Комітет ВРУ підтримав повернення селищу в Донецькій області історичної назви - Нью-Йорк

Комітет ВРУ підтримав повернення селищу в Донецькій області історичної назви - Нью-Йорк

Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади підтримав повернення селищу міського типу Новгородське, що в Донецькій області, його історичної назви - Нью-Йорк. Відповідне рішення прийняли на засіданні 3 лютого, його підтримали 18 депутатів, ніхто не виступив проти.

В наступному це питання буде винесено на розгляд парламенту, але коли саме - поки не відомо.

На засіданні комітету виступила представниця селища Христина Шевченко. 

«Радянська влада під час холодної війни вирішила перейменувати селище на Новгородське, бо воно не дуже-то по-російськи звучало і було співзвучно з американським Нью-Йорком», - розповіла Шевченко.  

Вона додала, що жителі громади ще протягом «двох-трьох років» після перейменування навіть не знали про це рішення влади.

Довідково. Новгородське (до 1951 року — смт Нью-Йорк, New-York) — селище міського типу Донецької області, підпорядковане Торецьку. Розташоване на річці Кривий Торець за 10 км від Торецька та за 38 км від Донецька.

У 1871 році громада менонітів придбала за 929 000 золотих рублів велику територію родючих земель з покладами природних копалин в руслі Кривого Торця у княжни Голициної, якими вона володіла з 1820-х років. Заповзятливі нові господарі мали сім'ї по 15-17 дітей і швидко освоювали сільськогосподарські угіддя, будували промислові підприємства, млини, школи, магазини, аптеки.

Відкриття залізничної магістралі Харків-Маріуполь посилило розвиток економіки в поселенні.

Вулиці Нью-Йоркська і Садова (німецька назва Гартенштрассе) – історичний центр німецької колонії. Тут ще можна побачити, якою бруківкою були вимощені вулиці і будівлі, побудовані на межі XIX і XX століть.

Будівельним матеріалом служили поклади глини і камінь з місцевих кар'єрів. Капіталісти для будівництва підприємств мали власні цегельні заводи, на якому випускали цеглу з клеймом виробника.

У 1894 році німецький промисловець Яків Нібур заснував завод по виготовленню сільськогосподарських машин. На сьогоднішній день машинобудівний завод втратив свій потенціал.

Але незвичайна назва селища проіснувала понад півстоліття. Під час подорожі Європою Нібур познайомився з громадянкою США Мері, яка згодом стала його дружиною. Власник фабрик і заводів назвав робоче заводське селище Нью-Йорком, нагадавши дружині про батьківщину і сподіваючись створити в німецькій колонії економічний, фінансовий і культурний центр. Багатий урожай зернових стимулював підприємців будувати млини. Від парового млина Ремпеля залишилася незламна шестигранна димова труба, увінчана цегляними візерунками.

Одна з найперших сільських книгарень побудована в донбаському Нью-Йорку. Художня, довідкова, наукова, духовна література надходила з усієї Європи. У будівлі розміщувалися ювелірна і годинна майстерні, кредитно-ломбардна контора і невеликий готель. З приходом радянської влади власник магазину, один з братів Хамм – Генріх, був розстріляний за незгоду знищити богословську літературу. У магазині суконь модниці замовляли гардероб з Петербурга. На жаль, зараз ці будівлі знаходяться в приватній власності і в занедбаному стані.

Німці приділяли велику увагу освіті. У селищі були засновані кілька навчальних закладів з бібліотеками та наочними посібниками. У школі для дівчаток, першій сільській школі в Катеринославській губернії, навчалося 50 учениць. Для цього брати Тіссен переробили свій будинок і забезпечили учнів усім необхідним. Центральна школа 1905 року побудови розташовувалася в будівлі нинішньої пожежної частини. Колишній будинок Янзена за радянських часів зайняла вечірня школа, а в 2000-х роках його передали православній громаді.

Дослідна станція інституту ґрунтознавства та агротехніки імені О. Н. Соколовського знаходиться в цегляному особняку Гетцена. У першій селищній аптеці братів Олів'є був представлений широкий асортимент ліків. Соціальними пільгами користувалися інваліди війни та утриманці героїв, що полягли за імперію. До хворого разом з фельдшером виїжджав фармацевт і на місці готував ліки.

Історичний центр Новгородського розташований на пагорбах, так само як і ядро ​​Нью-Йорка – Матхеттем. На одному з них ще можна побачити пам'ятники першопоселенцям. Кладовище, на якому поховані меноніти, частково пошкоджено неконтрольованим процесом горіння сухостою. Любителі фаєр-шоу розпалюють багаття на горі, і вогонь знищує надгробки, хрести та огорожі.

 

Теги
Схожi
Собачники зі Львова дали майстер-клас із прибирання за своїми улюбленцями
Україна
Собачники зі Львова дали майстер-клас із прибирання за своїми улюбленцями
У Львові місцеві собачники провели екологічну акцію «Я - відповідальний господар». Акція, що пройшла у парку імені Франка була ініційована задля того, щоб закликати львів’ян, які мають домашніх тварин, прибирати за своїми улюбленцями...
У Київ можуть повернути річковий пасажирський транспорт, такий популярний колись
Україна
У Київ можуть повернути річковий пасажирський транспорт, такий популярний колись
Відомо, що «Адміністрація річкових портів» направила до Департаменту транспортної інфраструктури КМДА пропозицію, згідно з якою планується відновити річкові перевезення пасажирів через річку Дніпро у Києві...
Переполох на позиціях «сепарів»: ЗСУ встановили український прапор на бліндаж ворога
Україна
Переполох на позиціях «сепарів»: ЗСУ встановили український прапор на бліндаж ворога
Воїни ЗСУ викликали паніку в лавах терористів «ДНР». В районі Горлівки наші захисники непомітно підкралися до бліндажа ворога і повісили на нього національний прапор...
Запросила в гості одразу після знайомства: в Одесі чоловік обікрав дівчину
Україна
Запросила в гості одразу після знайомства: в Одесі чоловік обікрав дівчину
В Одесі 31-річний чоловік обікрав дівчину, яка одразу після знайомства запросила його до себе...
На Івано-Франківщині обезголовили пам'ятник Тарасу Шевченку (фото)
Україна
На Івано-Франківщині обезголовили пам'ятник Тарасу Шевченку (фото)
Мер Івано-Франківська вважає, що вандали навмисно вибрали час напередодні дня народження Кобзаря, щоб осквернити постамент...