«Ми зламали хребет однієї з найсильніших армій світу», - Володимир Зеленський

 «Ми зламали хребет однієї з найсильніших армій світу», - Володимир Зеленський

Президентське подружжя Володимир та Олена Зеленські дали інтерв'ю вітчизняним ЗМІ. Розмова була присвячена третім роковинам інавгурації президента України. З інтерв'ю стало зрозуміло, що саме Зеленський готовий вважати перемогою України у війні з російським агресором, наскільки результат мирних переговорів з росією залежить від подальшої долі захисників «Азовсталі» і чи взагалі можливо повернути Крим та Донбас...

"Перемога буде дуже важкою"

У дебюті інтерв'ю Зеленський натякнув, що не виключає входження України до військового альянсу:

«На цій війні триває боротьба не лише за всю нашу землю, а й за наше місце у світі... І це потім виявиться в Євросоюзі, чи в тих чи інших оборонних союзах, чи в альянсах, чи серед гарантів безпеки».

Зеленський сказав, що хоч і «переконаний, що буде перемога» і живе з цією переконаністю «з першого дня», але..."війна така важка і перемога буде дуже важкою".

«Вона буде кривавою, вона точно буде у бою, але кінцівка точно буде у дипломатії... Тому що є такі речі, які, окрім як за столом переговорів, ми (ніяк) не зможемо завершити. Тому що ми хочемо повернути усе. А росія хоче все не віддати. Іншими словами, нічого не віддати», — пояснив глава держави.

Зеленський, як і раніше, готовий зустрітися з Путіним

На запитання, чи вірить Зеленський у те, що зустріч із путіним «може закінчити війну», президент України відповів:

«Я думаю, залежно від моменту, коли ми зустрічатимемося. Ціль змінюється... З самого початку, якби ми зустрілися, ми розуміємо, в якому становищі була Україна... Якщо ми зустрінемося через два місяці, ми не знаємо, в якому стані все буде... Від нас багато речей залежить. Але багато речей залежить від Росії», - наголосив Зеленський.

"У нас є бажання і є свої цілі. Ми хочемо повернення територій та хочемо закінчити цю війну... Але як це буде, коли це буде, залежить від часу. Коли буде розмова із путіним? Думаю, що розмова України та росії точно буде. Невідомо, у якому форматі. З посередниками чи без посередників, широким колом чи двостороння розмова на рівні президентів…».

Документ про гарантії безпеки України готується. Але Росії там не буде

Зеленський розповів, що Україна продовжує переговори із західними партнерами щодо підписання договору про гарантії безпеки України.

«Важливо, щоб (такий документ) був не папірцем.., щоб він нам допоміг у майбутньому – нам, дітям, іншим лідерам країни», – наголосив український президент.

Зеленський розповів, що разом із «колом держав-гарантів, яким ми довіряємо», зараз готується проєкт такого договору:

«Десь щось подобається, щось ні. Ми як українці дуже багато чого хочемо, вони як європейці дуже скептичні. Тому десь у середині ми знайдемо відповідь…».

Але відповідь буде знайдено без участі Москви.

"Сьогодні дійшло до того, що цей договір передбачає коло держав-гарантів без росії... Буча певні речі змінила", - пояснив президент.

І наголосив, що і двосторонній договір з росією також залежить від того, що накоїли чи ще накоять російські військові в Україні:

«Зайдемо ми до Маріуполя, Волновахи... і побачимо п'ять Буч, не дай Боже... Я ж сказав (раніше), що якщо вони знищать людей з „Азовсталі“, жодних переговорів більше ніколи не буде. Сьогодні ми бачимо, що вони знайшли форму, щоб ці люди були живі. Далі буде обмін. Від результату цих процесів теж дуже (багато) залежить…».

Доля захисників Маріуполя

Зеленський розповів, що ті, хто вийшли з заводу «Азовсталь» — «абсолютно героїчні люди», серед яких не лише полк «Азов», а й Нацгвардія, і десант, і прикордонники, і «навіть представники Служби безпеки України», та «дуже велика кількість медиків».

Усі ці два з лишком місяці оборони «Азовсталі» подвиги чинили ще й українські льотчики, які доставляли захисникам «ліки, продукти, воду, забираючи тяжко поранених».

«Дуже велика кількість наших льотчиків загинула, на жаль. Також абсолютно героїчні люди. Які знали, що тяжко, знали, що долетіти майже неможливо... Багато тижнів льотчики гелікоптерів (літали туди), знаючи, що 90% не повертаються… Уявіть собі, що робили ці люди!.. Тому коли ми говоримо про Маріуполь, я хочу, щоб ми говорили про всіх», — сказав Зеленський.

І розповів, що про вихід захисників «Азовсталі» із заводу домовлявся «із Туреччиною, Швейцарією, Ізраїлем… Спочатку — із Францією... коли ми бачили, що військовим шляхом розблокувати неможливо».

«Посередниками, разом із тими країнами, про які я сказав, реально були представники ООН. Ми домовлялися з генеральним секретарем Гутеррішем... І сьогодні вони вивезені... А далі все залежить від того, чи виконають те, що на себе брали ООН, Червоний хрест, російська федерація... Що вони всі (захисники «Азовсталі») будуть у безпеці і чекатимуть на той чи інший формат обміну», — пояснив президент України, пообіцявши: «Забиратимемо їх додому».

