Кумівство: «сімейні цінності» Верховної Ради

Кумівство: «сімейні цінності» Верховної Ради

Кумівство – або непотизм, коли впливові люди призначають у владу своїх родичів – одна з рис незрілої політики, ризик превалювання особистих інтересів над суспільними. Сьогодні щонайменше 15 народних депутатів від фракції "Слуга народу" призначили помічниками своїх родичів або родичів з найближчого оточення президента Володимира Зеленського.

Про це йдеться в програмі розслідувань Схеми: корупція в деталях.

Володимир Зеленський цю практику обіцяв залишити в минулому. Гостро закидав Петру Порошенку цю політичну ваду, і запевняв що за його президентства «кумівства не буде». Але саме з друзів та бізнес-партнерів Зеленський сформував своє найближче владне оточення – «Квартал 95» частково перебрався на Банкову, частково у парламент, його друг дитинства очолив Службу безпеки, пише radiosvoboda.

Хто - де - з ким?

Журналісти встановили, що дружини братів депутатів Стефанчуків стали помічницями на громадських засадах (без зарплати). Дружина першого віце-спікера парламенту Руслана Стефанчук Марина допомагає нардепу Данилу Гетманцеву, який очолює комітет з питань фінансової, митної і податкової політики. Оксана Музика-Стефанчук працює зі своїм чоловіком, нардепом Миколою Стефанчуком.

Помічником на громадських засадах нардепа Людмили Буймистер став її чоловік, в "слуг" Юрія Корявченкова і Ігоря Василіва помічниками на громадських засадах працюють їхні дружини.

Олександр Санченко зробив помічником на громадських засадах батька. Деякі депутати призначили помічниками братів — зокрема, Олександр Скічко, Микола Кириченко, Богдан Яременко, Ігор Копитін. Брат останнього, судячи з даних на сайті парламенту, є радником підкомітету з питань оборонної промисловості і технічної модернізації комітету з питань нацбезпеки, хоча нардеп Копитін це заперечує.

"Ми не вирішуємо якісь справи — в тому контексті негативному, в якому у нас сприймається кумівство", — пояснив журналістам Георгій Мазурашу, і якого помічником на громадських засадах став брат, з яким нардеп "хрестив дітей".

Низка депутатських родичів стали помічниками на постійній основі – з зарплатами і преміями. Чоловік депутатки Марини Нікітіної пів року отримував зарплату як її помічник. У березні цього року вона попросила звільнити чоловіка — за цей час він заробив близько 95 тисяч грн.

Володимир Тимофейчук попросив для свого родича-помічника зарплату в 24 тисячі грн. У НАЗК заявили, що нардеп діяв "в умовах реального конфлікту інтересів", — зараз цю справу розглядають в Печерському райсуді.

"Слуга" Максим Березін, ще не пробувши депутатом тижня, попросив призначити 48 тис. грн зарплати своєму братові, якого зробив помічником. У коментарі журналістам він сказав, що "бути помічником на громадських засадах — не порушення закону".

Син першого помічника президента Сергія Шефіра став помічником заступника голови фракції Слуга народу Юрія Кисіля, і той просив про підвищення зарплати і премії для нього.

Автори розслідування пишуть, що більшість депутатів пояснює призначення родичів їхнім професіоналізмом. Зокрема, Олександр Санченко, якому допомагає батько, заявив, що "кумівство — це коли беруть і ставлять просто когось некомпетентного".

Олександр Скічко підкреслив, що його брат-помічник має три вищі освіти, навчався в Англії, Ірландії, отримав МВА з економіки і іноді консультує нардепа з юридичних питань.

"Помічники отримують цю знамениту "корочку"-всюдихід, яка дозволяє їм вирішувати певні свої питання", — сказав журналістам науковий співробітник Центру східноєвропейських і міжнародних досліджень Костянтин Федоренко. Він підкреслив, що в деяких країнах ЄС помічники депутатів не мають права відвідувати кулуари і держустанови.

Схеми нагадали про передвиборчі обіцянки президента про те, що "кумівства не буде" і що в країні його мрії підставою для призначення будуть "розум, освіта, талант і совість, а не те, що разом хрестили дітей".

За словами журналістів, після того як вони на з'їзді Слуги народу 31 серпня запитали депутатів про їхніх помічників, до порядку денного парламенту наступного дня включили законопроєкт про заборону депутатам брати на роботу родичів.

Верховна Рада ухвалила цей законопроєкт за основу і в цілому 17 вересня, його підтримали 252 депутати. Його зареєстрували у парламенті ще в жовтні минулого року.

Схеми звернули увагу, що частина "слуг народу" з родичами-помічниками не голосували: Людмила Буймистер і Олександр Санченко. Богдан Яременко "утримався", коли за законопроєкт голосували у другому читанні.

Народний депутат з фракції "Європейська солідарність" Вікторія Сюмар заявляє, що парламентарі від партії "Слуга народу" з першого дня своїх повноважень почали влаштовувати на роботу до Верховної Ради своїх родичів, що спонукало її разом з колегами розробити законопроект про заборону депутатам влаштовувати на роботу помічниками своїх родичів.

Як повідомляється на сайті "євросолідарності" в п'ятницю, коментуючи резонансну розслідування програми "Схеми" про розквіт "кумівства" серед нардепів від "Слуги народу", вона зазначила, що цей законопроект монобольшінство не виносити на голосування до тих пір, поки журналісти не почали своє розслідування.

"Вони, прийшовши в парламент, насамперед почали влаштовувати своїх родичів на посади своїх помічників. Було відчуття, що це набуває тотального і масовий характер", - розповіла Сюмар.

Депутат зазначила, що як член комітету з питань антикорупційної політики запропонувала ідею прийняти відповідний закон своїм колегам, після чого цей законопроект і був зареєстрований. По ньому також було винесено позитивний висновок антикорупційного комітету.

Парламентарій назвала це питання дуже важливим, оскільки він є питанням довіри до парламенту в цілому.

Теги
Новини партнерiв
Схожi
У «Слузі народу» хочуть скасувати другий тур виборів мера Києва
Політика
У «Слузі народу» хочуть скасувати другий тур виборів мера Києва
Депутатами від «Слуги народу» у ВР зареєстрована постанова, що скасовує повторне голосування на місцевих виборах ...
Нардепи зібралися звільнити одного з міністрів
Політика
Нардепи зібралися звільнити одного з міністрів
У Верховній Раді зареєстрували проект постанови про звільнення міністра економіки Ігоря Петрашка....
₴ 22 млн - кандидатка Верещук витратила на агітацію втричі більше, ніж партія
Політика
₴ 22 млн - кандидатка Верещук витратила на агітацію втричі більше, ніж партія
Київська територіальна виборча комісія опублікувала частину проміжних фінансових звітів кандидатів...
Більше спорту: український ексчемпіон світу з боксу йде в політику
Політика
Більше спорту: український ексчемпіон світу з боксу йде в політику
Колишній чемпіон світу в першій напівсередній вазі українець Віктор Постол ухвалив рішення піти в політику...
Втретє за тиждень: Зеленський знову звернеться до українців
Політика
Втретє за тиждень: Зеленський знову звернеться до українців
Володимир Зеленський планує виступити зі зверненням до українців з трибуни Верховної Ради...