Міхеїл Саакашвілі у Грузії: мотиви і версії повернення експрезидента

Міхеїл Саакашвілі у Грузії: мотиви і версії повернення експрезидента

Експрезидент Міхеїл Саакашвілі прибув до Грузії для того, щоб зробити державний переворот. Так вважає прем'єр-міністр країни Іраклій Гарібашвілі, який 6 жовтня опублікував відкритий лист у зв'язку з поверненням Саакашвілі на батьківщину. Про це докладно від Голосу Америки.

Прем'єр перерахував кілька версій, які, за його словами, обговорюються громадськістю - що рішення Саакашвілі "сісти в тюрму" мало на меті надихнути його прихильників боротися за зміни, а також що експрезидент прорахувався через його нібито наркозалежність. Однак найбільш реалістичний, на думку Гарібашвілі, сценарій - це те, що експрезидент мав намір повалити уряд. Завдяки тому, що в Грузії добре працюють державні інститути, Саакашвілі і його соратникам не вдалася реалізувати свій задум, вважає прем'єр-міністр.

«Вони думали, що легко зможуть здійснити задумане. Однак навіть у цьому випадку вони стали жертвами власної брехні. Протягом багатьох років «Єдиний національний рух» і його пропагандистські партійні телеканали намагалися створити хибне уявлення про «розвалену державу», і явно самі повірили у цю брехню. Фактично, замість «розваленої держави» Саакашвілі зустрів у Грузії добре організовану державну систему. Цим пояснюється радикальна зміна психічного стану Саакашвілі до і після ув'язнення - в тюрму він увійшов з посмішкою, а тепер його не турбує нічого, крім того, щоб як-небудь вийти з в'язниці », - йдеться у листі прем'єра-міністра Грузії.

Нагадаємо, що Міхеїл Саакашвілі, якого було оголошено владою в розшук, таємно прибув до Грузії 29 вересня і був заарештований 1 жовтня. Як заявляють його соратники, він приїхав до Грузії поромом Одеса-Поті, а потім на трейлері його перевезли до Батумі. Пізніше експрезидент за допомогою декількох осіб поїхав у Тбілісі, де його затримали і перевели до в'язниці. Саакашвілі заперечує власну провину, вважаючи себе політв'язнем і «в'язнем Путіна» і шостий день голодує. Партія Саакашвілі «Єдиний національний рух» заявила, що планує проведення масштабних акцій з вимогою звільнення експрезидента і проведення дострокових виборів.

Адвокати Саакашвілі спростували твердження Гарібашвілі, назвавши їх плітками з метою ввести громадян в оману. Вони також сказали, що експрезидент «стійкий духом і бадьорий» і готовий зробити наркотест, щоб розсіяти неправдиві звинувачення про його нібито наркозалежність.

Адвокати при цьому повідомили, що Саакашвілі заборонили користуватися телефоном і що у нього до цих пір немає в камері телевізора.

В опозиції розкритикували лист прем'єр-міністра, назвавши останнього «негідним пліткарем», який поширює неправдиву інформацію у спробі «маргіналізувати опонента».

На думку опозиціонерів, своїми «ганебними заявами» на адресу ув'язненого Саакашвілі перед другим туром місцевих виборів, що відбудеться 30 жовтня, Гарібашвілі намагається посіяти сумніви серед тим сегментом виборців, які ще не визначилися з вибором, і які схиляються до підтримки опозиційних кандидатів.

Керівник Центру вивчення питань безпеки і міжнародних відносин Ніка Читадзе сказав в коментарі «Голосу Америки», що є кілька версій щодо мотивації Саакашвілі. Можливо експрезидент, який очолює виконавчий комітет Національної ради реформ в Україні, прийняв рішення повернутися на батьківщину, щоб надихнути своїх виборців, які об'єднані у більшій мірі навколо самої особистості політика.

У той же час експерт не виключає, що експрезидент своїм приїздом до Грузії хотів мобілізувати свій електорат і вказує на те, що на парламентських виборах 2020 року, партія Саакашвілі набрала 27% підтримки, а на місцевих виборах 2021 року - 30%.

При цьому Ніка Читадзе вважає, що Саакашвілі все ж очікував більшої активності своїх прихильників і, ймовірно, прорахувався. Політолог каже, що сьогоднішня ситуація в Грузії відрізняється від 2003 року, коли в Грузії сталася «Революція троянд», і партія Саакашвілі змінила партію експрезидента Едуарда Шеварднадзе. У правлячої «Грузинської мрії» є підтримка населення, тоді як у 2003 році, у команди Шеварднадзе була повна її відсутність, причому також серед поліції та військових.

Хоча він все ж сумнівається в тому, що екс-президент проведе весь присуджений йому термін, тобто шість років, у в'язниці.

«Швидше за все, йому доведеться провести у в'язниці певний час, можливо правляча сила спробує використовувати його для політичного торгу і так далі, але швидше за все, в кінці кінців, його, як громадянина України, передадуть Києву», - резюмував експерт.

Український Дощ писав раніше, що Міхеїл Саакашвілі, нещодавно заарештований у Грузії і доправлений у в'язницю, написав відкритого листа президенту України Володимиру Зеленському, в якому висловив подяку за обіцянку посприяти його звільненню.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Медведєв заявив, що Захід «проковтне» використання росією будь-якої зброї в Україні
Політика
Медведєв заявив, що Захід «проковтне» використання росією будь-якої зброї в Україні
Медведєв попередив, що росія може застосувати ядерну зброю за загрози своєму існуванню...
Зеленський виключив можливість будь-яких переговорів з росією після референдумів
Політика
Зеленський виключив можливість будь-яких переговорів з росією після референдумів
За словами глави держави, російський диктатор владімір путін «дуже добре про це знає», і те, що відбувається, є «дуже небезпечним сигналом»...
Олена Зеленська відвідала Меморіал 9/11 та Український музей у Нью-Йорку
Політика
Олена Зеленська відвідала Меморіал 9/11 та Український музей у Нью-Йорку
В Українському музеї у Нью-Йорку перша леді взяла участь у дискусії «Збереження української культури під час війни» ...
Для підняття прапору України у звільнений від росіян Ізюм приїхав президент Зеленський
Політика
Для підняття прапору України у звільнений від росіян Ізюм приїхав президент Зеленський
Місто Ізюм у Харківській області, що було окуповане з 2 квітня 2022 року російськими військами, було звільнено ЗСУ 10 вересня. У ньому немає електрики, води та газу...
Урсула фон дер Ляєн приїде до Києва переговорити з Зеленським щодо подальшого зближення України і ЄС
Політика
Урсула фон дер Ляєн приїде до Києва переговорити з Зеленським щодо подальшого зближення України і ЄС
Президентка Єврокомісії наголосила, що хоче суттєво розширити взаємовигідну торгівлю ЄС і України...