Олаф Шольц пропонує розширити ЄС, прийнявши Україну, Грузію, Молдову та країни Західних Балкан

Канцлер Німеччини Олаф Шольц, виступаючи у Карловому університеті у Празі, зробив неочікувану заяву, закликавши значно розширити Європейський Союз, ухваливши рішення про вступ для України, Грузії, Молдови та країн Західних Балкан. Він також запропонував у цьому випадку відмовитись від права вето — можливості тієї чи іншої країни блокувати загальноєвропейські рішення, пише RFI.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц закликає до реформ Європейського союзу та прийняття нових членів. Він виступив за прийом до ЄС України, Молдови, Грузії та країн Західних Балкан.
"Факт того, що Євросоюз продовжує розширюватися на схід - на користь нас усіх", - сказав канцлер ФРН, виступаючи в Карловому університеті в Празі.
"У ці дні знову постає питання про те, де надалі проходитиме розділова лінія між вільною Європою та неоімперіалістичною автократією", - цитує Шольца DW.
Як зазначає AFP, Олаф Шольц наголосив, що у разі великого розширення Євросоюзу нинішні правила потрібно буде переглянути. Він пропонує виявитися від права вето, яким одна країна може заблокувати загальноєвропейське рішення. У разі розширення ризик цього зростає.
«Я пропоную поступово перейти до ухвалення рішень більшістю у спільній зовнішній політиці, але й в інших сферах, як податкова політика», — заявив канцлер Німеччини.
За його словами, «прихильність до принципу одноголосності працює тільки доти, доки тиск з метою ухвалити рішення слабкий». Але ситуація вже не та через «зміну епохи», викликану повномасштабним російським вторгненням в Україну, наголосив він.
Як зазначає DW, федеральний канцлер пообіцяв, що Німеччина продовжить допомагати Україні оборонятися від російської агресії і вже найближчим часом направить їй системи ППО, радари, безпілотники та інше сучасне озброєння. Шольц наголосив, що Німеччині слід взяти на себе особливу відповідальність за нарощування потенціалу України у сфері ППО та артилерії.
Олаф Шольц, який почав масштабні інвестиції в німецьку армію, висловив намір боротися зі скороченням європейських збройних сил та оборонних бюджетів. За його словами, потрібна більш тісна співпраця між європейськими підприємствами щодо проектів озброєнь, спільне виробництво та закупівлі.
Канцлер ФРН також підтвердив, що підтримує пропозицію президента Франції Емманюеля Макрона щодо «європейської політичної спільноти». Однак канцлер менш амбітний, ніж французький президент, щодо цієї нової інстанції, зазначає AFP. На думку Шольца, це може бути обговоренням один чи два рази на місяць основних питань щодо європейського континенту в цілому.