Нідерланди першими в Європі вибачилися за свою роль у работоргівлі

Нідерланди першими в Європі вибачилися за свою роль у работоргівлі

Нідерланди стали першою європейською країною, яка вибачилася за свою історичну роль у работоргівлі. З офіційними вибаченнями у Гаазі виступив прем'єр-міністр країни Марк Рютте, передає Bloomberg.

«Протягом століть голландська держава та її представники сприяли, стимулювали, зберігали та отримували вигоду з рабства», — сказав він, додавши, що мета вибачень — не «закрити книгу минулого і залишити все позаду», а «разом знайти шлях уперед».

За словами Рютте, офіційні вибачення є «важливим моментом», але не «кінцевою точкою» в дискусіях про колоніальне минуле Нідерландів.

Нідерланди відігравали ключову роль у работоргівлі в Суринамі, Бразилії та Карибському басейні, а також у Південній Африці та Азії, де діяла Голландська Ост-Індська компанія, нагадує Bloomberg.

Уряд Нідерландів планує створити фонд у розмірі 200 млн євро на реалізацію проєктів, спрямованих на «підвищення поінформованості про спадщину рабства», повідомили джерела агентства. Рютте у своєму виступі теж говорив про цей фонд, наголошуючи, що кошти з нього не виділятимуться на «відшкодування збитків».

"Це рішення може створити новий прецедент у Європі, де колишні колоніальні держави досі уникали тиску, який вимагає повністю визнати свою роль у работоргівлі", - вважає агентство.

Вибачення Рютте прокоментував Арманд Зундер - голова Національної комісії з репарацій Суринаму, який отримав незалежність від Нідерландів у 1975 році. За його словами, вибачатися за участь у работоргівлі має не прем'єр-міністр, а король Віллем-Олександр, і не з Гааги, а в колишніх колоніях. Щодо фонду, то його розмір має становити не мільйони, а мільярди євро, заявив Зундер.

2021 року за причетність Нідерландів до работоргівлі вибачався мер Амстердама, а 2022 року — державний кредитор ABN Amro Bank NV та Центральний банк країни.

Вибачення Рютте послідували за публікацією звіту про «інституційний расизм» у Міністерстві закордонних справ Нідерландів. Деякі співробітники цього відомства стверджували, що колеги використовували щодо них расистські найменування, включаючи «мавпу» та «Чорного Піта».

Дебати щодо образу Чорного Піта (Zwarte Piet) традиційно активізуються в Нідерландах напередодні Різдва. Це казковий персонаж, помічник Сінтерклааса (нідерландського Санта-Клауса), якого зображують із чорним або темно-коричневим обличчям, чорним кучерявим волоссям, яскраво-червоними губами, у шароварах, береті з пером та золотих сережках.

В останні роки традиція включати Чорних Пітів у різдвяні процесії та маскаради вийшла з моди, тому багато великих роздрібних торговців припинили продаж фарби для обличчя та інших аксесуарів для створення цього образу. Але дискусії навколо цього персонажа продовжуються, оскільки багато хто в Нідерландах відмовляється визнавати його проявом расизму — вони стверджують, що обличчя Піта чорне через сажу, якою він вимазався, доставляючи різдвяні подарунки через димар.

Соціологічний центр I&O Research з'ясував, що лише третина населення Нідерландів зараз вважає за необхідне зображати Чорного Піта з чорним обличчям. У 2016 році прихильники такої точки зору становили дві три опитаних.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
8 лютого росія скликає Радбез ООН
Світ
8 лютого росія скликає Радбез ООН
російська федерація скликає засідання Ради безпеки ООН на 8 лютого, аби пред’явити нові звинувачення через постачання західного озброєння Україні...
Орбан заявив, що Угорщина на сході межує з росіянами
Світ
Орбан заявив, що Угорщина на сході межує з росіянами
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відзначився черговою скандальною заявою, сказавши, що на сході його країна «межує з росіянами»...
Віддають все, що мають: маленька Естонія стала лідером у збройній допомозі Україні
Світ
Віддають все, що мають: маленька Естонія стала лідером у збройній допомозі Україні
Вартість усієї зброї, яку передала нам Естонія, невпинно наближається до пів мільярда євро...
Боротьба за вплив на Африку між Заходом та росією загострюється - Жозеп Боррель
Світ
Боротьба за вплив на Африку між Заходом та росією загострюється - Жозеп Боррель
Візит до Південно-Африканської Республіки та Ботсвани голови європейської дипломатії Жозепа Борреля проходив з 26 по 29 січня...
Президент Хорватії Міланович заявив, що «Крим більше ніколи не буде Україною»
Світ
Президент Хорватії Міланович заявив, що «Крим більше ніколи не буде Україною»
Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що Крим більше ніколи не буде частиною України, і закликав Європу не вступати у війну РФ, яку він назвав «наддержавою»...