Литва домагається збільшення військ США на своїй території

Литва домагається збільшення військ США на своїй території

Схвалений конгресом США бюджет на 2021 рік передбачає надання військової допомоги Естонії, Латвії та Литві на суму $168,7 млн. Вперше кошти виділяються в рамках нової «Балтійської ініціативи безпеки». Але прибалти бажають більшого - щоб в регіоні на постійній основі розмістилися війська США. Сейм Литви вже прийняв відповідну резолюцію.

 В рамках схваленої Конгресом «Балтійської ініціативи безпеки» Держдеп і Міноборони США розроблять багаторічну стратегію військової допомоги країнам Прибалтики і план витрат на спецоперації, протиповітряну оборону, боєприпаси і обізнаність про ситуацію на морі, усе необхідне для «стримування Росії» в Балтійському регіоні.

Прем'єр-міністр Литви Інгрида Шимон в ході бесіди з послом США у Вільнюсі Робертом Гілкристом заявила, що зростання військових витрат республіки відкриває нові можливості для співпраці з США.

«Литва твердо прихильна направляти два або більше відсотків ВВП країни на безпеку і оборону. Збільшення оборонних витрат також відкриває нові можливості для практичної співпраці з США», - зазначила Шимон.

Вона назвала стратегічне партнерство Вільнюса і Вашингтона одним із пріоритетів свого уряду. Кабінет міністрів буде прагнути зміцнювати його «у всіх без винятку областях», запевнила прем'єрка.

Литва планує до 2030 року збільшити свій військовий бюджет до 2,5% ВВП. А Сейм Литви прийняв резолюцію, що зобов'язує «закріпити стратегічне партнерство з США в оборонній сфері» і домагається постійної присутності збройних сил США у Литві. У документі наголошується, що Литва «була, є і залишиться вірним партнером США - в світі, Європі та регіоні Балтійського моря».

Співпраця з Литвою вигідна і для американського ВПК - Вільнюс активно закуповує зброю. Так, на придбання переносних протитанкових ракетних комплексів Javelin було витрачено понад €20 млн. П'яту частину суми в якості військової допомоги виділили США, решта грошей надійшли з бюджету Литовської Республіки. «З міркувань безпеки» міністерство оборони країни не розкриває кількість придбаних комплексів.

У минулому році Литва підписала договір про придбання чотирьох військових вертольотів Black Hawk за $ 213 млн, частина проєкту фінансується урядом США. Перші гелікоптери надійдуть до Литви у 2024 році.  

«Нові вертольоти змінять використовувані раніше литовською армією радянські Мі-8, льотний ресурс яких незабаром закінчиться», - повідомило Міноборони Литви.

Естонія, Латвія і Литва зацікавлені у тому, щоб розміщувати військові об'єкти на своїй території, адже це окрім безпеки ще й допомага економікам цих країн. Інтенсивна військова співпраця з НАТО приносить державам Балтії значне додаткове фінансування. США нададуть країнам Балтії близько $100 млн на придбання великокаліберних озброєнь і ще понад $70 млн - на реалізацію програм по зміцненню збройних сил. 

Теги
Схожi
Президент Угорщини прищепився китайською вакциною, хоча вибір був між 5 виробниками
Світ
Президент Угорщини прищепився китайською вакциною, хоча вибір був між 5 виробниками
«Давайте довіряти нашим лікарям, нашій системі охорони здоров'я», - сказав Янош Адер, додавши, що він сподівається, що «епідемія скоро залишиться позаду»...
У Судані літак повернули в аеропорт через появу кота у кабіні пілотів
Світ
У Судані літак повернули в аеропорт через появу кота у кабіні пілотів
Пілоти літака, який прямував рейсом зі столиці Судану Хартум до катарської столиці Дохи, були здивовані, коли через півгодини після вильоту виявили у своїй кабіні кота...
Український борщ посів третє  місце у топ-20 найкращих супів світу
Світ
Український борщ посів третє місце у топ-20 найкращих супів світу
Український борщ потрапив до рейтингу кращих супів світу за версією американського телеканалу CNN Travel....
Тихановська передрікає, що навесні Лукашенко піде з посади
Світ
Тихановська передрікає, що навесні Лукашенко піде з посади
На думку Тихановської, до відставки Лукашенка неминуче призведе зростаючий тиск на його режим з боку ЄС і США...
74-річний Трамп сказав, що нової партії не буде і що його політична кар'єра ще не закінчена
Світ
74-річний Трамп сказав, що нової партії не буде і що його політична кар'єра ще не закінчена
«Ми всі знали, що адміністрація Байдена буде поганою, але ніхто навіть не уявляв, наскільки», - сказав двічі підданий імпічменту республіканець...