[]

Неандертальці воювали з Homo sapiens 100 тисяч років

Неандертальці воювали з Homo sapiens 100 тисяч років

Близько 600 000 років тому людство розкололося надвоє. Одна група залишилася в Африці і перетворилася в людей. Інша попрямувала сушею до Азії, потім до Європи, ставши Homo neanderthalensis - неандертальцями. Це були не предки людини, а споріднені види, що розвиваються паралельно.

Про це старший викладач еволюційної біології і палеонтології батского університету (Великобританія) Ніколас Р. Лонгріч розповів у статті в журналі The Conversation, яка була опублікована 2 листопада.

За свідченнями Лонгріча, неандертальці були досвідченими бійцями і небезпечними воїнами, з якими могли змагатися тільки люди. Як леви, вовки і Homo sapiens, неандертальці були спільними мисливцями на велику дичину. У таких хижаків, які перебувають на вершині харчового ланцюжка, мало ворогів, тому перенаселеність веде до конфліктів через мисливські угіддя.

"Воювати - це по-людськи, а неандертальці були дуже схожі на людей. Ми схожі в анатомії черепа і скелета, і наша ДНК збігається на 99,7%. У побуті неандертальці також не відрізнялися від людей: вони розводили вогонь, ховали своїх мерців, ліпили прикраси з черепашок і зубів тварин, виготовляли твори мистецтва і кам'яні святині. Якщо неандертальці поділяли так багато наших творчих інстинктів, вони, ймовірно, збігалися з людьми і в деструктивній поведінці", - зазначив вчений.

Крім того, факт того, що життя неандертальців було зовсім не мирним, підтверджують і археологічні дані: і Homo sapiens, і неандертальці, часто мали травми черепа, переломи передпліччя, рук.

"Найкраще свідчення того, що неандертальці не тільки боролися, але і досягли успіху на війні - це те, що вони зустріли людей і не були негайно захоплені. Замість цього близько 100 000 років неандертальці пручалися сучасній людській експансії з Африки", - говорить Лонгріч.

За словами вченого, вкрай малоймовірно, що сучасні люди зустріли неандертальців і вирішили просто жити і давати жити іншим. Адже зростання населення неминуче змушує людей освоювати більше землі, щоб забезпечити достатню територію для полювання і видобутку їжі для дітей.

"Замість цього протягом десятків тисяч років люди продовжували дрібномасштабні, але інтенсивні, тривалі конфлікти, війни з переважанням партизанських набігів і засідок. І програвали", - розповідає палеонтолог.

Крім того, Лонгріч вважає, що у неандертальців були тактичні і стратегічні переваги. Вони населяли Близький Схід протягом тисячоліть і мали глибокі знання про місцевість, пори року, про те, як жити за рахунок місцевих рослин і тварин. Масивна статура робила їх нищівними бійцями в ближньому бою, а величезні очі давали неандертальцям чудовий зір при слабкому освітленні, дозволяючи маневрувати в темряві для засідок і набігів на світанку.

"Нарешті ситуація кардинально змінилася на користь людей. Можливо винахід більш досконалої зброї далекого бою - луків, списів, кийків - дозволив Homo sapiens переслідувати кремезних неандертальців на відстані. Також ймовірно, що більш досконалі методи полювання і збирання дозволили людям жити більшими племенами, створюючи чисельну перевагу в битві", - резюмує він.

Археологи стверджують, що навіть після того, як примітивний Homo sapiens вирвався з Африки 200 000 років тому, на завоювання неандертальських земель пішло понад 150 000 років.

Нагадаємо, еволюційні генетики вивчили генетичні зміни ДНК неандертальців і дійшли висновку, що саме ця особлива форма гена змусила їх відчувати біль. 

[]
Теги
<
Новини партнерiв
Схожi
«Одиннарод», кажете?
Історія
«Одиннарод», кажете?
Письменник Павло Бондаренко презентував свою нову книгу, в якій виклав історичні та етнічні дослідження щодо відмінностей традицій і культури народів України і Московії...
Референдум про незалежність України
Історія
Референдум про незалежність України
Більше 90% відсотків громадян України, що 1 грудня 1991 року взяли участь в референдумі, висловилось за незалежність другої за значенням республіки СРСР...
Сьогодні народився Герой України Володимир Рибак
Історія
Сьогодні народився Герой України Володимир Рибак
Сьогодні День народження патріота України Володимира Рибака, який загинув смертю мученика за те, що не зрадив свою батьківщину...
Гробниця Тутанхамона
Історія
Гробниця Тутанхамона
26 листопада 1922 року британські археологи стали першими за останні 3 тисячі років людьми, що увійшли в усипальницю єгипетського фараона Тутанхамона...
Помаранчева революція
Історія
Помаранчева революція
23 листопада 2004 року, через два дні після другого туру президентських виборів, у Києві й рядіі інших міст почалися масові мітинги в підтримку кандидата від опозиції...