На Житомирщині знайшли ще шість унікальних монет часів Київської Руси (фото)

На Житомирщині знайшли ще шість унікальних монет часів Київської Руси (фото)

У селищі Городниця Житомирської області археологи знайшли ще шість срібних монет, викарбуваних понад тисячу років тому. Про це повідомив науковий співробітник Інституту історії України НАН України Олександр Алфьоров на своїй сторінці у Facebook.

"28 серпня 2020 р. мешканець Городниці передав знайдений ним скарб до органів місцевої влади. Знахідка скарбу відбулась за неочікуваних обставин. Сергій, виїхав 27 серпня машиною «на вечірній кльов» до р.Случ під Городницю. Місця ці знані місцевими мешканцями, дорога існує. Ґрунт там неймовірний – валуни, каміння – своєю машиною ніколи не заїду. Дорогою наш Герой запланував набрати кілька мішків піску" - йдеться в розповіді Олександра.

Зазначається, що Сергій набрав два мішки піску, почав набирати третій – пісок почав згори сипатись й впало кілька срібників. Він побачив, що це монети, які через окисли всі мали зеленуватий та коричневий колір. На деяких побачив тризуби. Сфотографував їх і відправив своєму другові. Останній відправив фотографії моєму давньому знайомому з Житомира, синові житомирського науковця.

"Я зрозумів, що на фотографіях срібники. Слід зауважити, що я не просто історик, а дослідник спеціальних історичних дисциплін. Нумізматика одна з галузей історичної науки. Монетами я спеціально не займаюсь, хоча, похвалюсь, зробив колись і відкриття. Інформація про скарб до мене поступила близько 21 години. Я сказав, що перед нами унікальний скарб, що має національне значення. Його слід здати державі. Був неймовірно радий, що після моїх перших слів про унікальність знахідки і необхідності її здати державі відчув моментальне розуміння і повну й щиру готовність!" - йдеться в дописі.

Повідомляється, що здача скарбу була зафіксована запрошеними каналами телебачення «Суспільним», «Україною» та «1+1». Мали бути більше, але на жаль, відстань, час повідомлення та терміновість обмежували мобільність редакцій.

"Три з половиною години машиною в дорозі і я 28 серпня о 10.00 в Городниці. Принагідно дякую тим, хто повірив моєму анонс-посту і відгукнувся на прохання підтримати дорогу грошима на бензин. Тут зауважу, що кандидати наук в Академії Наук отримають у 3-4 рази менше за касирів у магазинах. Побачив скарб. Руки тремтіли ще з годину… У присутності голови Городниці п. Івана Онищука розпочав свою роботу за фахом – атрибуцію та опис монет для передачі. В скарбі виявилось 32 срібники, з них 27 належали Володимиру Святому, 5 Святополку Ярополковичу (Окаянному)," - описує події та свої емоції Алфьоров.

В наступному відбулась передача скарбу державі – до органу місцевого самоврядування. Протокол оформили з детальним описом кожної монети. Скарб відвезли під посиленою охороною поліції до Житомирського краєзнавчого музею на тимчасове зберігання. Монети потребують негайного втручання реставраторів та консервації.

Повідомляється, що на наступний день, 29 серпня, на місце знахідки скарбу виїхав керівник Житомирської археологічної експедиції Андрій Петраускас з групою археологів. На місці було проведено розкопки. Археологами була зафіксована пляма залишків ями і безпосередньо в ній, у результаті професійних розкопок, було знайдено залишки скарбу. Цей факт дозволив встановити, що скарб було закопано на невелику глибину близько 30 см.

Було зафіксовано ще 6 віднайдених монет: 5 монет Володимира Святого та 1 Святополка Ярополковича.

"Городницький скарб нараховує 38 монет. Це срібники Володимира Святого (32 екз.) та Святополка Ярополковича (6 екз.). Частина скарбу була знайдено випадково у побутовій ситуації і здана державі 28 серпня. Друга частина була знайдена археологами на 29 серпня у результаті розкопок місця, чим була посилена наукова складова комплексу. Подібних знахідок історія не знала майже півтора сторіччя", - резюмує Олександр.

Раніше Український Дощ писав, що на шахті гірничодобувної компанії Gem Diamonds знайдений один з найбільших алмазів цього року - розміром з м'яч для гольфу і масою в 442 карата. А в центрі Ізраїлю знайшли 1100-річний скарб із золотими монетами.

Теги
Новини партнерiв
Схожi
Український стартап створив «ветеринарну» камеру для спостереження за тваринами
Наука і технології
Український стартап створив «ветеринарну» камеру для спостереження за тваринами
Українська компанія Petcube розробила камеру Petcube Cam, що дозволяє власникам тварин спостерігати за ними віддалено через смартфон...
900 років тому стародавні перси виготовляли хромову сталь «20 століття»
Наука і технології
900 років тому стародавні перси виготовляли хромову сталь «20 століття»
Археологи з'ясували, що перси додавали хром в свою сталь ще в 11 столітті...
Rolls-Royce презентував найбільший Ghost
Наука і технології
Rolls-Royce презентував найбільший Ghost
Британська компанія Rolls-Royce представила подовжену версію своєї нової моделі Ghost...
Вінницькі студенти створили робота для вимірювання температури тіла
Наука і технології
Вінницькі студенти створили робота для вимірювання температури тіла
У Вінницькому національному технічному університеті студенти представили «пілотну версію» портативного робота для безконтактного вимірювання температури тіла людини...
Міжнародний український рекорд: у Києві створили найбільший в світі алмаз
Наука і технології
Міжнародний український рекорд: у Києві створили найбільший в світі алмаз
Діамант вже перевезли в Америку. Спочатку він пройшов сертифікацію на рекорд, зараз його вивчають експерти....