Швеція: Ми немов беремо участь у експерименті

Швеція: Ми немов беремо участь у експерименті

У той час як більшість країн Європи вводять жорсткі обмеження і закривають кордони, намагаючись зупинити поширення коронавірусу, Швеція демонструє нордичну незворушність. І, схоже, уряд не збирається вводити обмеження - навіть незважаючи на те, що країні пророкують спалах захворювання, який можна порівняти з італійським. Уже зараз смертність від COVID-19 становить 12%, а в Італії на піку епідемії вона дійшла до 13%. Як місцеві жителі сприймають відсутність карантину, чому влада вважає за краще рекомендувати, а не забороняти, і які проблеми шведської політики розкрила пандемія читайте у нашому матеріалі.

Поради замість карантину

Перший випадок зараження COVID-19 у Швеції був зареєстрований 24 січня, наступний - 26 лютого, відтоді нові хворі з’являлися майже щодня, а через 2 тижні кількість перевалила за тисячу. Уряд почав впроваджувати заходи, щоб стримати поширення епідемії. В середині березня Швеція заборонила в'їзд для негромадян Європейської економічної зони і Швейцарії.

Потім країна однією з перших розірвала пряме авіасполучення з Іраном: там було вже кілька десятків тисяч хворих. Потім МЗС попросив шведів не їздити без крайньої потреби в Італію. Незабаром це торкнеться й інших країн світу - але теж на рівні рекомендацій. Після цього в країні заборонили заходи більш ніж для 500 учасників, а з ростом числа хворих і померлих уряд вирішив обмежити збори в одному місці кількістю 50 осіб. Кафе і ресторани досі працюють, дитячі садки і початкові школи - теж, пересування по місту ніяк не обмежено.

Більш того, головний епідеміолог Швеції Андерс Тегнелл повідомив, що ходити на роботу і в школу можна навіть тим, у кого в родині виявили зараженого коронавірусом. Він, звісно, обмовився, що краще залишитися вдома, однак це знову не вийшло за рамки рекомендаційної манери, яку Стокгольм вибрав в темі боротьби з пандемією.

Влада вперто не хоче відмовлятися від “політики рекомендацій”, і не дарма: згідно зі статистикою, 98% населення дійсно кардинально змінило спосіб життя - перейшли на віддалену роботу, намагаються рідше бувати на вулиці, якомога частіше мити руки і не запрошувати гостей.

Вірус не перешкода

Однак поточний стан можна пояснити не тільки національними особливостями шведів, але й їхньою внутрішньою політикою взагалі. Оскільки Конституція Швеції забороняє уряду втручатися в справи адміністративних органів, в тому числі охорони здоров'я. 

Агентство з охорони здоров'я (АОЗ), яке зараз фактично відповідає за боротьбу з епідемією, відноситься до Міністерства охорони здоров'я та соціальних справ. Сторони домовляються про запровадження заходів у сфері охорони здоров'я, проте саме агентство випускає рекомендації - і шведи, в першу чергу, звертають увагу на них. При цьому навіть для того, щоб отримати право перевести старшокласників і студентів на дистанційне навчання, уряд повинен був домовитися з парламентом. У цьому випадку депутати погодилися, але введення більш жорстких заходів викликає труднощі. Щоб накладати будь-які обмеження, шведський кабмін повинен буквально порушити шведську конституцію, яка забороняє вводити надзвичайний стан в мирний час. І, схоже, навіть пандемія COVID-19 для цього недостатня причина.

Намагаючись вирішити проблему і зробити щось більше, ніж новий пакет рекомендацій, депутати надали уряду особливі повноваження, які діють з 18 квітня до 30 червня: він може вводити обмеження без схвалення парламенту. Але і тут виникають складнощі: питання має бути настільки терміновим, що чекати його обговорення в парламенті не можна. В іншому випадку законодавці зможуть скасувати будь-яке рішення міністрів, навіть прийняте в рамках особливих повноважень.

Через це труднощі виникають навіть з введенням комендантської години - відносно м'яким заходом в порівнянні з повним обмеженням пересування. Уряд вважає, що таке втручання буде означати обмеження свобод і прав, які гарантує Конституція.

Порятунок потопаючих

Тим часом Стокгольм намагається врятувати не тільки людей, а й економіку. Уряду вже довелося збільшити витрати на 100 мільярдів крон (9,2 мільярда євро) для допомоги громадянам і бізнесу. Компаніям відтермінували виплату податків, орендодавцям компенсують частину збитків, а малому і середньому бізнесу підвищать позики.

«Уряд думає: нехай люди вмирають»

Втім, не всі шведи довіряють Стокгольму, у політики уряду багато критиків. У Швеції всього 510 ліжок інтенсивної терапії, за рік через них проходить 45,5 тисяч пацієнтів. Якщо число заражень збільшиться, лікарні просто не зможуть прийняти всіх людей. 

