Між Єреваном та Стамбулом відновилося авіасполучення. Вперше за три роки

У середу ввечері, 2 лютого, літак авіакомпанії Flyone Armenia здійснив свій перший політ з Єревана до Стамбула, а трохи пізніше турецька Pegasus Airlines полетіла у зворотному напрямку. Відновлення прямих рейсів між Туреччиною та Вірменією стало важливим кроком на шляху до нормалізації, про яку домовилися уряди двох сусідніх держав, які не мають дипломатичних відносин уже 30 років.
З цього дня табло авіарейсів міжнародного аеропорту "Звартноц" у Вірменії поповнилося новим напрямком. Вірменська авіакомпанія Flyone Armenia здійснила свій перший політ у Стамбул. На борту лайнера Airbus A320 загальною місткістю 180 місць було 65 пасажирів. Час польоту – дві години. На початковому етапі авіакомпанія планує здійснювати два рейси на тиждень, а згодом розширити графік до трьох рейсів.
Цим маршруту літатиме і турецька авіакомпанія. Того ж дня з аеропорту "Сабіха Гегчен" у зворотному напрямку Стамбул-Єреван о 23:35 вилетів літак авіакомпанії Pegasus Airlines.
Раніше рейси за цим маршрутом виконувала турецька авіакомпанія Atlas Global, проте у 2019 році вона збанкрутувала і польоти припинилися. З тих пір у цих напрямках не було ні регулярних, ні чартерних рейсів.
Відновлення прямих рейсів стало можливим завдяки зусиллям влади Туреччини та Вірменії на шляху нормалізації відносин. Хоча багато експертів вважають, що на сьогодні ці рейси не користуватимуться великим попитом. Серед причин називають пандемію коронавірусу, непопулярність Вірменії для турецьких пасажирів, а також те, що у вірменському суспільстві посилилося негативне ставлення до Туреччини, яка підтримала Баку у карабахській війні 2020 року, що завершилася поразкою вірменської сторони.
44-денна війна завершилася підписанням угоди, в якій Єреван і Баку серед іншого домовилися про розблокування всіх транспортних комунікацій. У цьому контексті на контакти пішли і Єреван і Анкара, яка у 1993 році в односторонньому порядку закрила наземний кордон з Вірменією на знак підтримки свого союзника Азербайджану в розпал першої карабахської війни, що завершилася перемогою вірменської сторони.
У грудні минулого року Вірменія та Туреччина заявили про намір вжити заходів для нормалізації відносин. Сторони призначили спецемісарів, а за місяць вони провели перші консультації. Спецпредставники Сердар Килич та Рубен Рубінян домовилися продовжити переговори для нормалізації стосунків без попередніх умов. Наприкінці січня глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу запросив на дипломатичний форум в Анталії голову МЗС Вірменії та спецемісара Рубена Рубіняна. За словами турецького дипломата, Єреван підтвердив можливість участі своїх представників.
2 лютого глава МЗС Вірменії Арарат Мірзоян у ході спільної прес-конференції з австрійським колегою заявив, що з цього питання поки що не прийнято рішення, але, коментуючи можливу участь Вірменії, він заявив:
«Я не тільки не бачу в цьому проблеми, але думаю, що навіть якщо пов'язати цей візит із діалогом Вірменія-Туреччина, то немає нічого, окрім позитивних нюансів».
24 січня під час пресконференції прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що не може «передбачити, чи можлива нормалізація відносин із Туреччиною цього року чи ні», оскільки це залежить не лише від Єревана. При цьому він додав, що буде логічно досягти такого результату, зокрема «щодо встановлення дипломатичних відносин та відкриття кордонів». Він наголосив, що відмова сторін від попередніх умов «розряджає» атмосферу в цьому процесі.
Нагадаємо, у 2009 році спроба нормалізації відносин при підписанні «Цюріхських протоколів» провалилася саме через попередні умови: Анкара вимагала від вірменської сторони вивести війська із зони нагірно-карабахського конфлікту та відмовитися від зусиль, спрямованих на міжнародне визнання геноциду вірмен у Туреччині 1915 року .
Не виключено, що в нових спробах нормалізації відносин каменем спотикання може, як і раніше, стати не тільки питання геноциду, а й нагірно-карабахський конфлікт, за яким досі немає мирної угоди. Проте перший раунд консультацій обидві сторони вже назвали конструктивним.