Жодна інша країна Європи «не впоралася б» із таким вторгненням

На запитання чи Зеленський розумів до 24 лютого те, що буде повномасштабна війна, він відповів:

«Ми розуміли, що відбувається та чи інша підготовка. Масштаб, обсяг і нахабство того, результат чого ми з вами побачили, ніхто не розумів до кінця».

Проте Україна змогла добре підготуватися, заявив президент, нагадавши, що більшість військових аналітиків прогнозували падіння країни «за 2-3 дні».

«Чи можна було (краще) підготуватися до такої війни? Вважаю, що ми були непогано підготовлені. Вони (противники) не знали про багато речей. І потім вони отримали все це», - наголосив глава держави.

«З точки зору обсягу тих сил, що діяла російська федерація, використовуючи абсолютно все.., я думаю, що на сьогодні з таким обсягом жодна країна Європи не впоралася б», — продовжив він. І розповів, скільки людей жертвують собою зараз заради оборони країни: «На сьогодні те, що ви бачите, це результат роботи 700 тисяч людей, які воюють. 700 тисяч... Щоб захищати таку територію».

"Справедливість це, коли ми заберемо назад усе"

Відповідаючи на запитання «Що для вас перемога?», президент України зазначив, що є проміжний та остаточний успіх. Проміжна перемога — відвоювання всіх територій, які рф окупувала після 24 лютого 2022 року:

«Я вважаю, яким би апетит не був у різних верств нашого суспільства, найважливіше — зберегти життя наших людей. Військових... Не треба бути дуже жадібними зараз. Незважаючи на те, що це не до кінця справедливо... В принципі, щоб зберегти десятки тисяч людей.., — вийти на лінію, що була 24-го числа, я вважаю, що для нашої держави це сьогодні перемога. Все одно все повернемо. Абсолютно. Це вже точно. Ми вже зламали хребет найбільшої, чи однієї з найсильніших армій світу... І психологічно ми це теж зробили...»

Росія не встане на ноги протягом найближчих кількох років, сказав Зеленський. Але не забуваємо, що всі наші військові теж хочуть жити», сказав президент, наголосивши, що задля збереження «десятків тисяч життів» Україна готова зупинитися, відвоювавши те, що вона контролювала «по лінії зіткнення» на Донбасі до початку цієї повномасштабної війни.

«І потім ми перейдемо до другої частини» (до повернення територій так званих «ДНР» та «ЛНР» та Криму)... Я хотів би, щоб розуму ця країна (росія) мала достатньо, щоб другу частину ми проговорили за столом переговорів. На що я сподіваюся. І щоб результатом цих переговорів стала остаточна справедливість… От і все».

«Це війна не проти росії. Війна – з росією за Україну, – додав Зеленський. — Це вже говорить про те, що на нашому боці правда. Ми за своє воюємо. Це дуже сильна позиція. Ти не агресор, який кудись там прийшов... Війну за своє не можна програти».

Олена Зеленська - про ранок 24 лютого

Відповідаючи на запитання, де її застав початок війни, перша леді України відповіла:

«Я пам'ятаю, як прокинулася від дивних звуків за вікном, як майже всі. Темно, майже ніч. Побачила, що Володимира поряд немає. Я пішла до сусідньої кімнати — він уже був одягнений, у костюмі. Без краватки. Я зрозуміла… Я спитала, що відбувається, він сказав тільки: "Почалося". Ну емоції не можна передати. Тому що це і жах, і заціпеніння. Він мені ось це сказав і пішов. У принципі, ми більше (після цього) не можна сказати, щоб бачилися довго. І чесно кажучи, я розумію, наскільки на той час він був як натягнута струна. Ми всі одразу побачили, що в принципі життя змінилося назавжди. І ось тепер я живу тим, коли він мені нарешті скаже: "Все, закінчилося!" (усміхається). "Перемога"».

Олена Зеленська зазначила, що вважає, що буде не першою, кому Зеленський це скаже, бо "він зараз на роботі".

"Але разом із рештою хочу почути це хоча б по телебаченню", - сказала Олена Зеленська.

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
«Кремль нас не залякає»: підсумки саміту Євросоюз – Україна
Політика
«Кремль нас не залякає»: підсумки саміту Євросоюз – Україна
У питанні про військові злочини, скоєні силами країни-агресора в Україні, ЄС повністю підтримує розслідування прокурором Міжнародного кримінального суду...
Резніков може залишити посаду міністра оборони
Політика
Резніков може залишити посаду міністра оборони
За даними джерел українського ЗМІ, міністр оборони України Олексій Резніков може лишити посаду в МОУ та перейти до Міністерства юстиції...
Після офіційної відмови у збройній допомозі Україні, президент Австрії приїхав до Києва та відвідав Бучу
Політика
Після офіційної відмови у збройній допомозі Україні, президент Австрії приїхав до Києва та відвідав Бучу
Президент Австрії Александр Ван дер Беллен 1 лютого, прибув до Києва з офіційним візитом. У нього запланована зустріч з президентом України Володимиром Зеленським.   ...
Угорського посла викликали в МЗС України: антиукраїнська риторика неприпустима
Політика
Угорського посла викликали в МЗС України: антиукраїнська риторика неприпустима
Україна закликає Угорщину припинити «антиукраїнську риторику»...
Cлова Бориса Джонсона про погрози путіна перед війною в Кремлі назвали «брехнею»
Політика
Cлова Бориса Джонсона про погрози путіна перед війною в Кремлі назвали «брехнею»
«Те, що сказав Джонсон, це неправда. Можливо це була несвідома брехня, і фактично він не зрозумів, про що з ним говорив президент путін», — сказав Пєсков...