Масові протести в Ірані: арешт зірок екрану, військові проти курдів

Дві відомі іранські актриси з'явилися на публіці з непокритою головою на знак солідарності з протестувальниками проти хіджабів, після чого були заарештовані. Як повідомляє іранське державне інформагентство Ірна, Хенгаме Газіані та Катайон Ріахі - обидві володарки численних нагород - були звинувачені у змові та антиурядових діях, повідомляє ВВС.
Жінок затримали у неділю. Перед арештом Хенгаме Газіані написала у "Твіттері":
"Що б не трапилося, знайте, що, як завжди, я буду на боці народу Ірану. Можливо, це мій останній пост".
Газіані та Ріахі - серед відомих іранських громадських діячів, які висловили підтримку протестувальникам проти клерикального істеблішменту країни.
Капітан збірної Ірану з футболу на чемпіонаті світу в Катарі Ехсан Хайсафі заявив у неділю:
"Доводиться визнати, що ситуація у нас у країні погана і люди нещасні".
Глава Федерації боксу Ірану Хосейн Соорі сказав, що не повернеться додому з турніру в Іспанії через жорстоке придушення протестів у нього на батьківщині.
А на чемпіонаті світу з футболу, що проходить у Катарі, іранські фанати освистали гімн своєї країни перед початком матчу Ірану з Англією. Команда Ірану при цьому стояла на полі з непроникними особами, відмовившись цей гімн співати - це вважається явним знаком підтримки протестів у їх країні.
У минулі вихідні, як повідомляється, влада Ірану направила військових для придушення протестів у районах проживання курдів на північному заході країни - вони вважаються епіцентром демонстрацій, що дедалі розгоряються все більше і більше.
Придушення курдів
Протести в Ірані спалахнули у вересні після смерті 22-річної іранської курдки Махси Аміні, яку ісламська "поліція звичаїв" затримала за носіння хіджабу, що здалося їм надто вільним.
Очевидці її арешту розповідали, що поліцейські завдавали їй ударів палицею та били головою об автомобіль. Через два дні дівчину доправили до лікарні у стані коми із травмою голови, після чого вона померла.
Поліція заперечує, що з нею погано поводилися, заявивши, що Аміні померла від серцевого нападу.
Тисячі іранців вийшли на вулиці, аби вшанувати пам'ять Махси Аміні. Влада відповіла стріляниною та сльозогінним газом
У понеділок іранська влада посилила дії щодо придушення в районах проживання курдів.
Інтернет-користувачі розповсюджують ролики з бронетехнікою та значною кількістю сил безпеки у північно-західному місті Махабад. Користувачі також поділилися відео нічних відключень електроенергії та стрілянини у місті.
Іранська правозахисна організація Hengaw, що базується в Норвегії, повідомляє, що в Махабад вертольотами доставляють військових Корпусу вартових ісламської революції.
Влада Ірану у своїй заяві, зробленій через державні ЗМІ, підтвердила "зміцнення" позицій сил безпеки в курдських районах на північному заході, пояснивши це боротьбою з "терористичними сепаратистськими угрупованнями".
Влада продовжує стверджувати, що Аміні померла через слабке здоров'я, а протести, що після цього розгорілися, влаштовані деякими "ворогами з-за кордону".
У районі міста Махабад проживають в основному суніти (при владі в Ірані знаходяться шиїти). Видатний опозиційний сунітський релігійний діяч Молаві Абдолхамід закликав сили безпеки утриматися від стрілянини по демонстрантах.
"Тривожні новини приходять із курдських районів, особливо з Махабада… Жорсткі придушення та розгони демонстрацій призведуть лише до зростання невдоволення", - написав Абдолхамід у "Твіттері".
Правозахисники повідомляють, що як мінімум чотирьох демонстрантів було вбито на курдських територіях у неділю.
За даними правозахисників, з початку протестів у вересні сили безпеки вбили близько 400 демонстрантів і понад 16 тисяч людей було заарештовано.
П'ятьох демонстрантів іранська влада засудила до страти за звинуваченням у "ворожнечі проти Аллаха".
Революційні суди в Тегерані заявили, що один із неназваних "бунтівників" збив на своїй машині поліцейського, у другого були при собі ніж та пістолет, а третій перекрив рух і влаштував "терор". Ще одного протестувальника засуджено за напад з ножем.
Правозахисники обурені смертними вироками, вважаючи їх наслідком несправедливих судових процесів.
"Протестувальники на етапі допиту не мають доступу до адвокатів, їх піддають фізичним та психічним тортурам, щоб вони обмовляли себе, і виносять вироки на підставі вибитих зізнань", - заявив Махмуд Амірі-Могхаддам, директор іранської правозахисної групи Hengaw.
Український Дощ писав раніше, що ЄС виступив за будівництво транспортних коридорів до Середньої Азії в обхід росії.