На Одещині російську мову позбавили статусу регіональної, - суд

Одеський окружний адміністративний суд скасував рішення облради про регіональну мову - цей статус мала російська мова з 2012 року.
Про це повідомив громадський діяч Святослав Літинський у Facebook.
"Відтепер усі посилання на рішення обласної ради про впровадження регіональної мови є нікчемними", - написав Літинський.
Раніше суд ухвалив аналогічне рішення про мову в Одесі.
Довідково
Регіональна мова — мова, яка має певне поширення і правовий статус якої (яких) закріплений в одному або кількох адміністративно-територіальних суб'єктах (областях, провінціях, краях, штатах, районах, муніципалітетах або інших регіонах держави) поряд з офіційною/державною мовою, яка діє на території всієї держави.
Європейська хартія регіональних мов або мов меншин (частина I, стаття 1) визначає «регіональні мови або мови меншин» (regional or minority languages) - це мови, які:
- традиційно використовуються в межах певної території держави громадянами цієї держави, які складають групу, що за чисельністю менша, ніж решта населення цієї держави; та
- відрізняються від офіційної мови (мов) цієї держави.
Визнання регіональних мов або мов меншин «не можна плутати із визнанням мови як офіційної ».
Приклад — німецька мова як регіональна в провінції Південний Тіроль, Італія. Саме поняття «регіональна мова» представляє певні труднощі для політиків і лінгвістів, особливо в разі поширення близькоспоріднених мов, коли важко розмежувати поняття мову й діалект. Подібна ситуація спостерігається в Китаї, Франції, романських країнах.
Європейська хартія пропонує перелік суспільних сфер вживання (освітня, адміністративна, медійна тощо) та набір ділянок і засобів, які можуть слугувати для підтримки вживання певної регіональної або міноритарної мови паралельно з офіційною/державною мовою держави. Кожна держава сама обирає собі формулу та рівень підтримки для кожної регіональної або міноритарної мови, з урахуванням стану мови, в межах певних територій, виходячи зі своєї конкретної ситуації та потреб.
Згідно з Законом України «Про засади державної мовної політики», який набрав чинності 10 серпня 2012 року, статус регіональної мови могли надавати місцева рада, якщо кількість носіїв цих мов не менше 10 % від населення відповідного регіону, а в окремих випадках й менше 10 %.
Після визнання Закону Конституційним Судом України неконституційним від 28 лютого 2018 року №2-р/2018 навіть термін регіональні мови в Україні не використовується.