[]

Міжнародний день сну: 10 цікавих фактів про найважливішу функцію організму

Міжнародний день сну: 10 цікавих фактів про найважливішу функцію організму

Щоп'ятниці перед днем весняного рівнодення відзначається Всесвітній день сну, який було засновано 2008 року за ініціативою Міжнародної асоціації медицини сну. 2021 року ця дата випадає на 19 березня.

За статистикою від безсоння страждає близько 10% населення розвинених країн, а кожна друга доросла людина на планеті відчуває один або кілька симптомів розладу сну. Спеціально для своїх читачів OBOZREVATEL зібрав 10 цікавих фактів на цю важливу тему.

Факти про сон

  • За рекомендаціями Національного фонду сну США, здоровим дорослим (18-64 роки) необхідно спати від 7 до 9 годин на добу, новонародженим (0-3 місяці) – 14-17 годин, немовлятам (4-11 місяців) – 12-15 годин , дітям 1-2 років – 11-14 годин, дошкільнятам (3-5 років) – 10-13 годин, школярам (6-13 років) – 9-11 годин, підліткам (14-17 років) – 8-10 годин. Норма сну в людей старше 65 років – від 7 до 8 годин на добу.

  • Згідно з дослідженнями, деякі люди завдяки мутації в гені DEC2 здатні повністю висипатися за чотири години нічного сну. При цьому будь-яких побічних ефектів від такого короткого сну в них не було виявлено.

Здоровим дорослим (18-64 роки) необхідно спати від 7 до 9 годин на добу
  • Таких людей – не більше 5% на всій планеті. Більшості дорослих людей потрібно 8 годин сну. Але близько 30% не дозволяють собі спати більше шести годин за ніч.

  • Сон на вихідних не допоможе виправити шкоду від тижня безсонних ночей, з'ясували вчені з Університету Колорадо. Достаток годин сну дійсно поліпшить обмін глюкози, активність щитовидної залози і роботу "осі стресу" (гіпоталамус – гіпофіз – наднирники). Однак якщо людина знову продовжить спати менше, ніж потребує, всі негативні наслідки повернуться.

 
Бажано лягати і вставати в один і той же час
  • Лікарі підкреслюють, що достатня кількість сну необхідна щодня, причому бажано лягати і вставати в один і той же час.

  • Нестача однієї години сну відбивається на стані організму протягом ще чотирьох днів.

  • Хронічне недосипання може провокувати набір ваги – через зниження рівня гормону насичення лептину і ріст рівня гормону апетиту греліну.

  • Алкоголь не покращує, а погіршує якість сну. Спочатку він дійсно гальмує роботу мозку і знімає тривожність. Однак потім мозок збуджується і не вступає у фазу глибокого сну, під час якої він може долати негативні емоції й тверезо оцінювати події. При цьому також зростає ризик апное, а нирки припиняють поглинати воду назад – у результаті хочеться пити і в туалет.

 
Хронічне недосипання може провокувати набір ваги
  • Щоб швидше засипати, необхідні фізичні навантаження. Не варто проводити час перед сном за екранами гаджетів: їхнє синє світло, за даними вчених, перешкоджає утворенню гормону сну мелатоніну. Спробуйте також відкрити вікна і засунути штори – прохолодне свіже повітря й темрява допоможуть поринути в глибокий сон, зазначають в Національному інституті здоров'я США.

  • Продукти для гарного сну – вишні, помідори (містять рекордну кількість мелатоніну), нут (містить амінокислоту триптофан, з якої утворюються мелатонін і гормон настрою серотонін), чай з ромашкою, мелісою, м'ятою, білий чай.

Раніше дослідження встановило, що гетеросексуальні пари, які сплять разом, мають більш міцний сон, ніж люди, які сплять окремо.

[]
Теги
Схожi
Смертельна небезпека: як правильно обрати іграшки, аби дитина не змогла їх проковтнути
Здоров'я
Смертельна небезпека: як правильно обрати іграшки, аби дитина не змогла їх проковтнути
Діти віком до п'яти років часто куштують іграшки, аби вивчити смак...
Американські вчені назвали три улюблених продукта, які шкідливі для нирок
Здоров'я
Американські вчені назвали три улюблених продукта, які шкідливі для нирок
Американські вчені з'ясували, які продукти негативно впливають на нирки...
Які ягоди найкорисніші і скільки можна з'їсти на день: поради лікаря
Здоров'я
Які ягоди найкорисніші і скільки можна з'їсти на день: поради лікаря
Як правило, глікемічний індекс ягід глікемічний індекс нижче, ніж у фруктів...
Спалах кишкових інфекцій вирує у окупованій Ялті
Здоров'я
Спалах кишкових інфекцій вирує у окупованій Ялті
«Росспоживнагляд» відправив своїх «співробітників» в обходи подвір'ями, для виявлення хворих на кишкові інфекції...
Суп внесли до списку шкідливих для травлення продуктів
Здоров'я
Суп внесли до списку шкідливих для травлення продуктів
Дослідники віднесли курячий суп з локшиною в список продуктів, які можуть нашкодити травленню...