[]

Міжнародний день сну: 10 цікавих фактів про найважливішу функцію організму

Міжнародний день сну: 10 цікавих фактів про найважливішу функцію організму

Щоп'ятниці перед днем весняного рівнодення відзначається Всесвітній день сну, який було засновано 2008 року за ініціативою Міжнародної асоціації медицини сну. 2021 року ця дата випадає на 19 березня.

За статистикою від безсоння страждає близько 10% населення розвинених країн, а кожна друга доросла людина на планеті відчуває один або кілька симптомів розладу сну. Спеціально для своїх читачів OBOZREVATEL зібрав 10 цікавих фактів на цю важливу тему.

Факти про сон

 • За рекомендаціями Національного фонду сну США, здоровим дорослим (18-64 роки) необхідно спати від 7 до 9 годин на добу, новонародженим (0-3 місяці) – 14-17 годин, немовлятам (4-11 місяців) – 12-15 годин , дітям 1-2 років – 11-14 годин, дошкільнятам (3-5 років) – 10-13 годин, школярам (6-13 років) – 9-11 годин, підліткам (14-17 років) – 8-10 годин. Норма сну в людей старше 65 років – від 7 до 8 годин на добу.

 • Згідно з дослідженнями, деякі люди завдяки мутації в гені DEC2 здатні повністю висипатися за чотири години нічного сну. При цьому будь-яких побічних ефектів від такого короткого сну в них не було виявлено.

Здоровим дорослим (18-64 роки) необхідно спати від 7 до 9 годин на добу
 • Таких людей – не більше 5% на всій планеті. Більшості дорослих людей потрібно 8 годин сну. Але близько 30% не дозволяють собі спати більше шести годин за ніч.

 • Сон на вихідних не допоможе виправити шкоду від тижня безсонних ночей, з'ясували вчені з Університету Колорадо. Достаток годин сну дійсно поліпшить обмін глюкози, активність щитовидної залози і роботу "осі стресу" (гіпоталамус – гіпофіз – наднирники). Однак якщо людина знову продовжить спати менше, ніж потребує, всі негативні наслідки повернуться.

 
Бажано лягати і вставати в один і той же час
 • Лікарі підкреслюють, що достатня кількість сну необхідна щодня, причому бажано лягати і вставати в один і той же час.

 • Нестача однієї години сну відбивається на стані організму протягом ще чотирьох днів.

 • Хронічне недосипання може провокувати набір ваги – через зниження рівня гормону насичення лептину і ріст рівня гормону апетиту греліну.

 • Алкоголь не покращує, а погіршує якість сну. Спочатку він дійсно гальмує роботу мозку і знімає тривожність. Однак потім мозок збуджується і не вступає у фазу глибокого сну, під час якої він може долати негативні емоції й тверезо оцінювати події. При цьому також зростає ризик апное, а нирки припиняють поглинати воду назад – у результаті хочеться пити і в туалет.

 
Хронічне недосипання може провокувати набір ваги
 • Щоб швидше засипати, необхідні фізичні навантаження. Не варто проводити час перед сном за екранами гаджетів: їхнє синє світло, за даними вчених, перешкоджає утворенню гормону сну мелатоніну. Спробуйте також відкрити вікна і засунути штори – прохолодне свіже повітря й темрява допоможуть поринути в глибокий сон, зазначають в Національному інституті здоров'я США.

 • Продукти для гарного сну – вишні, помідори (містять рекордну кількість мелатоніну), нут (містить амінокислоту триптофан, з якої утворюються мелатонін і гормон настрою серотонін), чай з ромашкою, мелісою, м'ятою, білий чай.

Раніше дослідження встановило, що гетеросексуальні пари, які сплять разом, мають більш міцний сон, ніж люди, які сплять окремо.

[]
Теги
Схожi
Користь від кориці: боротьба із зайвою вагою та ще п'ять унікальних властивостей
Здоров'я
Користь від кориці: боротьба із зайвою вагою та ще п'ять унікальних властивостей
Колись корицю прирівнювали по цінності до золота: за 1 унцію прянощі давали стільки ж дорогоцінного металу. Часи змінилися, але дивовижні властивості кориці як і раніше актуальні...
Що таке кавовий сон і як він допоможе вам підбадьоритися
Здоров'я
Що таке кавовий сон і як він допоможе вам підбадьоритися
Здається, що кава і сон - речі несумісні. Але вчені з'ясували зворотне...
Центр громадського здоров'я розвіяв популярний міф про вітамін С
Здоров'я
Центр громадського здоров'я розвіяв популярний міф про вітамін С
Зловживання вітаміном С може призвести до дуже неприємних наслідків і навіть до необхідності звернутися до сімейного лікаря...
Какао захищає серце і судини від стресу, - учені
Здоров'я
Какао захищає серце і судини від стресу, - учені
За твердженням англійських дослідників, вживання какао, багатого флаванолами, може захистити людей від серцево-судинних захворювань, викликаних стресом...
Міжнародний день шпинату. Чому його треба відзначати?
Здоров'я
Міжнародний день шпинату. Чому його треба відзначати?
26 березня велнес-світ відзначає День шпинату, поживного супергероя і маст-хева практично в кожній дієті...