Місія МАГАТЕ залишається на Запорізькій АЕС: перші підсумки, заяви, розчарування

Місія МАГАТЕ залишається на Запорізькій АЕС: перші підсумки, заяви, розчарування

Частина експертів місії Міжнародного агентства з атомної енергії продовжує роботу на Запорізькій АЕС до кінця цього тижня. Побувавши 1 вересня на захопленій російськими окупантами українській станції, глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що агентство «встановлює постійну присутність» на АЕС. Він повідомив, що «фізичну цілісність електростанції було порушено кілька разів». Президент України заявив, що чекає від МАГАТЕ заклику «демілітаризувати» АЕС.

1 вересня директор МАГАТЕ побував на українській Запорізькій АЕС, яку ще в березні було захоплено армією рф. Рафаель Гроссі особисто очолив місію інспекторів агентства, які мають на місці оцінити ситуацію на найбільшій атомній станції Європи, яка опинилась у зоні воєнних дій. Україна і рф звинувачують один одного у безперервних обстрілах у районі Запорізької АЕС.

Гросі та частина співробітників місії залишили станцію того ж дня, у четвер, після кількох годин роботи на місці. Після від'їзду голова МАГАТЕ у розмові з журналістами повідомив:

"Фізичну цілісність Запорізької АЕС було порушено кілька разів, Випадково чи навмисно — ми не маємо деталей, щоб про це стверджувати. Але це реальність, яку ми маємо визнати. І так не повинно тривати далі. З якого боку ви не були, яку б позицію не займали, що б ви не думали про цю війну, цього не повинно відбуватися".

Гроссі повідомив, що оглянув енергоблоки, аварійні системи, дизельні генератори, а також побував у диспетчерських «кілька блоків». За його словами, для першого огляду місія МАГАТЕ обрала три-чотири ключові зони, які експерти оглянули особисто.

Глава МАГАТЕ повідомив, що частина інспекторів залишається на Запорізькій АЕС «до неділі чи понеділка» (4 або 5 вересня) для продовження роботи зі збирання технічної інформації.

У бесіді з пресою Гроссі наголосив, що МАГАТЕ не залишає Запорізьку АЕС:

«Ми нікуди не йдемо, МАГАТЕ тепер тут, на станції… ми готуємося до постійної присутності тут».

Після завершення візиту глава МАГАТЕ записав відеозаяву, в якій наголосив:

«Звичайно, тут ще багато потрібно зробити, моя команда залишається, і, що найголовніше, ми організуємо постійну присутність тут МАГАТЕ».

За повідомленнями ЗМІ, після від'їзду Рафаеля Гроссі на Запорізькій АЕС продовжили роботу шестеро інспекторів місії МАГАТЕ з 13, які прибули на станцію 1 вересня.

Два співробітники МАГАТЕ залишаться на Запорізькій АЕС на постійній основі, повідомив російський постійний представник при міжнародних організаціях у Відні Михайло Ульянов.

Увечері 1 вересня у своєму щоденному відеозверненні президент України Володимир Зеленський знову зажадав «демілітаризації» території Запорізької АЕС і повного відходу звідти російської армії.

"Головне, що має статися – це демілітаризація території станції. Саме це мета українських та міжнародних зусиль. І погано, що ми поки що не почули відповідних закликів від МАГАТЕ. Хоча й говорили про це з паном Гроссі на нашій зустрічі у Києві. Це був ключовий – ключовий – пункт безпеки наших домовленостей. Це говорилося ясно: демілітаризація та повний контроль українських атомників", — сказав Зеленський.

Він також заявив, що незважаючи на домовленості з Рафаелем Гроссі, місія МАГАТЕ потрапила на Запорізьку АЕС без західних та українських журналістів, яких не пропустили російські військові:

"Коли ми бачилися з паном Гроссі та членами місії у Києві, ми домовилися про те, що місію обов'язково супроводжуватимуть журналісти з українських та міжнародних ЗМІ. Незалежні журналісти, щоб світ бачив правду. Бачив, що справді відбувається. На жаль, цього не було зроблено. Хоч і було обіцяно. На жаль, окупанти не пустили журналістів, але організували масовку своїх пропагандистів. На жаль, представники МАГАТЕ не захистили представників незалежних ЗМІ. Сподіваємося, що місія все ж таки зробить об'єктивні висновки із ситуації на станції".

«Енергоатом» у спеціальній заяві, опублікованій вранці 2 вересня, звинуватив російську сторону у спотворенні фактів щодо реального стану справ на ЗАЕС. У компанії, слідом за президентом Зеленським, заявили, що на станцію не пустили незалежних журналістів.

В «Енергоатомі» також наголосили: «Військові вантажівки, які, порушуючи всі вимоги пожежної безпеки, перебувають у машинних залах енергоблоків» експертам МАГАТЕ «представили як техніку військ хімічного захисту».

Росіяни також «не пустили місію до кризового центру ЗАЕС, де зараз перебувають російські військові, яких не повинні бачити представники МАГАТЕ». У заяві також йдеться, що під час інспекції росіяни «допустили лише оперативний персонал та суттєво обмежили перебування людей на маршрутах руху членів делегації МАГАТЕ».

Український міністр енергетики Герман Галущенко в етері національного телемарафону «Єдині новини» повідомив, що очікує від місії МАГАТЕ заяви про неприпустимість розміщення військових та озброєнь на території ЗАЕС.

«Місія МАГАТЕ має заявити про те, що наявність військових, наявність озброєнь на станції справді є загрозою ядерній безпеці. Це очевидно», - наголосив Галущенко.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
«Укрпошта» знизила на 75% тарифи на відправлення EMS з Польщі до України 
Україна
«Укрпошта» знизила на 75% тарифи на відправлення EMS з Польщі до України 
EMS (Express Mail Service) — сервіс прискореної міжнародної доставки. EMS доставляють виключно авіашляхом і обробляють пріоритетним порядком ...
Через війну майже 20% українців втратили контакт із близькими - «Рейтинг»
Україна
Через війну майже 20% українців втратили контакт із близькими - «Рейтинг»
47% опитаних зазначили, що мають близьких родичів, які служать в лавах ЗСУ і перебувають на війні...
ЗСУ всього за п'ять днів звільнили понад тисячу квадратних кілометрів Херсонщини
Україна
ЗСУ всього за п'ять днів звільнили понад тисячу квадратних кілометрів Херсонщини
Карта, наведена нижче, показує масштаб воєнних дій в Україні, а також фіксує збитки, які завдала російська армія нашій країні...
The Wall Street Journal: Танки, гаубиці та боєприпаси, залишені російськими військами, тепер використовуються проти окупантів
Україна
The Wall Street Journal: Танки, гаубиці та боєприпаси, залишені російськими військами, тепер використовуються проти окупантів
За словами військових експертів, стрімкий прорив ЗСУ у Харківській області призвів до того, що до рук українських військових потрапили сотні одиниць російської бронетехніки...
Сьогодні вночі окупанти двічі атакували Київщину: вибухи прогреміли у Білій Церкві
Україна
Сьогодні вночі окупанти двічі атакували Київщину: вибухи прогреміли у Білій Церкві
Очільник поліції Київської області повідомив про обстріл росіянами Білої Церкви за допомогою іранських дронів...