Людство викидає майже мільярд тонн їжі на рік - ООН

У спільній доповіді Програми ООН з навколишнього середовища (UNEP) та британської екологічної НКО WRAP, опублікованій 4 березня, говориться, що серед всієї їжі, доступної споживачам у світі, 17% виявляється викинутою, а це майже мільярд тонн продуктів на рік.
Повідомляється, що у 2019 році 931 мільйонів тонн їжі на планеті виявилося викинутою. Це 17% від усіх вироблених продуктів харчування. Дані за 2020 рік будуть доступні лише восени цього року.
Якщо всю викинуту їжу помістити у 40-тонні вантажівки, припарковані встик, то ланцюг вантажівок сім разів обігнув би Землю. При цьому, за даними ООН, близько 690 мільйонів людей на Землі у 2019 голодували. Очікується, що проблема голоду значно посилиться через пандемію COVID-19.
Примітно, що більше 60% продуктових втрат припадають на домогосподарства, 26% - на систему громадського харчування та 13% - на ритейл. Автори доповіді підкреслюють, що раніше недооцінювалися масштаби харчових втрат на «споживчому рівні», тобто вдома. Так, зі 121 кілограма викинутої їжі на людину в рік, 74 кілограми доводяться на домашні відходи.
Харчові відходи раніше розглядалася як проблема в основному багатих країн. Однак у доповіді наголошується, що кількість викинутої їжі вдома в цілому однакова серед людей з високим і низьким доходом, хоча інформації щодо найбідніших країн недостатньо. Дані щодо харчових відходів домогосподарств, що були в розпорядженні авторів доповіді, охоплюють країни, в яких проживають 75% населення планети.
У поняття харчових втрат автори доповіді вкладають всю їжу цілком, в тому числі і її неїстівні частини, наприклад, кістки і шкірку. У деяких країнах з високим рівнем доходів співвідношення становить 50 на 50. Але достовірних даних по інших країнах немає. У UNEP відзначають, що навіть якщо деякі з цих відходів не можуть бути з'їдені людьми, є більш кращі способи управління ними, наприклад, відправка на корм тваринам або в компост.
«Ми так звикли викидати їжу, що забули про її цінність і про те, чого варто харчування зростаючого населення планети нашій природі. Подобається нам це чи ні, але ми у себе вдома - це найзначніша частина проблеми», - каже голова організації WRAP Маркус Говер.
Звіт ООН був підготовлений в рамках підтримки глобальних зусиль зі скорочення вдвічі харчових відходів до 2030 року.
Вважається, що 8-10% світових викидів парникових газів пов'язані з викинутої їжею. Якби нез'їдена їжа була державою, то вона зайняла б третє місце в світі за викидами парникових газів після США і Китаю, зазначає виконавча директорка UNEP Інгер Андерсен.
Вона підкреслює, що викинута їжа ускладнює роботу систем управління відходами, посилює проблеми продовольчої безпеки, втрати біорізноманіття та забруднення. За словами Інгер Андерсон, у скороченні харчових відходів повинні бути задіяні держави, бізнеси, але також і самі споживачі їжі.