[]

Нобелівська премія миру: хто і за що її отримав

Нобелівська премія миру: хто і за що її отримав

Цього року нобелівську премію миру вручили прем'єр-міністру Ефіопії Абій Ахмеду Алі за досягнення миру з Еритреєю після 20 років конфронтації.

Влітку 2018 року лідери Ефіопії та Еритреї підписали декларацію, яка проголошує, що "стан війни, який існував між двома країнами, закінчився". Так завершився один із найкривавіших міждержавних конфліктів у Африці.

Нобелівський комітет відзначив, що Абій Ахмед Алі ініціював важливі реформи, які дають багатьом громадянам надію на краще життя та світле майбутнє. Прем'єр Ефіопії сприяв примиренню, солідарності та соціальній справедливості.

Історія конфлікту.

Еритрея - колишня італійська колонія, яку в 1941 році звільнили від італійських військ британці. 1952 року вони передали її до складу Ефіопії.

На території Еритреї не припинялася партизанська війна проти ефіопського уряду, і в 1993 році, після поразки ефіопського комуністичного режиму, країна отримала незалежність.

Незабаром відносини двох країн зіпсувалися, що було ударом по ефіопській економіці - місцеві підприємства вели торгівлю через еритрейські порти.

В травні 1998 року Еритрея розпочала війну проти Ефіопії за спірні території в прикордонному регіоні Бадме.

Активні бої у регіоні тривали понад два роки, до червня 2000 року, й забрали десятки тисяч життів з обох країн. Еритрейський президент Ісайяс Афеверкі визнав загибель 19 тисяч еритрейських солдат під час війни. Згідно з оцінками International Crisis Group, кількість жертв з обох сторін становила 70-100 тисяч людей.

Нагадаємо, Нобелівський келомітет почав оголошувати переможців премії за 2019 рік, 7 жовтня. Премію з медицини вручили американцям Вільяму Келіну, Греггу Семенці та британцю Петеру Раткліффу, які досліджували реакцію клітин організму на наявність кисню.

8 жовтня 2019 року також визначилися лауреати Нобелівської премії з фізики: її так само присудили одразу трьом вченим - канадсько-американському фізику Джеймсу Піблсу, а також швейцарцям Мішелю Мейору і Дідьє Кело.

Нобелівську премію з хімії отримали троє вчених: 97-річний американський вчений Джон Б.Гуденаф, британський хімік М. Стенлі Віттінгем та японський хімік Акіра Йосіно. Нагороду вони отримали за вклад у розробку літій-іонних акумуляторів.

Нобелівську премію з літератури за 2018 рік отримала польська письменниця українського походження Ольга Токарчук, а австрійський письменник Петер Хандке - за 2019 рік.

Згідно з графіком на сайті Нобелівської премії, 14 жовтня вручать пр

 

[]
Теги
Схожi
У Польщі викрили схему незаконної легалізації українців
Світ
У Польщі викрили схему незаконної легалізації українців
Польські прикордонники викрили організовану злочинну групу, яка займалася незаконною легалізацією громадян України...
Крим став причиною руйнування відносин Росії та ЄС – Лавров
Світ
Крим став причиною руйнування відносин Росії та ЄС – Лавров
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров вважає, що відносини між Росією і Європейським союзом зруйновані через події в Україні та в Криму...
Естонія звинуватила Росію в порушенні повітряного кордону
Світ
Естонія звинуватила Росію в порушенні повітряного кордону
Російський Іл-96 порушив кордон в районі острова Вайндлоо і пробув в повітряному просторі близько хвилини. МЗС Естонії вручив ноту протесту послу РФ Олександру Петрову...
Парламент Латвії визнав геноцид вірмен
Світ
Парламент Латвії визнав геноцид вірмен
Сейм Латвії визнав геноцид вірмен в Османській імперії, прийнявши декларацію із засудженням дій турків в 1915-1923 роках...
РФ пропонує заборонити заперечення вирішальної ролі СРСР у перемозі над нацизмом
Світ
РФ пропонує заборонити заперечення вирішальної ролі СРСР у перемозі над нацизмом
До Держдуми внесений законопроект, що поширює заборону на виступи, ЗМІ та інтернет. Пропонується також заборонити публічно прирівнювати мети уряду СРСР і нацистської Німеччини...