«Ми намагаємося сповільнити поширення вірусу, щоб впоратися з новими пацієнтами», - запевняє головний епідеміолог Андерс Тегнелл.

Він зберігає спокійний вигляд, проте всім очевидно, що уряд насправді не хоче допустити обвалу системи охорони здоров'я. У Швеції вже встановлені холодильні контейнери, які можуть вмістити близько тисячі трупів, а в Гетеборзі (на заході країни) відкриті великі польові госпіталі. Але й ці заходи піддаються критиці.

21 квітня група з 22 лікарів, вірусологів і вчених виступила проти бездіяльності влади і опублікувала звернення до уряду із закликом втрутитися в ситуацію.

«Підхід повинен бути радикально іншим: потрібно збільшити соціальну дистанцію, закрити всі школи і ресторани (...). Помістіть на карантин всю сім'ю, якщо один з її членів заражений», - просять вони.

Фахівці вважають, що органи охорони здоров'я вже не справляються, і скоро Швеція зрівняється з Італією за відсотком летальних випадків.

«Боюся, що Швеція вибухне»

Епідеміологічна ситуація в країні дійсно не безхмарна: зареєстровано вже майже 19 тисяч підтверджених випадків зараження на 10 мільйонів населення. 

Якщо говорити про смертність, то в порівнянні з сусідами, справи в Швеції йдуть і того гірше: офіційно зареєстровано 2274 померлих, що в 10 разів більше, ніж в сусідній Норвегії. Летальність в країні зараз становить майже 12%, в той час як у сусідів вона коливається між 2 і 3 %. За смертністю шведи мають всі шанси наздогнати Італію - там вона досягла 13%.

Стокгольм заперечує: проведено всього 75 тисяч тестів, так що рано оплакувати країну і критикувати уряд. Рішення про масове тестування прийняли зовсім недавно, 17 квітня: глава міністерства охорони здоров'я і соціальних справ Лена Халленгрен заявила, що в країні готуються проводити по 50, а то і по 100 тисяч аналізів на тиждень. Уряд розраховує, що після проведення масового тестування відсоток летальності може значно скоротитися.

Однак місцевим жителям уже не до сміху. З телевізорів, радіо, смартфонів і розмов у відкритих кафе чується одне й теж: «Шторм наближається». Поки уряд рятує економіку і відстоює конституцію, громадяни готуються до того, що їхня дитина може принести заразу зі школи.

Це турбує і власницю готелю, шведку Елізабет Хатлі, для якої повне закриття країни дійсно може стати катастрофою - її бізнес просто не виживе. При цьому діти Хатлі вчаться в початковій школі і кожен день ходять на заняття.

«Боюся, що через таку політику Швеція скоро вибухне, - турбується Елізабет. - Таке відчуття, що всі ми беремо участь в експерименті, тільки от ніхто не питав моєї згоди».

Теги
Новини партнерiв
Схожi
Судові пристави наклали арешт на квартиру і рахунки Навального
Світ
Судові пристави наклали арешт на квартиру і рахунки Навального
Через програний позову 20 липня 2020 року Навальний оголосив про закриття свого Фонду боротьби з корупцією, а тепер в нього вимагають гроші...
Герцог і герцогиня Сассекські повинні втратити королівські титули, вважає більшість британської громадськості
Світ
Герцог і герцогиня Сассекські повинні втратити королівські титули, вважає більшість британської громадськості
Більше двох третин британців вважають, що у герцога і герцогині Сассекських слід забрати королівські титули, свідчить нове опитування...
Кім Чен Ин попросив вибачення за вбивство у Жовтому морі
Світ
Кім Чен Ин попросив вибачення за вбивство у Жовтому морі
У Сеулі повідомили про вибачення Кім Чен Ина за вбивство прикордонниками південнокорейського чиновника у Жовтому морі...
Facebook видалив акаунти, пов'язані зі спецслужбами РФ і «фабрикою тролів»
Світ
Facebook видалив акаунти, пов'язані зі спецслужбами РФ і «фабрикою тролів»
Мережі десятків взаємопов'язаних профілів в Facebook і Instagram з Росії писали про протести в Білорусі, політиці в Україні і Туреччині...
У Єлизавети II скоро буде дев'ятий правнук. Принцеса Євгенія невдовзі стане матір'ю
Світ
У Єлизавети II скоро буде дев'ятий правнук. Принцеса Євгенія невдовзі стане матір'ю
Вчора на офіційних сторінках британської королівської сім'ї в соціальних мережах з'явилося довгоочікуване для ЗМІ і шанувальників королівської родини і принцеси Євгенії зокрема повідомлення: вона чекає дитину...