Навального засудили до дев'яти років колонії: він назвав справу сфабрикованою

Лефортівський суд Москви на виїзному засіданні у виправній колонії №2 міста Покрова засудив опозиційного політика Олексія Навального до дев'яти років колонії суворого режиму та штрафу у новій справі про шахрайство та неповагу до суду. Про це у вівторок, 22 березня, повідомила "Медуза".
Справу про шахрайство порушили проти Навального наприкінці 2020 року. У Слідчому комітеті РФ вирішили, що політик витратив на особисті цілі 356 з 588 мільйонів рублів, перерахованих у різні підконтрольні йому фонди, зокрема Фонд боротьби з корупцією. Справу про неповагу до суду порушили наприкінці травня 2021 року після процесу над Навальним за звинуваченням у наклепі на ветерана. Пізніше ці дві справи об'єднали в одну.
15 лютого розпочався суд над Навальним. Засідання вирішили зробити виїзним та проводити його у виправній колонії №2 у Покрові Володимирської області, де Навальний відбуває покарання у справі «Ів Роше». У справі про шахрайство фігурували четверо потерпілих. Один із них, пенсіонер із Карелії Михайло Костенко під час слухань відмовився від цивільного позову до Навального та кілька разів повторив, що претензій до політика не має. Однак цю частину свідчень суддя не враховувала і визнала достовірними показання, дані на попередньому слідстві, а не під час суду.
Один із свідків звинувачення, колишній співробітник Фонду боротьби з корупцією Федір Горожанко також відмовився від своїх показань та заявив про тиск на нього з боку слідства. Після виступу на суді Горожанко виїхав із Росії. У день оголошення вироку він оприлюднив аудіозаписи, на яких слідчий загрожує йому та змушує заучувати написані для нього слідством показання.
Незважаючи на це Навального визнали винним у тому, що частину пожертвувань він та його соратники використали «в особистих цілях». На думку суду, було відомо, що Навальний не може обиратися, тому і не міг збирати пожертвування на передвиборчу кампанію. Виступаючи організатором шахрайської схеми та головною її особою, Навальний діяв не один, а з спільниками, йдеться у рішенні суду. Формулювання у вироку були повністю скопійовані з матеріалів, підготовлених стороною звинувачення.
Дев'ять років колонії суворого режиму та штраф, до яких засудили політика, це вирок вже після складання усіх термінів. Новий термін відраховується з дня оголошення вироку. У захисту є час на оскарження вироку, до набрання рішенням суду законної сили, Навальний залишиться у колонії Покрова. Обвинувачення раніше просило засудити Навального до 13 років позбавлення волі у колонії суворого режиму та штрафу у розмірі 1,2 мільйона рублів.
Сам Навальний у ході дебатів назвав справу сфабрикованою, а двох потерпілих — підставними, ще двох — явно заляканими, оскільки вони самі обвинувачені у кримінальних справах.
Під час процесу Навальний неодноразово виступав проти вторгнення Росії до України. Він також закликав виходити на антивоєнні мітинги.