Найбільше заплатять росіяни: у Лугано проходить конференція з відновлення України

Найбільше заплатять росіяни: у Лугано проходить конференція з відновлення України

У швейцарському місті Лугано 4–5 липня відбувається міжнародна конференція з відновлення України. Війна ще йде, і невідомо, коли закінчиться, але вже зараз потрібно починати пошук коштів для «воскресіння» мирної країни, що знищується путінськими орками: спорудження нових будинків і громадських будівель, відновлення доріг, залізничних колій, вокзалів, аеропортів, реконструкції підприємств… Має бути виконане гігантське завдання, вартість якого прем'єр-міністр України Денис Шмигаль уже оцінив у 750 мільярдів доларів. А головним джерелом фінансування відновлення України мають стати конфісковані російські активи, наголосив прем'єр, виступаючи у Лугано.

На першій сторінці сайту заходу є девіз Плану: «Сильна європейська країна — магніт для іноземних інвестицій».

План розрахований на 10 років, початок здійснення намічено на 2023 рік; майже половину суми на відновлення планується витратити у 2023–2025 роках. (350 млрд.) — і це логічно, враховуючи, як багато доведеться відновлювати, і як можуть збільшуватися побічні витрати у разі зволікань з відновленням ключових елементів інфраструктури.

Ось, наприклад, тільки в Київській області, де російські окупанти пробули півтора місяці, потрібно збудувати та відновити 167 шкіл, 122 лікарні, 1400 км доріг, 7,5 млн кв. м. житла. Що вже казати про південь України і особливо про Донбас...

Зеленський: «Відновлення України – спільне завдання всього демократичного світу»

«Я вдячний Єврокомісії за ініціативу створити спеціальну європейську платформу відновлення України. Однак усі ініціативи, плани, амбіції мають бути в єдиній системі… Тому Україна пропонує свій національний план відновлення, на фундаменті якого можна буде реалізувати кожну ініціативу», — сказав президент Зеленський, відкриваючи ( за відеозв'язком) конференцію в Лугано.

«Ця війна не просто наша, не просто локальна десь на сході Європи. Це напад росії на все, що є цінністю для нас із вами. Тому й відновлення України — це не локальний проект, не проект одного народу, а спільне завдання демократичного світу. Усі країни, які можуть сказати про себе — ми цивілізовані», — підкреслив Зеленський.

Президент України зазначив, що при відновленні країни доведеться врахувати необхідність забезпечення абсолютно іншого рівня безпеки, ніж було передбачено до 24 лютого (наприклад, наприкінці червня в Україні ухвалили закон про те, що кожен новий будинок має будуватися з бомбосховищем):

"Звичайно, це означає абсолютно новий рівень безпеки по всій нашій країні, якою й далі житиме поруч із росією».

Відновлення має проводитися на «новому технологічному рівні», підкреслив український лідер: «Це означає також можливість наших з вами країн, наших з вами компаній, наших з вами фахівців показати, чому свобода потужніша за будь-яку тиранію».

Серед ключових принципів відновлення України Зеленський назвав максимальну безпеку, максимальну технологічність, максимальне дотримання екологічних стандартів, максимальне застосування зелених технологій, максимальну прозорість при плануванні та використанні коштів.

В очікуванні «Декларації Лугано»

У свою чергу господар заходу президент Швейцарії Іньяціо Кассіс заявив, що міжнародне співтовариство має надати Україні шанс на відновлення, принципи якого планується за підсумками цієї конференції записати в «Декларацію Лугано».

Урсула фон дер Ляйєн з президентом Швейцарії Іньяціо Кассісом

 

Постає завдання «закласти основи для ефективного та прозорого» процесу відновлення — «з принципом регулювання, з чіткими критеріями надання допомоги, розподілу ролей між Україною, іншими державами, фінансовими інститутами та приватним сектором», заявив Кассіс.

«Те, що об'єднує нас — це бажання в цей час жаху, розрухи та горя надати українцям перспективу повернення до самостійного життя, до миру та світлого майбутнього. Шлях попереду довгий, але ніколи не пізно підготуватися до часу, коли зброя замовкне», - також сказав швейцарський президент.

Кассіс зазначив, що Україні в будь-якому разі конче необхідно провести реформи, які разом із планом відновлення становлять єдине ціле. Він підкреслив важливість продовження боротьби з корупцією, створення незалежної судової системи: жодне з цих завдань «війна не скасовує».

«Реформа та реконструкція не скасовують один одного, навпаки, вони одне одного посилюють», — наголосив президент Швейцарії.

Захід у Лугано задумано не як конференцію донорів, коли кожен оголошує суму свого «чека», а як визначення принципів та пріоритетів процесу реконструкції. У конференції, яка має розробити контури цього «плану Маршалла для України», беруть участь понад 40 держав та понад 20 міжнародних організацій.

France-Presse зазначає, що конференція в Лугано була запланована задовго до війни і спочатку мала зосередитися на реформах в Україні, включаючи боротьбу з корупцією.

Втім, Зеленський і сам підкреслив: реформи необхідні – тим більше, що Україна набула статусу кандидата на вступ до ЄС:

«Рух до набуття повноправного членства передбачає реформи, але й відновлення України передбачає реформи. Ми маємо ще більше посилити наші інститути, оновлювати стандарти життя. Наша мета в тому, щоб Україна стала не лише найвільнішою країною в Європі, найбільш зручною для життя та бізнесу, а й щоб ми швидше за всіх, хто рухався до Європейського Союзу, виконали політичну частину роботи».

