Міхеїл Саакашвілі у Грузії: мотиви і версії повернення експрезидента

Міхеїл Саакашвілі у Грузії: мотиви і версії повернення експрезидента

Експрезидент Міхеїл Саакашвілі прибув до Грузії для того, щоб зробити державний переворот. Так вважає прем'єр-міністр країни Іраклій Гарібашвілі, який 6 жовтня опублікував відкритий лист у зв'язку з поверненням Саакашвілі на батьківщину. Про це докладно від Голосу Америки.

Прем'єр перерахував кілька версій, які, за його словами, обговорюються громадськістю - що рішення Саакашвілі "сісти в тюрму" мало на меті надихнути його прихильників боротися за зміни, а також що експрезидент прорахувався через його нібито наркозалежність. Однак найбільш реалістичний, на думку Гарібашвілі, сценарій - це те, що експрезидент мав намір повалити уряд. Завдяки тому, що в Грузії добре працюють державні інститути, Саакашвілі і його соратникам не вдалася реалізувати свій задум, вважає прем'єр-міністр.

«Вони думали, що легко зможуть здійснити задумане. Однак навіть у цьому випадку вони стали жертвами власної брехні. Протягом багатьох років «Єдиний національний рух» і його пропагандистські партійні телеканали намагалися створити хибне уявлення про «розвалену державу», і явно самі повірили у цю брехню. Фактично, замість «розваленої держави» Саакашвілі зустрів у Грузії добре організовану державну систему. Цим пояснюється радикальна зміна психічного стану Саакашвілі до і після ув'язнення - в тюрму він увійшов з посмішкою, а тепер його не турбує нічого, крім того, щоб як-небудь вийти з в'язниці », - йдеться у листі прем'єра-міністра Грузії.

Нагадаємо, що Міхеїл Саакашвілі, якого було оголошено владою в розшук, таємно прибув до Грузії 29 вересня і був заарештований 1 жовтня. Як заявляють його соратники, він приїхав до Грузії поромом Одеса-Поті, а потім на трейлері його перевезли до Батумі. Пізніше експрезидент за допомогою декількох осіб поїхав у Тбілісі, де його затримали і перевели до в'язниці. Саакашвілі заперечує власну провину, вважаючи себе політв'язнем і «в'язнем Путіна» і шостий день голодує. Партія Саакашвілі «Єдиний національний рух» заявила, що планує проведення масштабних акцій з вимогою звільнення експрезидента і проведення дострокових виборів.

Адвокати Саакашвілі спростували твердження Гарібашвілі, назвавши їх плітками з метою ввести громадян в оману. Вони також сказали, що експрезидент «стійкий духом і бадьорий» і готовий зробити наркотест, щоб розсіяти неправдиві звинувачення про його нібито наркозалежність.

Адвокати при цьому повідомили, що Саакашвілі заборонили користуватися телефоном і що у нього до цих пір немає в камері телевізора.

В опозиції розкритикували лист прем'єр-міністра, назвавши останнього «негідним пліткарем», який поширює неправдиву інформацію у спробі «маргіналізувати опонента».

На думку опозиціонерів, своїми «ганебними заявами» на адресу ув'язненого Саакашвілі перед другим туром місцевих виборів, що відбудеться 30 жовтня, Гарібашвілі намагається посіяти сумніви серед тим сегментом виборців, які ще не визначилися з вибором, і які схиляються до підтримки опозиційних кандидатів.

Керівник Центру вивчення питань безпеки і міжнародних відносин Ніка Читадзе сказав в коментарі «Голосу Америки», що є кілька версій щодо мотивації Саакашвілі. Можливо експрезидент, який очолює виконавчий комітет Національної ради реформ в Україні, прийняв рішення повернутися на батьківщину, щоб надихнути своїх виборців, які об'єднані у більшій мірі навколо самої особистості політика.

У той же час експерт не виключає, що експрезидент своїм приїздом до Грузії хотів мобілізувати свій електорат і вказує на те, що на парламентських виборах 2020 року, партія Саакашвілі набрала 27% підтримки, а на місцевих виборах 2021 року - 30%.

При цьому Ніка Читадзе вважає, що Саакашвілі все ж очікував більшої активності своїх прихильників і, ймовірно, прорахувався. Політолог каже, що сьогоднішня ситуація в Грузії відрізняється від 2003 року, коли в Грузії сталася «Революція троянд», і партія Саакашвілі змінила партію експрезидента Едуарда Шеварднадзе. У правлячої «Грузинської мрії» є підтримка населення, тоді як у 2003 році, у команди Шеварднадзе була повна її відсутність, причому також серед поліції та військових.

Хоча він все ж сумнівається в тому, що екс-президент проведе весь присуджений йому термін, тобто шість років, у в'язниці.

«Швидше за все, йому доведеться провести у в'язниці певний час, можливо правляча сила спробує використовувати його для політичного торгу і так далі, але швидше за все, в кінці кінців, його, як громадянина України, передадуть Києву», - резюмував експерт.

Український Дощ писав раніше, що Міхеїл Саакашвілі, нещодавно заарештований у Грузії і доправлений у в'язницю, написав відкритого листа президенту України Володимиру Зеленському, в якому висловив подяку за обіцянку посприяти його звільненню.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Похорон Леоніда Кравчука призначений на вівторок 17 травня: довго транспортували тіло політика
Політика
Похорон Леоніда Кравчука призначений на вівторок 17 травня: довго транспортували тіло політика
Через війну доправити тіло першого президента з Німеччини до України літаком було неможливо. Родина була змушена організовувати транспортування наземним транспортом...
Стратегічна поразка росії у війні з Україною очевидна вже всім у світі - Зеленський (відео)
Політика
Стратегічна поразка росії у війні з Україною очевидна вже всім у світі - Зеленський (відео)
Зеленський підкреслив, що в росії поки немає сміливості це визнати, адже вони боягузи...
Російський дипломат заявив, що рф більше не бачить різниці між вступом України до ЄС та НАТО
Політика
Російський дипломат заявив, що рф більше не бачить різниці між вступом України до ЄС та НАТО
Заступник постпреду росії в ООН Дмитро Полянський заявив, що не бачить зараз жодних дипломатичних можливостей для вирішення конфлікту...
Зеленський відповів на запитання французьких студентів про війну в Європі
Політика
Зеленський відповів на запитання французьких студентів про війну в Європі
Глава держави надав перевагу живому діалогу перед формальним спілкуванням  і сам почав з запитань...
Пішла епоха: помер перший президент України Леонід Кравчук
Політика
Пішла епоха: помер перший президент України Леонід Кравчук
10 травня, після тривалої хвороби, на 89-му році життя помер перший президент незалежної України Леонід Кравчук...