Країни ОПЕК+ на догоду росії відмовилися збільшити видобуток нафти, як просив Байден

3 серпня у Відні відбулася 31-та нарада міністрів ОПЕК і країн-добувачів нафти, що не входять до організації, у форматі відеоконференції. Представники 23 країн домовилися трохи збільшити обсяги видобутку нафти у вересні. Незважаючи на нещодавній візит Джо Байдена до Саудівської Аравії та зустріч Емманюеля Макрона з наслідним принцом Мухаммедом бін Салманом у Парижі, Заходу так і не вдалося досягти суттєвого збільшення видобутку палива, щоб знизити рівень світових цін.
Представники 13 членів Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) та їх десять партнерів домовилися «збільшити видобуток на 100 тис барелів на день у вересні місяці», йдеться у розміщеному на сайті організації прес-релізі. Для порівняння, у попередні місяці збільшення обсягів видобутку склало 432 тис барелів на день у червні та 648 тис у липні.
Таке незначне збільшення обсягів видобутку учасники ОПЕК+ пояснюють «надто обмеженою наявністю додаткових потужностей», яке «вимагає їх використання з великою обережністю у відповідь на серйозні перебої з поставками».
Нарада також зазначила, що «хронічна нестача інвестицій у нафтовий сектор» призвела до скорочення потужностей з видобутку палива. Більше того, «недостатні інвестиції в сектор розвідки та видобутку вплинуть на своєчасну наявність достатньої пропозиції для задоволення попиту після 2023 року», зазначили учасники наради «з особливою заклопотаністю».
Контракти на нафту марки Brent у середу підскочили приблизно на 3 долари за барель відразу після рішення ОПЕК, торгуючись на рівні майже 102 долари за барель.
Як пише агентство Reuters, аналітики вже назвали це рішення ОПЕК+ "образою президента США Джо Байдена після його поїздки на Близький Схід минулого місяця", і після того, як в обмін на обіцянки збільшення нафтових поставок Вашингтон дозволив продаж американських засобів протиракетної оборони Ер- Ріяду та Об'єднаним Арабським Еміратам.
Дозвіл був прийнятий минулого вівторка: керівництво США схвалило продаж оборонних ракет на суму 5,3 мільярда доларів в Об'єднані Арабські Емірати та Саудівську Аравію (але ще не скасувало своєї заборони на продаж наступальної зброї Ер-Ріяду).
"Своїм рішенням ОПЕК+ демонструє, що залишається єдиною і щадить росію, інтереси якої діаметрально протилежні інтересам Вашингтона", - пише France-Presse.
У пресрелізі учасники зустрічі у Відні наполягають на важливості підтримки консенсусу, необхідного для згуртованості альянсу.
Сполучені Штати намагалися чинити тиск на лідерів ОПЕК – Саудівської Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратів – для того, щоб ті видобували більше нафти з метою стримування зростання цін, викликаного санкціями проти росії. Однак країни ОПЕК відмовилися перейти до різкого збільшення видобутку, посилаючись на відсутність вільних потужностей у деяких членів, а також необхідність розширення співробітництва з росією в рамках групи ОПЕК+.
Тільки Саудівська Аравія та Об'єднані Арабські Емірати, як і раніше, матимуть резервні потужності для збільшення видобутку, зазначає Reuters. Однак президент Франції Емманюель Макрон заявляв, що має інформацію про можливості Саудівської Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратів збільшити видобуток нафти – вона, за його словами, буде дуже обмеженою.
Окрім геополітичних питань, нещодавнє відносне зниження цін на нафту на тлі побоювань світової економічної рецесії, можливо, спонукало ОПЕК+ перестрахуватися. Порівняно з березневими максимумами, небаченими з часів фінансової кризи 2008 року, два еталони сирої нафти втратили в ціні понад 26%. Тим більше, що країни ОПЕК користуються ситуацією, що склалася на ринку. Так, наприклад, Саудівська Аравія зафіксувала сильне зростання у другому кварталі 2022 року, чому значно сприяли ціни на «чорне золото».
Наступна зустріч країн-учасниць ОПЕК+ відбудеться 5 вересня 2022 року.
Український Дощ писав раніше, що ЄС та Великобританія відклали заборону на страхування російських нафтотанкерів.