Макрон vs Ле Пен: у Франції обирають президента країни

Сьогодні, 24 квітня, у Франції – другий тур виборів президента. У вирішальному турі голосування французи визначать, хто стане главою держави на найближчі п'ять років: Емманюель Макрон чи Марін Ле Пен. У списках виборців – понад 48,7 мільйонів осіб. Час голосування - з 8 години ранку до 20 години, коли ЗМІ оприлюднять попередні результати виборів, надані соціологічними інститутами. Усі подробиці дня виборів – в огляді RFI.
У неділю голосування у Франції виборчі дільниці відкриті з 8 ранку і до 19 години (за середньоєвропейським часом). За винятком великих міст, де вони закриваються на годину пізніше - о восьмій вечора.
Підрахунок бюлетенів на кожній дільниці починається одразу після завершення голосування — у відкритому режимі (у присутності спостерігачів від кандидатів та всіх бажаючих стежити за процесом виборців). Підсумковий протокол передається до МВС, яке публікує загальнонаціональні результати виборів.
Емманюель Макрон пройшов у другий тур, набравши 27,85% голосів. Лідерка ультраправого "Національного об'єднання" Марін Ле Пен - 23,15%. Явка у першому турі виборів президента склала 73,7% виборців.
Попередні підсумки голосування соціологічні інститути починають публікувати одразу після 20 години та закриття останніх дільниць. Це відсотки голосів, які отримує кожен із кандидатів, а також приблизна явка на виборах. Цифри кожного інституту вивчення громадської думки — свої, один з одним повністю вони не збігаються, а також коригуються (трохи змінюються) протягом вечора. Спільним залишається співвідношення результатів, одержуваних кандидатами, та розподіл місць, які вони займають у боротьбі за голоси французів.
Прогноз підсумків ґрунтується на реальних результатах підрахунку голосів на сотнях дільниць, спеціально обраних соціологами. Кожен соціологічний інститут має репрезентативну вибірку з 300 – 400 ділянок. З кожної з цих ділянок співробітники реального часу передають у центр дані про підрахунок бюлетенів. Ці цифри потім піддаються статистичної комп'ютерної обробки (зокрема, з урахуванням історії голосувань на даній ділянці). Як зазначають експерти, на виході виходить «фотографічний знімок» загальнонаціонального голосування, а відхилення попередніх результатів, отриманих соціологами, від підсумкових офіційних результатів досі не перевищувало 0,4 – 0,6 відсотка.
У неділю ввечері починає публікувати офіційні підсумки голосування МВС Франції, яке відповідає за процедурні питання виборів та централізований підрахунок результатів, отриманих із дільниць. Ці дані оновлюються при надходженні інформації з місць. Відомство регулярно повідомляє відсотки голосів, отримані кандидатами після опрацювання певної кількості бюлетенів.
Перші часткові підсумки відображають лише те, як проголосували мешканці невеликих комун. Оскільки політичні уподобання виборців-городян, як вказують соціологи, суттєво відрізняються, підсумковий результат найчастіше прямо протилежний найпершим даним обробки частини бюлетенів.
У ході дня голосування у центрі загальної уваги – явка виборців на дільниці. Проміжні дані про явку опівдні, а також о 17 годині публікує МВС Франції.
У першому турі голосування вона становила 73,7%. Явка була істотно нижчою за звичайну для президентських виборів, на яких в останні майже півстоліття голосують близько 80 відсотків французів.
Другий тур виборів президента Франції в історії
У 2017 році у другому турі президентських виборів Емманюель Макрон здобув перемогу над Марін Ле Пен із майже дворазовим відривом (66,1% проти 33,9%). У минулому французьким президентам перемоги діставалися в набагато більш напруженій боротьбі з незрівнянно меншим відривом від суперників (2002 рік — виняток).
2012 Франсуа Олланд 51,6% - Ніколя Саркозі 48,4%
2007 Ніколя Саркозі 53% — Сеголен Руаяль 47%
2002 Жак Ширак 82,2% - Жан-Марі Ле Пен 17,8%
1995 Жак Ширак 52,7% - Ліонель Жоспен 47,4%
1988 Франсуа Міттеран 54% - Жан Ширак 46%
1985 Франсуа Міттеран 51,8% - Валері Жіскар д'Естен 48,2%
...