Нідерланди першими в Європі вибачилися за свою роль у работоргівлі

Нідерланди стали першою європейською країною, яка вибачилася за свою історичну роль у работоргівлі. З офіційними вибаченнями у Гаазі виступив прем'єр-міністр країни Марк Рютте, передає Bloomberg.
«Протягом століть голландська держава та її представники сприяли, стимулювали, зберігали та отримували вигоду з рабства», — сказав він, додавши, що мета вибачень — не «закрити книгу минулого і залишити все позаду», а «разом знайти шлях уперед».
За словами Рютте, офіційні вибачення є «важливим моментом», але не «кінцевою точкою» в дискусіях про колоніальне минуле Нідерландів.
Нідерланди відігравали ключову роль у работоргівлі в Суринамі, Бразилії та Карибському басейні, а також у Південній Африці та Азії, де діяла Голландська Ост-Індська компанія, нагадує Bloomberg.
Уряд Нідерландів планує створити фонд у розмірі 200 млн євро на реалізацію проєктів, спрямованих на «підвищення поінформованості про спадщину рабства», повідомили джерела агентства. Рютте у своєму виступі теж говорив про цей фонд, наголошуючи, що кошти з нього не виділятимуться на «відшкодування збитків».
"Це рішення може створити новий прецедент у Європі, де колишні колоніальні держави досі уникали тиску, який вимагає повністю визнати свою роль у работоргівлі", - вважає агентство.
Вибачення Рютте прокоментував Арманд Зундер - голова Національної комісії з репарацій Суринаму, який отримав незалежність від Нідерландів у 1975 році. За його словами, вибачатися за участь у работоргівлі має не прем'єр-міністр, а король Віллем-Олександр, і не з Гааги, а в колишніх колоніях. Щодо фонду, то його розмір має становити не мільйони, а мільярди євро, заявив Зундер.
2021 року за причетність Нідерландів до работоргівлі вибачався мер Амстердама, а 2022 року — державний кредитор ABN Amro Bank NV та Центральний банк країни.
Вибачення Рютте послідували за публікацією звіту про «інституційний расизм» у Міністерстві закордонних справ Нідерландів. Деякі співробітники цього відомства стверджували, що колеги використовували щодо них расистські найменування, включаючи «мавпу» та «Чорного Піта».
Дебати щодо образу Чорного Піта (Zwarte Piet) традиційно активізуються в Нідерландах напередодні Різдва. Це казковий персонаж, помічник Сінтерклааса (нідерландського Санта-Клауса), якого зображують із чорним або темно-коричневим обличчям, чорним кучерявим волоссям, яскраво-червоними губами, у шароварах, береті з пером та золотих сережках.
В останні роки традиція включати Чорних Пітів у різдвяні процесії та маскаради вийшла з моди, тому багато великих роздрібних торговців припинили продаж фарби для обличчя та інших аксесуарів для створення цього образу. Але дискусії навколо цього персонажа продовжуються, оскільки багато хто в Нідерландах відмовляється визнавати його проявом расизму — вони стверджують, що обличчя Піта чорне через сажу, якою він вимазався, доставляючи різдвяні подарунки через димар.
Соціологічний центр I&O Research з'ясував, що лише третина населення Нідерландів зараз вважає за необхідне зображати Чорного Піта з чорним обличчям. У 2016 році прихильники такої точки зору становили дві три опитаних.