Фон дер Ляйєн: «Масштаби руйнувань приголомшують. І витрати зростають з кожним днем ​​цієї безглуздої війни»

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн енергійно промовила «Слава Україні!» на завершення своєї промови, в якій вона наполягала на тому, що Україна має бути відновлена ​​в кращому вигляді, ніж була до війни.

Якщо ЄС допоможе Україні виграти війну, «ми також маємо переконатися, що Україна виграє світ, який, безперечно, настане», наголосила вона.

«Перед нами стоїть колосальне завдання. Усі ви тут, у залі, і багато інших хочуть підтримати та допомогти відновити Україну. Це не лише в наших інтересах, це також наш моральний обов'язок», — заявила фон дер Ляйєн. «Масштаби руйнувань приголомшують. І витрати зростають з кожним днем ​​цієї безглуздої війни», — нагадала вона.

«Мета Кремля – військова, політична, економічна руйнація України. Вони хочуть підірвати існування України як держави. Ми не можемо і ніколи не дозволимо цьому статися», – запевнила голова Єврокомісії.

«Україна хоче бути частиною нашого Європейського Союзу. І ми хочемо, аби Україна стала членом. Україна дуже мотивована працювати з нами у цьому напрямі, і ми зробимо все можливе, щоби підтримати ці зусилля. Тому що шлях до сильнішої України та шлях євроінтеграції — це те саме», — заявила фон дер Ляйєн.

Вона вважає, що принципи, які будуть закладені під час конференції у Лугано, стануть «першим блоком принципів, які спрямовують наш шлях, стануть основою, щоб відновити та реконструювати Україну».

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ, фінансово-кредитна установа Євросоюзу) запропонує створити новий фонд для України, обсяг якого може становити 100 млрд євро, повідомили France-Presse джерела, знайомі з планом. Більше половини коштів на відновлення України мають складати конфісковані активи рф.

Але чи не є така конференція передчасною з огляду на те, що війні поки не видно кінця, і кожен її день завдає Україні нових колосальних збитків? Навіть якщо говорити лише про економіку.

Важливо розпочати відновлення вже зараз, під час військових дій, щоб полегшити його після завершення війни, зазначила президент Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), француженка Оділь Рено-Бассо:

«Чим більше ми підтримуватимемо Україну зараз, тим простіше та ефективніше буде відновлення згодом».

Більше половини коштів на відновлення України мають складати конфісковані активи рф, заявив Маттео Патроне, директор ЄБРР у ​​країнах Східної Європи та Кавказу.

«Можливо є й інші думки. Але розбивка має бути такою: 60% — конфісковані (російські) активи та 40% — приватний сектор (інвестиції). Якщо говорити про зростання ВВП, то роль приватного сектора має бути більшою», — сказав Патроне.

Оцінки сум заморожених активів росії коливаються від 300 до 500 мільярдів доларів, сказав Шмигаль, який також виклав триетапний план відновлення України, підготовлений урядом.

Перший етап – термінова допомога населенню, що постраждав від війни, другий етап – фінансування тисяч проектів реконструкції; а у довгостроковій перспективі (на третьому етапі) ми повинні побудувати «європейську, зелену та цифрову» Україну, пояснив прем'єр.

«Всіх нас у цій залі, у пору жаху, безглуздих руйнувань та горя об'єднує бажання надати народу України перспективу повернення до нормального життя на базі самовизначення, миру та світлого майбутнього. Цей шлях довгий, але ніколи не рано починати готуватися на той час, коли гармати нарешті замовкнуть», — заявив президент Швейцарії.

Організатором наступної конференції з відновлення України, яку планується провести у 2023 році, стане Великобританія. Про це оголосила, виступаючи у Лугано, міністр закордонних справ Великобританії Ліз Трасс.

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Боротьба за вплив на Африку між Заходом та росією загострюється - Жозеп Боррель
Світ
Боротьба за вплив на Африку між Заходом та росією загострюється - Жозеп Боррель
Візит до Південно-Африканської Республіки та Ботсвани голови європейської дипломатії Жозепа Борреля проходив з 26 по 29 січня...
Президент Хорватії Міланович заявив, що «Крим більше ніколи не буде Україною»
Світ
Президент Хорватії Міланович заявив, що «Крим більше ніколи не буде Україною»
Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що Крим більше ніколи не буде частиною України, і закликав Європу не вступати у війну РФ, яку він назвав «наддержавою»...
На президентських виборах у Чехії тема України була одною з ключових у визначенні симпатій виборців
Світ
На президентських виборах у Чехії тема України була одною з ключових у визначенні симпатій виборців
Ростислав Хотин, журналіст «Радіо Свобода» у Празі, зауважив, що у Чехії відбулися перші вибори у ЄС, де питання України було домінантним...
Угорщина та Австрія домовилися не постачати зброю Україні — заява міністрів оборони
Світ
Угорщина та Австрія домовилися не постачати зброю Україні — заява міністрів оборони
Міністри оборони Австрії та Угорщини Клаудія Таннер та Крістоф Салай-Бобровніцкі на зустрічі в Будапешті заявили, що спільно домовилися не надсилати зброю в Україну...
У прикордонних з Україною областях рф запровадили огляд машин у пошуках зброї та вибухівки
Світ
У прикордонних з Україною областях рф запровадили огляд машин у пошуках зброї та вибухівки
Російський диктатор владімір путін ввів обов'язковий огляд машин у регіонах з «високим рівнем терористичної небезпеки»...