Литва домагається збільшення військ США на своїй території

Схвалений конгресом США бюджет на 2021 рік передбачає надання військової допомоги Естонії, Латвії та Литві на суму $168,7 млн. Вперше кошти виділяються в рамках нової «Балтійської ініціативи безпеки». Але прибалти бажають більшого - щоб в регіоні на постійній основі розмістилися війська США. Сейм Литви вже прийняв відповідну резолюцію.
В рамках схваленої Конгресом «Балтійської ініціативи безпеки» Держдеп і Міноборони США розроблять багаторічну стратегію військової допомоги країнам Прибалтики і план витрат на спецоперації, протиповітряну оборону, боєприпаси і обізнаність про ситуацію на морі, усе необхідне для «стримування Росії» в Балтійському регіоні.
Прем'єр-міністр Литви Інгрида Шимон в ході бесіди з послом США у Вільнюсі Робертом Гілкристом заявила, що зростання військових витрат республіки відкриває нові можливості для співпраці з США.
«Литва твердо прихильна направляти два або більше відсотків ВВП країни на безпеку і оборону. Збільшення оборонних витрат також відкриває нові можливості для практичної співпраці з США», - зазначила Шимон.
Вона назвала стратегічне партнерство Вільнюса і Вашингтона одним із пріоритетів свого уряду. Кабінет міністрів буде прагнути зміцнювати його «у всіх без винятку областях», запевнила прем'єрка.
Литва планує до 2030 року збільшити свій військовий бюджет до 2,5% ВВП. А Сейм Литви прийняв резолюцію, що зобов'язує «закріпити стратегічне партнерство з США в оборонній сфері» і домагається постійної присутності збройних сил США у Литві. У документі наголошується, що Литва «була, є і залишиться вірним партнером США - в світі, Європі та регіоні Балтійського моря».
Співпраця з Литвою вигідна і для американського ВПК - Вільнюс активно закуповує зброю. Так, на придбання переносних протитанкових ракетних комплексів Javelin було витрачено понад €20 млн. П'яту частину суми в якості військової допомоги виділили США, решта грошей надійшли з бюджету Литовської Республіки. «З міркувань безпеки» міністерство оборони країни не розкриває кількість придбаних комплексів.
У минулому році Литва підписала договір про придбання чотирьох військових вертольотів Black Hawk за $ 213 млн, частина проєкту фінансується урядом США. Перші гелікоптери надійдуть до Литви у 2024 році.
«Нові вертольоти змінять використовувані раніше литовською армією радянські Мі-8, льотний ресурс яких незабаром закінчиться», - повідомило Міноборони Литви.
Естонія, Латвія і Литва зацікавлені у тому, щоб розміщувати військові об'єкти на своїй території, адже це окрім безпеки ще й допомага економікам цих країн. Інтенсивна військова співпраця з НАТО приносить державам Балтії значне додаткове фінансування. США нададуть країнам Балтії близько $100 млн на придбання великокаліберних озброєнь і ще понад $70 млн - на реалізацію програм по зміцненню збройних сил.