[]

Насильство у сім'ї: як діяти?

Насильство у сім'ї: як діяти?

На жаль, в Україні проблема домашнього насилля вкрай поширена. За статистикою 4 мільйони загиблих у світі гинуть від домашнього насильства, в Україні це сотні жінок щороку.

Попри це, у  багатьох сім'ях все ще прийнято "не виносити сміття з дому", навіть тоді, коли мова йде про домашнє насильство. Сусіди та навіть родичі також воліють не встрявати у так звані сімейні справи, адже у нас так не прийнято. Проте слід розуміти, що у більшості ситуацій жертва не може сама добровільно припинити насильство, допоки не опиниться в реанімації чи навіть гірше.

Слід розуміти, що знущання у сім’ї - це не внутрішній конфлікт, який може розвіятись з часом. Це злочин, за який передбачена кримінальна відповідальність. Покарання за вчинення домашнього насильства у судовому порядку карається громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин або арештом на строк до 6 місяців. Також передбачається обмеження свободи на строк до 5 років або позбавлення волі на строк до 2 років. При цьому будуть діяти заборони дзвінків, листування з потерпілою особою, наближення на встановлену відстань. У разі виявлення фактів домашнього насильства відповідні органи (правоохоронні, управління соцзахисту населення, центри сім'ї та молоді, служби у справах дітей) повинні пропонувати потерпілим звертатися у спеціалізовані центри.

Що робити, якщо ви стали свідком чи жертвою домашнього насильства ?

Перше, що слід зробити - терміново телефонувати 102! Ані подруга, ані родичі, ані пости у Facebook тут не допоможуть. Також можна звернутися на «гарячу лінію» 116-123 (з мобільного цілодобово та безкоштовно у межах України).

Якщо ви стали свідком насильства стосовно дитини, негайно повідомте про це правоохоронні органи та службу у справах дітей. Найнебезпечніший співучасник у таких ситуаціях – мовчання!

Важливо, що раніше домашнім насильством вважались інциденти у подружжі, однак тепер коло таких осіб розширилося. Зараз до нього відносять колишнього чоловіка/дружину, громадянські шлюби (спільне проживання без реєстрації). Розширене коло осіб, яких визнають кривдниками: прийомні батьки, особи, які спільно проживають чи проживали в одній родині, рідні брати, сестри, опікуни та інші родичі – дядько, тітка, племінниці, двоюрідні брати, сестри, двоюрідні дідусі та бабусі.

Будьте відповідальними! Захистіть тих, хто ще не може подбати про себе самостійно.

За новим законом потерпілі від насильства можуть отримати безкоштовну юридичну допомогу в Центрах безоплатної правової допомоги. Зокрема, юристи можуть допомогти з розлученням та захистом майнових прав.

Як отримати терміновий заборонний припис стосовно кривдника? Шаблон

Терміновий заборонний припис стосовно кривдника - спеціальний захід протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України, як реагування на факт домашнього насильства та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров’я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства, повідомляє court.gov.ua

Заяву про притягнення кривдника до адміністративної відповідальності та застосування щодо нього термінового заборонного припису можна подати до уповноважених підрозділів органів Національної поліції України.

Важливо, терміновий заборонний припис як спеціальний захід протидії домашньому насильству може містити такі заходи:

  • зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
  • заборона на вхід та перебування у місці проживання (перебування) постраждалої особи;
  • заборона в будь-який спосіб контактувати із постраждалою особою.

Підставою винесення термінового заборонного припису є ініціатива поліції або заява постраждалої особи. Термін дії припису — до 10 діб.

Зразок заяви звернення до поліції у разі вчинення домашнього насильства

                                                                                                                                                 

                                                                                                                                                                      Начальнику       

                                                                                                                                                                      Сумського відділу поліції ГУНП у Сумській області

                                                                                                                                                                       (П. І. Б.)

                                                                                                                                                                       (індекс, адреса, телефон)

ЗАЯВА

Я, __________________________, проживаю за вищевказаною адресою з _________________ та __________________________________________________.

