Міжнародний суд ООН зажадав від Росії негайно зупинити вторгнення в Україну

Міжнародний суд, вища судова інстанція ООН у спеціальній ухвалі зажадав від Росії негайно припинити військові операції в Україні, заявивши про «глибоке занепокоєння» масштабами бойових дій та «людську трагедію в Україні».
"Російська Федерація має негайно зупинити військові дії, які вона розпочала 24 лютого 2022 року на території України", - заявила голова Міжнародного суду Джоан Донохью, зачитуючи в Гаазі рішення вищої судової інстанції ООН.
«Суд добре усвідомлює масштаби людської трагедії в Україні» і «глибоко стурбований застосуванням російської сили, яке порушує дуже серйозні проблеми міжнародного права», — наголосила суддя Донохью.
Суд виніс ухвалу в рамках надзвичайної процедури, розпочатої через кілька днів після початку російського вторгнення в Україну. Україна звернулася до суду ООН з вимогою вжити забезпечувальних заходів щодо Москви, щоб негайно припинити вторгнення в очікуванні на винесення рішення по суті у справі про конфлікт між двома країнами.
Цієї середи Міжнародний Суд (МС ООН), створений 1946 року для вирішення суперечок між державами, ухвалив рішення про забезпечувальні заходи, зажадавши від Росії негайно зупинити військові дії.
Україна звернулася до Міжнародного суду ООН 26 лютого, зазначивши у своєму позові, що Росія "незаконно виправдала своє вторгнення помилковими твердженнями про «геноцид» російськомовного населення Донецької та Луганської областей України".
Представники Росії не з'явилися на слухання у Міжнародному суді за цим позовом 7-8 березня. У письмовій відповіді Москва заявила, що український позов не підпадає під дію Конвенції про запобігання геноциду 1948 року (Конвенція про попередження злочину геноциду та покарання за нього), на якій Київ започатковує свою позицію. Влада РФ називає свою військову агресію актом «самооборони».
"Уряд Російської Федерації з повагою просить суд утриматися від введення забезпечувальних заходів та зняти справу з розгляду", - цитує AFP російський документ.
Цієї середи протест РФ був відхилений Міжнародним судом. МС ООН дійшов висновку, що поданий Україною позов підпадає під його юрисдикцію і може бути розглянутий на підставі Конвенції про геноцид.
Рішення Міжнародного суду ООН є обов'язковими та не можуть бути оскаржені. Проте, як нагадує AFP, суд не має інструментів, щоб домогтися від несумлінних держав виконання рішень. Головний судовий орган ООН обґрунтовує свої вердикти міжнародними договорами та конвенціями. Україна та Росія є сторонами Конвенції ООН про запобігання геноциду.