[]

Купівля квартир за новими правилами

Купівля квартир за новими правилами

Парламентарії продовжують розглядати законопроєкт №3618 Про ріелторську діяльність, каже директор агентства нерухомості Брок-ріелті Дмитро Корчев. Наприклад, 2 вересня обговорювати документ буде Комітет з питань антикорупційної політики Верховної Ради.

Парламентарії можуть розглянути законопроєкт до кінця цього року. Якщо це станеться, наступного року правила, за якими нерухомість почнуть купувати і продавати, зміняться.

Чим займаються ріелтори?

Діяльність ріелторів тепер нічим не регламентована. У цій сфері працює багато «випадкових людей», які розміщують інформацію в інтернеті або проводять екскурсії для покупців за 3-5% від вартості житла. Якщо мова йде про оренду квартири, то заплатити потрібно 50% від розміру орендної плати за місяць. З огляду на, що зняти квартиру в Києві дешевше 6 тис грн за місяць складно, то тільки за послуги фахівця доведеться викласти не менше 3 тис грн.

Хороших спеціалістів, які дійсно надають якісні послуги – консультації по цінах, допомогу при проведенні переговорів з потенційним клієнтом і повне супроводження угоди, мало, говорить керуючий партнер консалтингової компанії SV Development Сергій Степенко. Таких експертів, як правило, шукають по знайомству. Основна ж маса фахівців не несуть ніякої відповідальності за угоду, і якщо виникнуть проблеми, наприклад, у орендаря або покупця квартири – їм доведеться вирішувати їх самостійно. Повернути комісійні неможливо. Дані ріелтора не фігурують ні в договорі купівлі-продажу квартири, ні в угоді на оренду квартири.

Скільки зараз ріелторів працює в Україні – невідомо. Самі ріелтори вважають, що посередницькі послуги пропонує близько 80 тис. людей. За даними Міністерства юстиції, щорічно в Україні укладають близько 700 тис. угод на ринку купівлі-продажу житла. Більшу частину з них супроводжують фахівці з нерухомості. Останніми роками популярністю користуються сервіси за прикладом закритих груп в соціальних мережах, які дозволяють здійснювати операції між продавцем і покупцем без посередників.

Як буде виглядати процедура купівлі-продажу квартири?

Без допомоги брокера не обійтися. Продати квартиру можна буде тільки після того, як брокер внесе інформацію в Єдину інформаційну базу даних і складе інформаційний паспорт об’єкта нерухомості. Під час укладання угоди купівлі-продажу нотаріус зобов’язаний буде перевірити, чи є інформація про квартиру в інформаційній базі. Розміщувати рекламу житла теж зможе виключно брокер.

Як працюватимуть брокери?

Якщо законопроєкт приймуть, то «випадкових людей» в професії стане набагато менше. Контролювати роботу ріелторів буде Фонд держмайна. Фахівців з нерухомості розділять на дві категорії: «брокер» і «агент з нерухомості», тобто фахівець з нерухомості.

Працювати з клієнтами і надавати їм свої послуги зможуть тільки ті агентства нерухомості, в штаті яких є хоча б один брокер з нерухомості. Стати брокером не так і просто. Для цього необхідно не менше трьох років попрацювати агентом з нерухомості, потім здати кваліфікаційний тест і після цього отримати сертифікат. Підготовкою фахівців займеться Національна федерація в сфері ріелторської діяльності, яка ще не створена.

Федерація буде вносити дані брокерів до спеціального реєстру. Фонд Держмайна зможе анулювати дозвільні документи, якщо таке рішення прийме Національна федерація. Вона буде контролювати діяльність брокерів з нерухомості. Але і це не все. Кожні три роки брокеру потрібно буде підтверджувати свою кваліфікацію, здаючи іспити. Реєстру і вимог до ріелторів поки немає – вони з’являться після затвердження законопроєкту. Але вже відомо, що нові правила вступлять в силу через рік після прийняття закону.

Які передбачені штрафи?

У законопроєкті передбачені штрафи для тих, хто буде консультувати покупців, продавців та орендарів «без корочки». Штраф становитиме від 8,5 тис до 17 тис грн плюс кошти, отримані під час здійснення правопорушення. Якщо порушення буде вчинене повторно за рік, то заплатити доведеться від 17 тис до 34 тис грн плюс конфіскація винагороди.

Ті, хто розмістить рекламне оголошення від «нелегального ріелтора», теж понесуть відповідальність. На користь Національної федерації фахівців в сфері ріелторської діяльності доведеться заплатити штраф в 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, яка з 1 вересня 2020 року становить 5 тис грн на місяць.

Що думають про законопроєкт брокери?

Ріелтори – проти нововведень. Вони вже кілька разів виходили на акції протесту і, судячи з усього, не мають наміру здаватися. Їх головна претензія полягає в тому, що потрапити в реєстр буде непросто, як і скласти іспити. Мовляв, в законопроєкті ніяк не прописані процедури складання іспитів і вимоги до ріелторів.

Брокери просять надати їм більше повноважень. Наприклад, після підписання договору про надання послуг покупцям, вони хочуть робити запити до держорганів і перевіряти всю інформацію про власників, а також дізнатися історію квартири. У деяких випадках один із співвласників житла може, наприклад, стояти на психіатричному обліку і бути недієздатним. На підставі тільки цього факту, який неможливо перевірити, можна розірвати договір купівлі-продажу житла.

Дмитро Корчев каже, що ніяких додаткових законопроєктів, які б регулювати їх роботу, не потрібно. Ринок прекрасно працює і без них. «Можливо, доцільно було б ввести саморегулюючі організації, які б самі контролювали роботу брокерів. Це було б найкращим варіантом для ринку нерухомості », – вважає він. Але законодавці налаштовані серйозно змінити правила гри на ринку житла.

Джерело

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Псувати бюлетені з «опитуванням Зеленського» забороняється — МВС
Право
Псувати бюлетені з «опитуванням Зеленського» забороняється — МВС
Псування бюлетенів з опитуванням, яке ініціював на день виборів президент Володимир Зеленський, можна розцінювати як адміністративне правопорушення...
Після одужання від COVID-19 можна залишатися на лікарняному до 30 днів, - МОЗ
Право
Після одужання від COVID-19 можна залишатися на лікарняному до 30 днів, - МОЗ
Голубовська заявила, що через «постковідний синдром» на лікарняному можна залишатися до місяця...
Нацбанк застерігає: пенсіонерів дурять новими шахрайськими схемами
Право
Нацбанк застерігає: пенсіонерів дурять новими шахрайськими схемами
В Україні поширилася схема обману, орієнтована переважно на людей похилого віку...
На Зеленського подали до суду через «всенародне опитування»
Право
На Зеленського подали до суду через «всенародне опитування»
До Окружного адмінсуду Києва надійшов позов щодо опитування президента Зеленського у день місцевих виборів...
Доньку української телеведучої викрали за викуп
Право
Доньку української телеведучої викрали за викуп
На Київщині поліція запобігла викраденню доньки блогерки-телеведучої з вимогою викупу...