Мій чоловік (мій/моя дружина, син, донька, батько, мати), _____________________________ , останнім часом, за місцем нашого проживання, систематично, в стані алкогольного/наркотичного сп’яніння (або в тверезому стані) вчиняє домашнє насильство, а саме: діяння психологічного, фізичного, економічного насильства, що виражається у наступному:

- психологічне насильство – словесні образи, нецензурна лайка, приниження, погрози фізичної розправи, залякування, контроль у пересуванні;

- фізичне насильство – ляпаси, стусани, штовхання, шарпання за волосся, нанесення побоїв, кидання в мене різноманітних предметів;

- економічне насильство – позбавлення особистих і спільних документів та можливості користуватися ними (документи на квартиру/будинок, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дитини, мій паспорт громадянина/ки України тощо), відбирає/відібрав банківську платіжну картку, кошти, не дає можливостей та коштів на моє лікування (лікування дитини).

На мої неодноразові зауваження, прохання не реагує або починає вчиняти насильницькі діяння. Усі ці діяння відбуваються в присутності малолітньої (до 14 років) / неповнолітньої (з 14 до 18 років) дитини.

Сьогодні, «____»____________ 2019  року, о __:__ прийшов до дому (в нетверезому стані) та безпідставно вчинив/ла в черговий раз домашнє насильство: висловлювався/лася брутальними, нецензурними словами, штовхав/ла мене, принижував/ла, погрожував/ла фізичною розправою. Все це знову відбувалося в присутності дитини.

Я боюся за свою безпеку та безпеку дитини тому що нездатна/ний захистити себе від ______________________________________.

Прошу:

  1. Розглянути мою заяву та вжити усіх належних заходів для припинення вчинення щодо мене домашнього насильства.
  2. Притягнути ___________________________________ до адміністративної відповідальності, згідно зі ст. 173-2 КУпАП.
  3. Відповідно ст.ст. 10, 24, 25 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та наказу МВС України № 654 від 01.08.2018 року «Про затвердження Порядку винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника» винести кривднику – _____________________________ терміновий заборонний припис та:
  • - зобов’язати залишити місце проживання зі мною, як постраждалою особою;
  • - заборонити на вхід та перебування в місці нашого проживання;
  • - заборонити в будь-який спосіб контактувати зі мною.
  1. Здійснювати контроль за виконанням кривдником спеціальних заходів протидії домашньому насильству протягом строку дії термінового заборонного припису.

 

«____» _______________ 2019 р.                                                                                                    ______________      /__________________________/

 

Пам'ятайте, що домашнє насилля - злочин, який має каратись законом. Зупиніть його, поки не сталось непоправного.

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Закупівлі продуктів для ЗСУ: ексзаступника міністра оборони взяли під варту
Право
Закупівлі продуктів для ЗСУ: ексзаступника міністра оборони взяли під варту
Суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення понад 400 млн грн застави колишньому заступнику міністра оборони В'ячеславу Шаповалову...
Організаторів «п'яних» вечірок, де принижували дівчат, затримали
Право
Організаторів «п'яних» вечірок, де принижували дівчат, затримали
Двом фігурантам «п'яних» вечірок повідомили про підозру, ще 6 вручили повістки...
У Мелітополі кадировці зґвалтували російську пропагандистку з НТВ та побили оператора
Право
У Мелітополі кадировці зґвалтували російську пропагандистку з НТВ та побили оператора
Група кадировців у тимчасово окупованому росією Мелітополі на Запоріжжі напала на знімальну групу російського пропагандистського каналу НТВ, які приїхали «висвітлювати хід СВО»...
Під Одесою троє матерів пиячили на вулиці і загубили дітей
Право
Під Одесою троє матерів пиячили на вулиці і загубили дітей
Жінки після випивки згадали, що з ними ще були діти, але куди поділася малеча, не знали...
У Києві голий чоловік напав з розбитою пляшкою на відвідувачів кафе
Право
У Києві голий чоловік напав з розбитою пляшкою на відвідувачів кафе
26-річному потерпілому лікарі на місці надали першочергову медичну допомогу...