримінальні провадження для розслідування заяв про насильство щодо російських військовополонених з боку представників Збройних сил України. росія, у свою чергу, не надала доступу місії ООН до українських військовополонених. Про збудження у росії кримінальних справ за фактами тортур військовополонених також нічого не відомо.

Український Дощ писав раніше про те, як виглядає пошкоджений російською ракетою будинок на Печерську в Києві (фото).

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Британія запровадила санкції проти оточення путіна: у списку мати позашлюбної доньки диктатора
Світ
Британія запровадила санкції проти оточення путіна: у списку мати позашлюбної доньки диктатора
У список санкцій зокрема потрапила Світлана Кривоногих, яку ЗМІ називають матір'ю позашлюбної доньки російського диктатора...
США поставлять Польщі далекобійні ракети та пускові установки HIMARS на 10 млрд доларів
Світ
США поставлять Польщі далекобійні ракети та пускові установки HIMARS на 10 млрд доларів
Як повідомляє ВВС, до складу пакету увійдуть ракети ATACMS, проте без права їх передачі Україні...
82% німців вважають росію найбільшою загрозою для миру в світі
Світ
82% німців вважають росію найбільшою загрозою для миру в світі
Близько 82 відсотків жителів ФРН назвали рф країною, що становить найбільшу загрозу для миру в світі...
7 тисяч загиблих: ВООЗ вважає, що землетруси в Туреччині могли торкнутися 23 млн осіб
Світ
7 тисяч загиблих: ВООЗ вважає, що землетруси в Туреччині могли торкнутися 23 млн осіб
Повідомляється, що у Туреччині через землетруси обрушилися близько 6000 будівель...
Танкісти ЗСУ уже освоїли керування могутніми Challenger 2 - МО Великобританії
Світ
Танкісти ЗСУ уже освоїли керування могутніми Challenger 2 - МО Великобританії
Бійці ЗСУ цього тижня освоїли керування військовими машинами...