На дні Балтики знайшли другий за два роки старовинний «Потонулий Голландець»

На дні Балтики знайшли другий за два роки старовинний «Потонулий Голландець»

16 липня члени фінського об'єднання любителів дайвінгу та історії Badewanne, які шукають затонулі на Балтиці бойові кораблі двох світових воєн, зробили чергове занурення в горловині Фінської затоки, в місці, де ехолот показав на дні якесь невеличке судно. На 85-метровій глибині їх чекав найбільший сюрприз за роки роботи.

"Ми здивувалися, коли замість мінного тральщика або шхуни побачили практично цілий голландський флейт!" - розповів ВВС учасник групи, морський біолог Юха Флінкман.

Флінкман і його колеги припускають, що судну, повинно бути, понад чотириста років. У першій половині XVII століття вантажні судна цього типу звалися "королями балтійської торгівлі".

У липні 2019 року при прокладанні підвідного газопроводу по дну Ботнічної затоки був знайдений ще більш старий дерев'яний корабель, сучасник Колумба - і теж чудово зберігся!

Обидві знахідки об'єднує загадковість. На обох кораблях немає ні останків екіпажів, ні вантажів. В ті часи морським судам не завжди давали імена і вже точно не писали їх на борту, так що встановити точний час будівництва, власників і маршрути теж не представляється можливим.

"За конструкцією можна судити, що наш корабель - голландський. Ми не знаємо ні порту його призначення в східній Балтиці, не знаємо навіть йшов він "туди" або "назад", - говорить Флінкман.

Але головне - невідома причина їх загибелі. Пошкоджень на корпусах немає. У корабля, знайденого в 2019 році, збереглися і щогли, у другого вони валяються поруч на дні. Але сталося це, як вважають в Badewanne, в результаті тралення моря в XX столітті.

Зате збереження обох кораблів має правдоподібне пояснення. Холодна і бідна киснем і слабо солона балтійська вода несприятлива для морських організмів, які, перш за все, і руйнують затонулі дерев'яні суда. Балтика в цьому сенсі унікальна. В інших морях і океанах затонулий дерев'яний корабель за кілька десятиліть або повністю згниває, або іде в донний грунт.

"Затонулий корабель має всі типовими особливості флейта, включаючи конструкцію корми. Схоже, що це зразок раннього дизайну. Він дає унікальну можливість вивчити розвиток даного типу кораблів, що став інструментом тодішньої глобалізації", - прокоментував знахідку професор морської археології Стокгольмського університету Ніклас Еріксон.

Перший корабель зберігся ще краще. Залишилася на місці навіть шлюпка.

"У світі невідомо жодне судно тієї епохи в такому ж стані. Є й древніші, але то просто дошки і металеві частини, а не цілі кораблі з щоглами і якорями", - заявив професор Родріго Пачеко-Руїз.

У XVII столітті в балтійської торгівлі панував голландський флот, а його головною "робочою конячкою" був флейт - трищогловий корабель з прямими вітрилами, довжиною до 40 метрів і місткістю 350-400 тонн. Флейти були новим словом в кораблебудуванні того часу - з трьох причин.

По-перше, на балтійських флейтах вперше перестали встановлювати гармати, що різко збільшило вантажопідйомність. Цим фактично, було покладено початок чіткому поділу флоту на бойовий і торговий.

По-друге, ряд новинок в пристрої такелажу і управлінні вітрилами зменшили чисельність екіпажу.

По-третє, на флейтах капітан, боцман і кок не мали окремих кают, а жили в загальному кубрику позаду грот-щогли і харчувалися за одним столом з командою. Це, знову ж таки, давало економію місця, але було незвично для епохи, коли в суспільстві і особливо в морській службі панував ієрархічний дух.

Badewanne і фінське Агентство з культурної спадщини збираються продовжити пошуки на морському дні. 

"Балтика, в тому числі Фінська затока - можливо, краще в світі місце для морської археології, - вважає Юха Флінкман. - Тут століттями пролягали торгові маршрути і йшли морські битви. Природні умови сприяють схоронності затонулих кораблів, а порівняно невеликі глибини роблять їх доступними для сучасних нирців".

Теги
Новини партнерiв
Схожi
Створено білу фарбу, яка відбиватиме 95,5% сонячного світла
Наука і технології
Створено білу фарбу, яка відбиватиме 95,5% сонячного світла
Новий акриловий матеріал дозволяє об'єктам не нагріватися під сонячними променями і залишатися холодніше температури навколишнього середовища...
Американських дітей навчать голосувати у Minecraft
Наука і технології
Американських дітей навчать голосувати у Minecraft
В Minecraft створили сервер, який буде навчати молодих людей процесу голосування і заохочувати їх участь у виборах...
США і ЄС підписали угоду про будівництво навколомісячної станції
Наука і технології
США і ЄС підписали угоду про будівництво навколомісячної станції
«Угода, підписана у вівторок, знаменує собою перше офіційне зобов'язання агентства щодо запуску міжнародних екіпажів на Місяць в рамках місій «Артеміда», - повідомило NASA...
На Закарпатті у Невицькому замку знайшли секретну кімнату з артефактами
Наука і технології
На Закарпатті у Невицькому замку знайшли секретну кімнату з артефактами
Невицький замок, пам'ятка архітектури національного значення, багато років чекав реставраційних робіт...
NASA виявило воду на Місяці
Наука і технології
NASA виявило воду на Місяці
В ході досліджень Місяця, літаючий інфрачервоний телескоп SOFIA вперше зафіксував на її сонячній стороні сліди води...