[]

Неандертальці воювали з Homo sapiens 100 тисяч років

Неандертальці воювали з Homo sapiens 100 тисяч років

Близько 600 000 років тому людство розкололося надвоє. Одна група залишилася в Африці і перетворилася в людей. Інша попрямувала сушею до Азії, потім до Європи, ставши Homo neanderthalensis - неандертальцями. Це були не предки людини, а споріднені види, що розвиваються паралельно.

Про це старший викладач еволюційної біології і палеонтології батского університету (Великобританія) Ніколас Р. Лонгріч розповів у статті в журналі The Conversation, яка була опублікована 2 листопада.

За свідченнями Лонгріча, неандертальці були досвідченими бійцями і небезпечними воїнами, з якими могли змагатися тільки люди. Як леви, вовки і Homo sapiens, неандертальці були спільними мисливцями на велику дичину. У таких хижаків, які перебувають на вершині харчового ланцюжка, мало ворогів, тому перенаселеність веде до конфліктів через мисливські угіддя.

"Воювати - це по-людськи, а неандертальці були дуже схожі на людей. Ми схожі в анатомії черепа і скелета, і наша ДНК збігається на 99,7%. У побуті неандертальці також не відрізнялися від людей: вони розводили вогонь, ховали своїх мерців, ліпили прикраси з черепашок і зубів тварин, виготовляли твори мистецтва і кам'яні святині. Якщо неандертальці поділяли так багато наших творчих інстинктів, вони, ймовірно, збігалися з людьми і в деструктивній поведінці", - зазначив вчений.

Крім того, факт того, що життя неандертальців було зовсім не мирним, підтверджують і археологічні дані: і Homo sapiens, і неандертальці, часто мали травми черепа, переломи передпліччя, рук.

"Найкраще свідчення того, що неандертальці не тільки боролися, але і досягли успіху на війні - це те, що вони зустріли людей і не були негайно захоплені. Замість цього близько 100 000 років неандертальці пручалися сучасній людській експансії з Африки", - говорить Лонгріч.

За словами вченого, вкрай малоймовірно, що сучасні люди зустріли неандертальців і вирішили просто жити і давати жити іншим. Адже зростання населення неминуче змушує людей освоювати більше землі, щоб забезпечити достатню територію для полювання і видобутку їжі для дітей.

"Замість цього протягом десятків тисяч років люди продовжували дрібномасштабні, але інтенсивні, тривалі конфлікти, війни з переважанням партизанських набігів і засідок. І програвали", - розповідає палеонтолог.

Крім того, Лонгріч вважає, що у неандертальців були тактичні і стратегічні переваги. Вони населяли Близький Схід протягом тисячоліть і мали глибокі знання про місцевість, пори року, про те, як жити за рахунок місцевих рослин і тварин. Масивна статура робила їх нищівними бійцями в ближньому бою, а величезні очі давали неандертальцям чудовий зір при слабкому освітленні, дозволяючи маневрувати в темряві для засідок і набігів на світанку.

"Нарешті ситуація кардинально змінилася на користь людей. Можливо винахід більш досконалої зброї далекого бою - луків, списів, кийків - дозволив Homo sapiens переслідувати кремезних неандертальців на відстані. Також ймовірно, що більш досконалі методи полювання і збирання дозволили людям жити більшими племенами, створюючи чисельну перевагу в битві", - резюмує він.

Археологи стверджують, що навіть після того, як примітивний Homo sapiens вирвався з Африки 200 000 років тому, на завоювання неандертальських земель пішло понад 150 000 років.

Нагадаємо, еволюційні генетики вивчили генетичні зміни ДНК неандертальців і дійшли висновку, що саме ця особлива форма гена змусила їх відчувати біль. 

[]
Теги
Схожi
4 грудня 1674 року французькі єзуїти заснували місто Чикаго, де нині живе 40 тис українців
Історія
4 грудня 1674 року французькі єзуїти заснували місто Чикаго, де нині живе 40 тис українців
4 грудня 1674 року на південному узбережжі озера Мічиган єзуїтський священник француз Жак Маркетт заснував місіонерський пост, на місці якого з часом виросло місто Чикаго...
Унікальна історія життя Катерини Десницької, принцеси Сіаму з Волині
Історія
Унікальна історія життя Катерини Десницької, принцеси Сіаму з Волині
Найбільше багатство України - її жінки! Одна дивовижна історія українки, яка назавжди викарбувала своє ім`я в екзотичній історії Королівства Таїланд...
220 років тому в Україні народився автор «Тлумачного словника живої великоруської мови»
Історія
220 років тому в Україні народився автор «Тлумачного словника живої великоруської мови»
Даль майже 20 років прожив в Україні, знав українську мову, зібрав цінні українські фольклорні та мовні матеріали...
21 листопада - сумна дата Падіння Української Народної Республіки
Історія
21 листопада - сумна дата Падіння Української Народної Республіки
21 листопада 1920 року Армії УНР разом зі штабом Головного Отамана Петлюри та урядом республіки перейшли на західний берег ріки Збруч. Це поставило крапку в існуванні УНР...
Історія в нюансах: любовні пристрасті поета, політика і гетьмана-мецената Івана Мазепи
Історія
Історія в нюансах: любовні пристрасті поета, політика і гетьмана-мецената Івана Мазепи
Цієї осені виповнилося 312 років від дня смерті Івана Мазепи. Прихованим талантом українського гетьмана було зваблення і закохування в себе жінок...