Легенди навколо 8 березня: ткалі, повії, євреї, Клара Цеткін і Вождь народів

Легенди навколо 8 березня: ткалі, повії, євреї, Клара Цеткін і Вождь народів

Легенди про створення свята 8-го березня старі як світ. Проте, коли ще про них згадувати, як не у Міжнародний жіночий день. Деякі з них можуть навіть шокувати, а декому і зовсім відбити охоту відзначати цей весняний день. Отже, все по порядку.

Версія перша - радянська: День солідарності трудящих жінок

Офіційна версія СРСР наголошує на тому, що традиція відзначати 8 березня пов'язана з так званим "маршем порожніх каструль", який провели текстильниці Нью-Йорка в цей день у 1857 році. Ткалі протестували проти неприйнятних умов праці та низьких зарплат. Цікаво, що у тогочасній пресі не було жодної замітки про страйк, а історики з'ясували, що 8 березня 1857 року і зовсім було неділею, що дуже дивно, адже страйки у вихідний не влаштовують.

Пізніше, у 1910-му на форумі жінок у Копенгагені німецька комуністка Клара Цеткін закликала світ заснувати Міжнародний жіночий день 8 березня. Вона мала на увазі, що в цей день жінки будуть влаштовувати мітинги і ходи, і тим самим звертати увагу громадськості на свої проблеми. 

Спочатку свято називалося Міжнародний день солідарності жінок у боротьбі за свої права. Дата 8 березня було підведено під той самий страйк текстильниць, якого, можливо, насправді ніколи і не було. Точніше, був, але страйкували там зовсім не текстильниці. Але про це трохи пізніше.

До "Совєтів" це свято привезла подруга Цеткін, полум'яна революціонерка Олександра Коллонтай, та сама, яка підкорила Радянський Союз унікальною фразою: "Віддаватися першому зустрічному чоловікові треба так само легко, як випити склянку води".

Офіційним святом у СРСР 8 березня стало у 1921 році.

Версія друга - єврейська: увічнення юдейської цариці

Історики так і не зійшлися на думці, чи була Клара Цеткін юдейкою. Одні джерела стверджують, що вона народилася в сім'ї єврея-шевця, а інші - німця-вчителя. Сьогодні спробуй розбери. Однак прагнення Цеткін пов'язати 8 березня з єврейським святом Пурим, говорить само за себе.

Цеткін хотіла пов'язати історію Міжнародного жіночого дня з історією єврейського народу. Згідно з біблійною легендою, кохана перського царя Ксеркса на ім'я Есфір врятувала юдейський народ від знищення, скориставшись своїми чарами.

Ксеркс хотів винищити усіх євреїв, але Есфір переконала його не тільки не вбивати євреїв, а навпаки - знищити всіх їхніх ворогів, включаючи самих персів.

Сталося це в день 13 Арда за єврейським календарем. Вихваляючи Есфір, євреї стали святкувати Пурим. Дата святкування була нестабільною, але у 1910 році вона випала саме на 8 березня.

Версія третя, про жінок найдавнішої професії

Для всіх представниць прекрасної статі, які з тремером очікують Міжнародного жіночого дня, третя версія здасться найскандальнішою. Проте це достовірний факт.

У 1857 році у Нью-Йорку жінки дійсно вийшли на протести, але були це зовсім не ткалі, а звичайнісінькі повії. Представниці найдавнішої професії вимагали виплатити зарплати матросам, які користувалися їх послугами, але зовсім не мали грошей заплатити.

У 1894 році, 8 березня, в Парижі повії знову провели демонстрацію. На цей раз вони вимагали визнати їх права нарівні з тими жінками, які шиють одяг або печуть хліб, і заснувати спеціальні профспілки. Це повторилося і в 1895 році в Чикаго, і у 1896 в Нью-Йорку - незадовго до пам'ятного з'їзду суфражисток у 1910 році, де і було вирішено оголосити цей день жіночим і міжнародним за пропозицією Клари Цеткін.

До речі, і сама Клара проводила подібні акції. Все в тому самому 1910 року разом зі своєю подругою Розою Люксембург вона вивела на вулиці німецьких міст повій з вимогою припинити безчинства поліції. Ось тільки в радянській версії повій замінили на "трудящих жінок".

Коли і навіщо впровадили 8 марта?

Більшість істориків сьогодні сходяться на думці, що 8 березня - звичайна політична кампанія соціал-демократів.

На початку XX століття жінки протестували по всій Європі. І щоб привернути до себе увагу, їм навіть не потрібно було показувати голі стегна, досить було просто пройти по вулицях з плакатами, на яких написані соціалістичні гасла, і увагу громадськості було забезпечено. А вождям соціал-демократичних рухів це заліковувалося, мовляв, прогресивні жінки з нами солідарні.

Радянський диктатор Йосип Сталін теж вирішив додати собі популярності і наказав визнати 8 березня Міжнародним жіночим днем. Але оскільки прив'язати його до історичних подій було доволі складно, довелося злегка підкоригувати історію. Розбиратися, звісно,  особливо ніхто не став - вождь сказав - значить так і треба.

8 травня 1965 року Міжнародний жіночий день став не тільки святом, а й неробочим днем.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Український письменник Сергій Жадан мобілізується до лав Нацгвардії
Культура
Український письменник Сергій Жадан мобілізується до лав Нацгвардії
Письменник та музикант Сергій Жадан мобілізується до лав 13-ї бригади Національної бригади України «Хартія»...
Вийшов трейлер найочікуванішого фільму року про Розстріляне Відродження
Культура
Вийшов трейлер найочікуванішого фільму року про Розстріляне Відродження
Український ігровий фільм Тараса Томенка «Будинок Слово. Нескінчений роман» вийде в український прокат 9 травня...
Мовний омбудсмен попросив Warner Bros. перекласти українською програми, які транслюють російською
Культура
Мовний омбудсмен попросив Warner Bros. перекласти українською програми, які транслюють російською
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь попросив Warner Bros. Discovery створити українськомовну аудіодоріжку ...
У Києві покажуть інтерактивну виставу: глядачі самі обиратимуть розвиток подій і фінал
Культура
У Києві покажуть інтерактивну виставу: глядачі самі обиратимуть розвиток подій і фінал
Театр Aktorstvo презентує унікальну виставу-соціальний фарс, що досліджуватиме вибір глядачів...
Геніальній поетесі Ліні Костенко - 94 роки
Культура
Геніальній поетесі Ліні Костенко - 94 роки
Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 року у Ржищеві на Київщині. Її батько — педагог, який знав 12 мов...