Конгрес США пригрозив Держдепу самостійно визнати росію спонсором тероризму

Конгрес США пригрозив Держдепу самостійно визнати росію спонсором тероризму

Спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі пригрозила держсекретарю США Ентоні Блінкену, що конгресмени можуть самі визнати росію спонсором тероризму за допомогою спеціального закону. В обох палатах Конгресу вже є резолюції з подібними вимогами до Держдепу. Вони можуть бути прийняті найближчим часом. Потрапити до списку спонсорів тероризму легко, а вийти з нього дуже непросто. Проте експерти розходяться у практичних наслідках такого кроку.

У четвер спікер Палати представників США Ненсі Пелосі заявила журналістам, що звернулася до Держдепартаменту із закликом надати росії статус країни-спонсора тероризму. Ненсі Пелосі сказала, що рішення про це "давно назріло" і сама вона "вимагає цього вже кілька місяців". Спікер також зазначила, що росія прагне деморалізувати українців, а особливо жінок і дітей:

«Це не просто солдати гвалтують дівчат, це наказ».

Заява Ненсі Пелосі пролунала після того, як у середу перед членами палати виступила перша леді України Олена Зеленська. Вона продемонструвала американським законодавцям фотографії «сонячної» дівчинки Лізи Дмитрієвої, яка загинула від російського ракетного удару по Вінниці.

Держдепартамент США має право присвоєння тій чи іншій країні статусу «спонсора тероризму», проте Конгрес може внести росію до цього списку самостійно, ухваливши відповідний закон. За даними американського інтернет-видання POLITICO, Ненсі Пелосі на цьому тижні фактично пригрозила Ентоні Блінкену, що у разі бездіяльності Держдепу Конгрес може ухвалити такий закон найближчим часом.

Американські законодавці від обох партій вимагають від Держдепартаменту включити росію до спонсорів тероризму від початку вторгнення росії до України. Ще наприкінці квітня Ентоні Блінкен заявляв у Сенаті, що не сумнівається, що Росія «тероризує український народ», і казав, що юристи Держдепартаменту намагаються визначити, чи потрапляють її дії під формальне визначення тероризму чи ні.

10 травня проєкт відповідної резолюції до Сенату внесли республіканець Ліндсі Грем та демократ Річард Блюменталь. Під час недавнього візиту в Україну Грем і Блюменталь навіть подарували президентові Зеленському копію проєкту резолюції як емоційний жест підтримки. З 19 травня проєкт такої самої резолюції перебуває на розгляді у Палаті представників Конгресу.

23 червня проект резолюції схвалив комітет Сенату з міжнародних справ. Щоб розглянути її на засіданні верхньої палати у терміновому порядку потрібна згода всіх 100 сенаторів. 99 уже підтримують ініціативу. Рішення поки не ухвалив лише республіканець Ренд Пол.

Резолюція не зобов'язує Держдеп вносити росію до списку спонсорів тероризму негайно, однак після її ухвалення Ентоні Блінкену буде складніше відкладати його ще довше. Якщо ж Палата представників та Сенат ухвалять спеціальний закон, у Держдепу не залишиться вибору.

Згідно з американським законодавством, включення країни до списку спонсорів тероризму означає заборону на проведення будь-яких угод з урядом такої країни без особливого дозволу Мінфіну США, повну заборону на експорт зброї та військових технологій, особливий контроль за експортом товарів та технологій подвійного призначення, заборону на будь-яку економічну допомогу такій країні, включаючи блокування допомоги Міжнародного валютного фонду та Світового банку.

Крім того, країни-спонсора тероризму, які постраждали від дій, отримують можливість звертатися до американських судів для стягнення компенсацій. А для забезпечення рішень судів за такими позовами її дипломатичні місії позбавляються імунітету.

Американський уряд також отримує можливість запровадження вторинних санкцій проти країн, які мають із країною зі списку економічні відносини.

Список було засновано 1979 року. Зараз до нього внесено чотири держави: Сирію (з 1979 року), Кубу (з 1982 року), Північну Корею (з 1988 року), Іран (з 1984 року). При цьому статус держави-спонсора тероризму не заважає Кубі бути членом Світової організації торгівлі, а Ірану мати в ній статус спостерігача.

До списку раніше входили Лівія, Ірак, Південний Ємен та Судан (з 1993 року). Південний Ємен був виключений в 1990 році після того, як об'єднався з Північним Єменом, Ірак - в 2004 після повалення режиму Саддама Хуссейна, а Лівія - в 2009 після виплати компенсацій жертвам вибуху рейсу 103 авіакомпанії Pan American над Локербі в 19.00. Судан виключили у 2020 після повалення президента Омара Аль-Башира та виплати $335 млн постраждалим внаслідок вибуху американського посольства в Танзанії.

Експерт із санкцій Атлантичної ради Едвард Фішман заявив POLITICO, що вважає присвоєння росії статусу країни-спонсора тероризму значним кроком, тому що це «захід загального характеру, який робить ризикованими будь-які угоди з Москвою».

Керівник українського інституту майбутнього Ілля Куса впевнений, що рішення визнати росію спонсором тероризму буде ухвалено. У той же час, він погоджується з тим, що з практичної точки зору його ефект буде мінімальним.

«Таке рішення матиме переважно символічне значення. Тому воно навряд чи вплине на позиції рф у світі, або тим паче зупинить війну. Воно є політичним і має обмежений вплив в умовах конфронтації, що вже йде», — вважає він.

Президент України отримує проєкт резолюції від сенаторів Річарда Блюменталя (ліворуч) та Ліндсі Грема.
7 липня 2022 року.

 

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
«Мирні пропозиції Китай нехай обговорює з Україною»: Сунак закликав Сі Цзіньпіна до перемовин із Зеленським
Світ
«Мирні пропозиції Китай нехай обговорює з Україною»: Сунак закликав Сі Цзіньпіна до перемовин із Зеленським
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що щодо «мирних пропозицій» варто спілкуватися напряму з президентом України Володимиром Зеленським...
США підтримують створення трибуналу для розслідування злочинів рф в Україні
Світ
США підтримують створення трибуналу для розслідування злочинів рф в Україні
У Державному департаменті США підтримали створення так званого «гібридного трибуналу» для розслідування військових злочинів РФ в Україні...
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Світ
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Пірати у Гвінейській затоці напали та захопили корабель Данії, канали зв'язку з судном не працюють, екіпаж у безпеці...
Франція визнала Голодомор геноцидом українського народу
Світ
Франція визнала Голодомор геноцидом українського народу
Французькі депутати ухвалили резолюцію «Про визнання геноцидом і засудження великого голоду 1932−1933 років, відомого як Голодомор»...
Вперше за 70 років: експрезидент Тайваню відвідав Китай попри критику партії влади
Світ
Вперше за 70 років: експрезидент Тайваню відвідав Китай попри критику партії влади
Колишній президент Тайваню Ма Їнцзю відвідав КНР де заявив, що обидві сторони мають працювати разом, аби уникнути війни, адже народи обох держав «є китайцями»...