На тлі війни в Україні в Норвегії розпочнуться масштабні навчання НАТО «Холодна відповідь»  

На тлі війни в Україні в Норвегії розпочнуться масштабні навчання НАТО «Холодна відповідь»  

Поки в Україні вирує війна, НАТО та партнери Альянсу 14 березня мають розпочати масштабні навчання в Норвегії. Мета навчань під назвою Cold Response 2022 («Холодна відповідь-2022») — надання допомоги одній з країн НАТО на випадок, якщо вона буде атакована. Навчання, що були заплановані ще до початку війни РФ проти України, на тлі того, що відбувається, стають як ніколи актуальними.

У навчаннях мають взяти участь 30 тисяч військовослужбовців (з них 14 тис – сухопутні війська, 8 тис – моряки), 200 літаків, п'ять десятків кораблів і решта.

"Cold Response 2022 - це давно заплановані навчання, в яких беруть участь тисячі військовослужбовців з країн НАТО та партнерів, які перевіряють здатність працювати разом в умовах холодної погоди на території Норвегії - на суші, у повітрі та на морі", - йдеться на сайті Альянсу.

Cold Response – це навчання під керівництвом міноборони Норвегії, які проводяться на півночі цієї країни раз на два роки.

«Про цьогорічні навчання було оголошено понад вісім місяців тому. Вони не пов'язані з неспровокованим та невиправданим вторгненням Росії в Україну, на яке НАТО відповідає превентивними, пропорційними та неескалаційними заходами», — наголосили в Альянсі.

"Але, враховуючи фон, навчання набувають додаткової значущості", - сказав агентству AFP норвезький міністр оборони Одд Роджер Еноксен.

«Норвегія займає центральне становище у стратегічно важливому Арктичному регіоні. Країна має в своєму розпорядженні великі морські, повітряні і сухопутні простори, що ідеально підходять для проведення військових навчань, — підкреслили в норвезькому міністерстві оборони. — Нерівний ландшафт Норвегії, протяжна берегова лінія, вузькі фіорди та важкопрохідні гори ставлять перед військами та силами унікальні завдання»: «Що потрібно для захисту, боротьби та виживання в арктичних умовах? Що робити, якщо ви провалитеся під лід, будучи в 20-кілогромовому військовому спорядженні?..».

Саме в Норвегії знаходиться Центр передового досвіду НАТО з проведення операцій в умовах низьких температур (NATO Cold Weather Operations Center of Excellence).

Будучи «вартовим північних кордонів НАТО» в Європі, Норвегія хоче перевірити свою здатність отримати підкріплення від союзників згідно зі статтею 5 Статуту Північного Альянсу, ключовою статтею, яка зобов'язує всіх його членів прийти на допомогу союзникові у випадку, якщо він зазнав нападу. «Вчення забезпечать здатність норвезьких та союзних сил проводити складні спільні операції у складних кліматичних умовах та у складних ситуаціях високої інтенсивності», — зазначили у міноборони Норвегії.

"Це оборонні військові навчання, в ході яких ми відпрацьовуємо військові операції для захисту нашої країни", - також наголосили в оборонному відомстві.

«Я думаю, що це цілком природно, можливо, зараз, як ніколи раніше, проводити спільні навчання, щоб показати нашу здатність і готовність захищати наші цінності та спосіб життя», - розповів France-Presse голова Норвезького оперативного командування генерал-лейтенант Інґве Одло, який керує проведенням Cold Response.

«Наразі немає явної військової загрози для НАТО чи норвезької території, – заявив глава міноборони Еноксен. — Проте ситуація в Європі вже давно не була такою непередбачуваною».

Росії на навчаннях не повинно бути

На російській стороні 196-кілометрового російсько-норвезького кордону розташований Кольський півострів, де базується російський Північний флот, є велика концентрація ядерної зброї та інших військових об'єктів, зазначає AFP.

«Щоб уникнути будь-яких непорозумінь», ще у січні про ці навчання було офіційно попереджено країну-агресора.

"Союзники НАТО дотримуються зобов'язань щодо забезпечення прозорості відповідно до Віденського документа ОБСЄ, який регулює правила проведення військових навчань у євроатлантичному регіоні", - зазначили в Північному Альянсі.

"І Норвегія, і НАТО прагнуть забезпечити відкритість військових навчань, ми глибоко поважаємо міжнародне право і правила", - повідомили в міноборони Норвегії відразу після того, як 13 січня генерал-лейтенант Інґве Одло поговорив з адміралом Олександром Мойсеєвим, командувачем Північного флоту Росії, та попередив про навчання Cold Response 2022.

Але потім сталося 24 лютого, коли Путін розпорядився розпочати війну проти України. А 3 березня Москва заявила, що не посилатиме до Норвегії своїх спостерігачів.

"Росія подякувала за пропозицію надіслати спостерігачів під час "Холодної відповіді 2022", але відмовилася", - сказав AFP офіційний представник норвезької армії Пребен Аурсанд.

Причини відмови невідомі, зазначило джерело.

Фінляндія та Швеція – разом із НАТО

Крім членів Альянсу, свої контингенти на навчання Cold Response направлять Фінляндія та Швеція — дві країни, які поки що не входять до НАТО, але дебати про вступ до цього блоку в яких йдуть через війну Росії проти України.

«Холодна відповідь» має тривати до 1 квітня.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
До парламенту Фінляндії внесли законопроєкт про вступ країни до НАТО
Світ
До парламенту Фінляндії внесли законопроєкт про вступ країни до НАТО
У травні Фінляндія та сусідня Швеція подали заявки на членство як захід у відповідь на повномасштабне вторгнення росії в Україну...
В Туреччині заявили, що «друга холодна війна» має завершитися угодою між росією та Заходом
Світ
В Туреччині заявили, що «друга холодна війна» має завершитися угодою між росією та Заходом
Туреччина, яка виступає посередником у російсько-українському конфлікті, підтримує суверенітет України, вважає, що росія має вивести війська з усіх окупованих територій...
Литва поставить в Україну артилерійські снаряди натовського зразка
Світ
Литва поставить в Україну артилерійські снаряди натовського зразка
«Литва відправить 155-міліметрові снаряди для української артилерії», - написав у повідомленні міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас...
Кремль рекомендує регінам рф під час святкування Нового року згадувати про «героїзм» окупантів
Світ
Кремль рекомендує регінам рф під час святкування Нового року згадувати про «героїзм» окупантів
Адміністрація путіна направила регіонам росії та держкомпаніям рекомендації про те, як їм святкувати Новий рік «по-воєнному»...
Катар, Кувейт, Оман та Бахрейн «з подачі» США готові передати Україні ЗРК NASAMS
Світ
Катар, Кувейт, Оман та Бахрейн «з подачі» США готові передати Україні ЗРК NASAMS
США запропонували близькосхідним монархіям поділитись зброєю з Україною. Вашингтон знайшов зенітно-ракетні комплекси для України на Близькому Сході...